Předkové nenalezeni v matrikách

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Předkové nenalezeni v matrikách

Příspěvekod Morrigan » sob úno 21, 2015 1:01

Dobrý den,

zprvu bych se chtěla omluvit, jsem teprve začátečník a ještě si nejsem jistá v kramflecích.

Můj problém: Jde o mého předka Václava Kreče nar. 24.10. 1884 na Karlově, okres Blovice (Plzeň) - v příslušné matrice narozených jsem ho nenašla. Našla jsem pouze datum jeho sňatku s Anežkou Zuoderovou dne 9.11. 1915 v Blovicích. Stejně tak jsem nenašla ani jeho otce Václava Kreče (datum a místo narození neznám), ani datum svatby s jeho manželkou Annou Šimanovou (5.2.1866, Karlov). Tyto údaje jsem se snažila najít alespoň odhadem, ale stále nic. V matrice jsem narazila pouze na jednoho Kreče (Vojtěch Kreč), ale není mi známo, jestli je nějak spřízněný.

Omlouvám se, jestli je řešení nějak očividné, začala jsem se probírat matrikami teprve před dvěma týdny a není to žádná sláva xD
Morrigan
 
Příspěvky: 25
Registrován: sob úno 21, 2015 0:50
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Blovice, Číčov, Domyslice, Zajíčkov, Těšenov, Milíčov, Rohozná, Božkovice, Bystřice, Radošovice, Proseč, Zahrádka, Pošná, Oznebrida

Re: Předkové nenalezeni v matrikách

Příspěvekod Karolina Vernerova » sob úno 21, 2015 7:35

svatba zde
http://www.portafontium.cz/iipimage/300 ... =421&h=182
narození Václava zde
http://www.portafontium.cz/iipimage/300 ... w=220&h=95
(pro Spálené Poříčí je několik řad matrik)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Předkové nenalezeni v matrikách

Příspěvekod Morrigan » sob úno 21, 2015 11:41

Děkuji moc!

Asi jsem slepá, omlouvám se, jak jsem říkala, ještě se v tom moc nevyznám :)
Morrigan
 
Příspěvky: 25
Registrován: sob úno 21, 2015 0:50
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Blovice, Číčov, Domyslice, Zajíčkov, Těšenov, Milíčov, Rohozná, Božkovice, Bystřice, Radošovice, Proseč, Zahrádka, Pošná, Oznebrida

Re: Předkové nenalezeni v matrikách

Příspěvekod Karolina Vernerova » sob úno 21, 2015 11:53

rádo se stalo...
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Předkové nenalezeni v matrikách

Příspěvekod Morrigan » ned dub 09, 2017 23:46

Nevím, jestli tohle bude někdo číst, ale po dlouhé době jsem se opět dostala k "výzkumu" a právě Krečové (již zmínění výše) mi tu dělají paseku xD Takže: Václav Kreč narozený 24/10/1884 na Karlově 6 ve Spáleném Poříčí. Podle záznamu v matrice je synem Václava Kreče z Karlova 6, syna Václava Kreče z Číčova 54 a Barbory rozené Korda z Chynína. Matkou je Anna Šimanová z Karlova 1, dcera Jana Šimana a Kateřiny rozené Chmelík z Habří. Zatím dobré. ALE když jsem hledala dál, dlouho jsem ty rodiče nemohla najít - ani sňatek nic až jsem narazila na jisté zápisy (sňatek v roce 1861) týkající se Václava Kreče, syna Václava Kreče z Číčova 32 a jeho manželky Barbory rozené Korda z Chynína a Anny Šimanové dcery Jana Šimana z Karlova 2 a jeho manželky Kateřiny rozené Škarda ze Štítova. Potřebovala bych radu od zkušenějších badatelů. Zdá se mi, že je tam až moc nesrovnalostí, ale vzhledem k absenci jiných Václavů Krečů je tam také hodně podobností. Co myslíte, mohli by to být ti samí lidé?
Morrigan
 
Příspěvky: 25
Registrován: sob úno 21, 2015 0:50
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Blovice, Číčov, Domyslice, Zajíčkov, Těšenov, Milíčov, Rohozná, Božkovice, Bystřice, Radošovice, Proseč, Zahrádka, Pošná, Oznebrida

Re: Předkové nenalezeni v matrikách

Příspěvekod Gringo » pon dub 10, 2017 6:41

Za rozdilnym cislovanim muze byt precislovani domu - neprobehlo v teto vasi obci?

Co se tyce rozporu u rodicu, nic nepomuze vice, nez dohledat jejich svatbu (svatby). Je klidne mozne, ze Katerina Skardova byla prvni manzelkou, pote zemrela (zkuste projit matriky zemrelych) a pote si pan Siman vzal druhou zenu, (shodou okolnosti tez Katerinu) a s tou meli dceru Annu.
To ze nemuzete najit 'druhou' svatbu muze byt zpusobeno tim, ze nevesta byla z jine (vedlejsi) vesnice, casto probihal snatek v bydlisti nevesty.

PS: Uvadejte vzdy i odkazy na dane nalezy, lide zabyvajici se touto vasi oblasti vam mohou vase poznatky overit, poupravit nebo dohledat vysvetleni mnohem rychleji ;-)
TY Gringo
Gringo
 
Příspěvky: 558
Registrován: pát pro 27, 2013 12:48
Bydliště: Trojanovice
Oblast pátrání: Trojanovice, Frenstat p. R., Prostredni Becva, Kozlovice, Kuncice p. O., Bordovice, Ticha, Celadna, Frydlant n.O.
Dombrova (Doubrava na Karvinsku), Lazy

Re: Předkové nenalezeni v matrikách

Příspěvekod Morrigan » pon dub 10, 2017 9:54

Děkuji, podívám se do matriky zemřelých a na druhou svatbu. Co se týká přečíslování, tak to opravdu nevím, bohužel.
Morrigan
 
Příspěvky: 25
Registrován: sob úno 21, 2015 0:50
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Blovice, Číčov, Domyslice, Zajíčkov, Těšenov, Milíčov, Rohozná, Božkovice, Bystřice, Radošovice, Proseč, Zahrádka, Pošná, Oznebrida

Re: Předkové nenalezeni v matrikách

Příspěvekod Morrigan » pon dub 10, 2017 21:20

Ok, tak jsem si to znova po sobě přečetla potřebovala bych trochu upřesnit ten problém. Zde mám narození Václava Kreče 24/10/1884 ve Spáleném Poříčí:
http://www.portafontium.eu/iipimage/300 ... =712&h=256
Zde je napsáno, že matka je Anna Šimanová, dcera Jana Šimana z Karlova 1 a Kateřiny rozené Chmelík z Habří.

Zde je svatba tohoto Václava a Anežky Zuoderové. Václavova matka je opět Anna Šimanová z Karlova 1:
http://www.portafontium.eu/iipimage/300 ... =680&h=245

Poté jsem začala hledat svatbu jeho rodičů Václava Kreče a Anny Šimanové a dlouho jsem je nemohla najít, až jsem našla toto:
http://www.portafontium.eu/iipimage/300 ... =600&h=216
Zde je najednou Anna Šimanová z Karlova 2 a její matka se jmenuje Kateřina Škardová ze Štítova.

Tedy jsem tím chtěla říct, že tu mám tyhle dvě Anny Šimanové a nejsem si jistá, jestli je to jedna a ta samá osoba nebo ne. Mají hodně společného, ale je tam hodně rozdílů. Nejde tedy o to, že by Václav měl nejdřív za ženu Škardovou a poté Chmelíkovou. Jde o tu Annu, která tu je jednou s jednou matkou a podruhé s jinou. Doufám, že už to dává větší smysl.
Morrigan
 
Příspěvky: 25
Registrován: sob úno 21, 2015 0:50
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Blovice, Číčov, Domyslice, Zajíčkov, Těšenov, Milíčov, Rohozná, Božkovice, Bystřice, Radošovice, Proseč, Zahrádka, Pošná, Oznebrida

Re: Předkové nenalezeni v matrikách

Příspěvekod Peters » pon dub 10, 2017 22:15

V matrikách je plno chyb a zrovna u matek matky bývá těch chyb dost. Stává se, že je uvedeno příjmení po první nebo druhé svatbě nebo je uvedená další manželka otce. Nebo nějaká úplně nevypátratelná osoba.

Nicméně je třeba být obezřetný, náhody se stávají a můžou existovat různé téměř identické páry.

U toho posledního zápisu je příjemné, že je zapsáno datum narození nevěsty, tak to by neměl být problém najít její narození, místo a rodiče.

Pak bych se pokusil najít úmrtí Kateřiny provdané za Jana Šimana, mohlo by být u něj zapsané jméno za svobodna i datum a místo narození nebo věk.

Stejně tak svatbu Jana Šimana, jestli neměl postupně dvě manželky Kateřiny.

Pak bych zkoušel hledat sourozence Anny Šimanové, jestli navazují na svatbu jejích rodičů, stejně tak sourozence Václava Kreče, jestli navazují na svatbu jeho rodičů a jestli je to ve všech zápisech stejné - někdy tomu tak nebývá. Podíval bych se, kdo v té době, která Vás zajímá, měl děti v Karlově 1 a Karlově 2, stejně tak na to, jestli existovali nějací Chmelíkové z Habří a Škardové ze Štítova a měly dcery Kateřiny.

Jestli je k dispozici sčítání lidu, i to může napovědět: http://www.portafontium.eu/contents/census/

Je to mravenčí práce, ale zase si dáte dohromady všechny souvislosti.
Peters
 
Příspěvky: 445
Registrován: ned lis 29, 2009 22:39

Re: Předkové nenalezeni v matrikách

Příspěvekod Morrigan » pon dub 10, 2017 23:18

Děkuji moc! Tak Annino narození jsem našla...jen ho nemůžu přečíst (většina mého výzkumu končí kolem roku 1830, protože opravdu nejsem schopná to písmo přečíst):
http://www.portafontium.eu/iipimage/300 ... =788&h=283 (je to hned první zápis na stránce)

Čtu tam dobře, že Kateřinin otec je Jakub Škarda (???) a matka Anna rozená Chmelík?
Morrigan
 
Příspěvky: 25
Registrován: sob úno 21, 2015 0:50
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Blovice, Číčov, Domyslice, Zajíčkov, Těšenov, Milíčov, Rohozná, Božkovice, Bystřice, Radošovice, Proseč, Zahrádka, Pošná, Oznebrida

Re: Předkové nenalezeni v matrikách

Příspěvekod Tylda » ned dub 16, 2017 9:36

Dobrý den.

*5. dubna 1837 z Karlowa č. 158
Křest 6. 4. - křtil Fr. Mataušek, kaplan (Matoušek, -au = -ou)
Bába: Anna Kopřiwa z Pořiče
Anna Ssimanowá ... nábož. katolické – pohl. ženské – z lože manželského
Otec: Jan Ssiman cha-
lupnjk z Karlowa
syn + Josefa Ssima-
na chalupnjka z
Karlowa Nro 158
panstwj Pořic a ma-
tky Anny rozené
Nowák z Myssow,
poddaný k Pořici
Matka: Kateřina dcera
Jakoba Sskardy
hagného z Sstjtowa
Nro 32 panstwj Hra-
disst a matky Anny
rozené Chmeljk
z Lau?awy
poddaná k Pořici
Kmotři: Tomás Černý, rychtář z Sstjtowa a +++ tj. Marie Černá, jeho manželka.
---------------------------------------------

Karlov, Míšov a Štítov
https://mapy.cz/zakladni?vlastni-body&x ... %C5%88-jih
---------------------------------------------

Jiný zápis pro kontrolu:
http://www.portafontium.eu/iipimage/300 ... =311&h=197
*2. května 1835 z Karlowa č. 102
Křest 4. 5. - křtil Jos. Pfaff, děkan
Bába: Anna Chmelikowa ze Struhař
Jozef Ssiman ... nábož. katolické – pohl. mužské – z lože manželského
Otec: Jan Ssiman
chalupnjk z Kar-
lowa z Nra 102
Panstwj Pořjc,
syn otce + Jo-
sefa Ssimana
nadenjka z Tie-
nowitz z Nra 10,
Panstwj Pořjc, a
matky Ani, ro-
zené Nowak z
Missow, poddaný
k Pořjci.
Matka: Kateřina, dc-
era otce Jaku-
ba Sskardy, les-
njho haynjho z
z Habřj, z Nra 32,
Panstwj Hradisst
a matky Ani,
rozené Chme-
lik ze Struhař,
poddana k
Pořjci
Kmotři: Tomás Černý +++, rychtář ze Sstjtowa a Marie Černá +++, manželka.

Zápisy se dost liší, zkuste najít všechny děti!

Zdraví Tylda :)
Tylda
 
Příspěvky: 2465
Registrován: sob bře 17, 2007 21:54
Bydliště: Praha

Re: Předkové nenalezeni v matrikách

Příspěvekod Morrigan » ned dub 16, 2017 11:09

Děkuji mockrát!

Nevíte, proč občas zapisovali Kateřina Chmelíková a jindy Škardová? Je to běžná praxe, že se zaměňovalo matčino a otcovo příjmení?
Morrigan
 
Příspěvky: 25
Registrován: sob úno 21, 2015 0:50
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Blovice, Číčov, Domyslice, Zajíčkov, Těšenov, Milíčov, Rohozná, Božkovice, Bystřice, Radošovice, Proseč, Zahrádka, Pošná, Oznebrida

Re: Předkové nenalezeni v matrikách

Příspěvekod Tylda » ned dub 16, 2017 12:31

To bude chyba zapisovatele, zkuste najít všechny děti a uvidíte!

Zdraví Tylda :)
Tylda
 
Příspěvky: 2465
Registrován: sob bře 17, 2007 21:54
Bydliště: Praha


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků