sčítací operáty

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

sčítací operáty

Příspěvekod pppetra » stř lis 17, 2010 18:52

dobrý den, mám dotaz ohledně sčítacích operátů... dá se k nim dostat i jinak než návštěvou okresního archivu?? neexistuje náhodou někde jejich digitalizovaná podoba?? děkuji za odpověď...
pppetra
 
Příspěvky: 24
Registrován: pát led 15, 2010 12:49

Příspěvekod bursica.d » pát lis 19, 2010 18:02

Sčítací operáty jsou uloženy jen v olresních archívech. Pokud vím, tak jen Archív města Ostravy je přístupné na internetu - jedná se o roky 1900 a 1910 pro Moravskou Ostravu.
Uživatelský avatar
bursica.d
 
Příspěvky: 525
Registrován: pát čer 27, 2008 16:16

Příspěvekod Milada » pát úno 18, 2011 10:04

Dobrý den,
napred se musí zjistit kde scítací operáty lezí. (mail nebo zavolat u archivu
který prijde v úvahu) Bohuzel nejsou vsude vsechny roky scítání. Já jsem mela dobre zkusenosti s archivy z Prahy, Tábora a Trebone.
Nekteré archivy mají uz formular nebo musíte zase poslat mail.
Musíte uvest jméno hledaného, ulice , císlo a obec. Já jsem dokonce nemela jméno jenom ulici a císto v starém dopisu a pres scítací archy jsem tak zjistili ze poradeda mel sestru .

milada

PS. Prominte cestinu, písi z Nemecka nemám ceskou tastaturu
Milada
 
Příspěvky: 2
Registrován: čtv úno 17, 2011 11:34

Příspěvekod bursica.d » pát úno 18, 2011 10:16

Pro velká města bývají sčítací operáty uloženy v městských archívech (pro Brno je to Archív města Brna, pro Ostravu je to Archív města Ostravy). Pro malá městečka nebo vesničky bývají sčítací operáty vesměs uloženy v Okresních archívech. V Brně se ve sčítacích operátech hledá podle ulice a čísla domu. Jestliže toto není známo, tak by bylo možné vyhledávání podle městské části (tato práce však bude vzhledem k množství sčítacích operátů náročná na čas). Určitě je lepší domluvit se e-mailem s příslušným archívem s časovým předstihem, protože sčítací operáty se musí nafoliovat (alespoň se tak děje v UH).
S formulářem, o kterém píšete, jsem se ještě nesetkala, možná že tyto formuláře jsou jen pro pozdější sčítací operáty (1910,1920); i když ani tak jsem se s tím nesetkala. Asi to bude jen aktivita archívu a nebo jsou sčítací operáty ve špatném stavu.
Uživatelský avatar
bursica.d
 
Příspěvky: 525
Registrován: pát čer 27, 2008 16:16


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků