Kudy po stopách padlých vojáků z roku 1866?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Re: Kudy po stopách padlých vojáků z roku 1866?

Příspěvekod Martin819 » úte úno 24, 2015 1:30

zedir píše:Opravdu velice moc děkuji, pro jistotu a pro případ, že bych přece jen určil lokality uvedené na náhrobku obou pruských vojáků špatně, uvedu ještě jednou jeho doslovný přepis:

"Hier ruhen die Königl. preusischen Dragoner CHRISTIAN JARICK geb. 1. Juli 1842 zu Burg bei Cottbus AUGUST SCHMIDT geb. 17. Octbr. 1842 zu Mühlenbek bei Greifenhagen. Sie starben den Heldentod 11. Juli 1866 zu Tischnowitz im Gefecht der 1sten Escadron Rittmeister Baron von Korff 2ten Garde Dragoner Regiments gegen das K. K. österreichische 5te Ulanen Regiment".


Tak vzhledem k těmto informacím jsem trochu pátral a myslím si, že půjde o jiný Mühlenbeck a to o v býv. Landkreis Greifenhagen, Pommern (Pomořansko) - dnes součást Polska. --> http://de.wikipedia.org/wiki/Landkreis_Greifenhagen


Dnešní názvy:


Greifenhagen - Gryfino
Mühlenbeck - Śmierdnica

Ještě jsem mrknul na matriky a našel jsem tady, ale pokud to dobře chápu tak Pomořany ještě nejsou zdigitalizované. Ale je to moje první zkušenost s Polskými matrikami, takže třeba někdo něco najde - http://metryki.genealodzy.pl/metryki.php

A ještě na závěr jmený seznam pohřbených na "historickém" hřbitově Burg - http://grabsteine.genealogy.net/namelist.php?cem=1589
Všichni jménem Jarick v celé databázi hřbitovů - http://grabsteine.genealogy.net/indilis ... ame=Jarick
A na Billiongraves něco málo taky je ;)

A teď už toho nechám a jdu spát :D
Uživatelský avatar
Martin819
 
Příspěvky: 265
Registrován: čtv črc 05, 2012 15:12
Bydliště: Hradec Králové

Re: Kudy po stopách padlých vojáků z roku 1866?

Příspěvekod zedir » úte úno 24, 2015 16:45

Opravdu moc děkuju za opravu a odkazy, při pátrání jsem také docela brzy identifikoval Greifenhagen jako Gryfino a dokonce jsem se také díval na článek na wikipedii o landkreis Greifenhagen, ale nevšiml jsem si toho Mühlenbecku na mapě, takže jsem usoudil, že to bude onen asi 130 km vzdálený Mühlenbeck u Berlína s tím, že se jednalo o území Pruska, které potřebuji. Takže se opravdu jedná o tento Mühlenbeck, dnešní polské město Śmierdnica (na mapě), dnes součást Štětína, jestli jsem to dobře pochopil. Když jsem narazil na Gryfino, doufal jsem, že mě pátrání nezavede do Polska, protože jsem tušil, že to s digitalizací tamních matrik není příliš slavné a na odkazu jsem tam opravdu nic nenašel, ale také se jedná o mé první zkušenosti v Polsku. Ohledně Augusta Schmidta momentálně asi více nezjistím, ale snad by se dalo něco dohledat o Jarickově Burgu. Ještě jednou moc děkuji, nabídl bych, že kdybyste potřeboval cokoliv k přečtení, pošlete to automaticky na mou adresu, abych se aspoň pokusil, ale čtení Vám nedělá problémy, tak nevím, jak se revanšovat :)
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Kudy po stopách padlých vojáků z roku 1866?

Příspěvekod Martin819 » úte úno 24, 2015 19:27

Jenom rychlý update - nějaké matriky Pomořanska jsou na Familysearch pod Německem, ale konkrétní oblasti jsem nekontroloval.
Uživatelský avatar
Martin819
 
Příspěvky: 265
Registrován: čtv črc 05, 2012 15:12
Bydliště: Hradec Králové

Re: Kudy po stopách padlých vojáků z roku 1866?

Příspěvekod zedir » stř úno 25, 2015 0:30

Ohromně moc děkuju za odkazy... Už v nich zkouším pátrat nebo lépe řečeno se s nimi hlavně seznamuju, kde co najít. I kdybych v nich nakonec nic nenašel, mám alespoň kde pátrat, na tyto odkazy bych sám nikdy nepřišel, takže teď pořád mám díky Vám šanci něco najít... Kdybych něco našel, nezapomenu se tu pochlubit :)
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Kudy po stopách padlých vojáků z roku 1866?

Příspěvekod zedir » stř úno 25, 2015 1:08

Moc děkuju za nabídku, nejprve se s tím pokusím poctivě poprat sám, ale mám dojem, že stejně asi nic nenajdu, i kdyby to tam bylo. Ale že to ještě asi budou boje, už jsem si listoval jednou matrikou, o které jsem si myslel, že je ze Štětína a ona byla z druhého konce vojvodství :) Moc rád bych o těchto vojácích našel víc informací, ani nevím, kolikrát jsem procházel kolem jejich hrobu a vždycky mi vrtalo hlavou, jaké asi měli životní příběhy. Vím, že kdysi se v Tišnově konala rekonstrukce oné bitky, na které jsem sice byl, ale byl jsem ještě tak malý capart, že si z toho nic nepamatuju. Vzhledem k tomu, že příští rok to bude velké kulaté výročí 150 let, je možné, že historičtí nadšenci budou chtít přijít s další rekonstrukcí nebo nějakými připomínkami, výstavou v muzeu apod. a k tomu by se moc hodilo přispěchat s nějakým příběhem, který by těm několika řádkům vytesaným do kamene dal konkrétnější podobu...
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Kudy po stopách padlých vojáků z roku 1866?

Příspěvekod zedir » stř úno 25, 2015 14:21

Děkuju moc, také mě jako poslední varianta napadlo do Polska přímo napsat, ale opravdu jako poslední, německy bych si psát netroufl, v angličtině bych snad něco dal dohromady, ale polština je pro mě španělská vesnice :) Děkuju za ony kontakty, k těm bych se také neproklikal a přišel a psal bych určitě úpně někam jinam...
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Kudy po stopách padlých vojáků z roku 1866?

Příspěvekod zedir » stř úno 25, 2015 14:40

Opravdu moc děkuju... myslím si, že to bude jen otázka času :)
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Předchozí

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 39 návštevníků