židovská genealogie

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

židovská genealogie

Příspěvekod Zora » čtv úno 19, 2015 7:52

Při surfování jsem narazila na označené další možné zdroje, ale naprosto netuším, zda jsou někde k dispozici (online, bez poplatků).

Díky za info. Zora

http://cs.wikipedia.org/wiki/Inkol%C3%A1t

Vedle Knih familiantů, Soupisů Židů a matrik může být být rodinná dokumentace obohacena ze záznamů rozmanitých daňových zápisů. Žádosti o povolení k sňatku tzv. "inkolátu" byly spjaty s povinností platit "inkolatní" daň. Podané žádosti a evidence placení daní, a řada dalších dokumentů židovských obcí byly shromážděny Výborem pro židovské náležitosti. Výbor byl ustaven českým místodržitelstvím a českou komorou na základě dekretu Karla VI. z 1.ledna 1714. Původním záměrem tohoto desetičlenného výboru bylo připravit zásadní redukci židovské populace v Čechách, zejména v Praze, a na Moravě. Tato kampaň jakkoli dramaticky postihla život židovských rodin nebyla nikdy plně realizována. Odpor vůči realizaci vycházel jak ze židovských, tak z nežidovských kruhů. Činnost výboru byla postupně redukována na shromážďování dokumentů, žádostí apod. Výbor ukončil činnost nařízením Josefa II. 15. února 1782. Dokumentace výboru zobrazující život židovských komunit v období 1714-1782 jsou shromážděny jako ve sbírce Židovská komise.

V roce 1808 byl zrušen stávající daňový systém a dosavadní daně byly zrušeny až na tři : rodinnou daň, majetkovou daň a potravinovou daň. "K.K. Direktion des Judischen Steuerefalls" byla pověřena jejich výbíráním. Dokumentace tohoto úřadu jsou obsaženy ve sbírce "Ředitelství židovských berní" .
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: židovská genealogie

Příspěvekod Karolina Vernerova » čtv úno 19, 2015 9:21

Ahoj :-)
no to je zajímavé- o těch povoleních k sňatku jsem věděla jen, že jsou- např. v knize Hugo Golda, Historie židovských obcí v Čechách (jeden z nejlepších zdrojů), která má kapitoly podle větších židovských sídel (dostupná zde http://www.hugogold.com/bohemia/), jsou úryvky ze sčítání a evidence a statistiky a je tam i seznam vydaných povolení k sňatku (mám důkladně přečtené Votice, ale četla jsem i Heřmanův Městec a další, kde se to určitě vyskytuje).
Tak a díky Tvé otázce jsem našla http://www.nacr.cz/sua/fondy/9000.htm
a úplně dole se píše, ale bohužel není to online:

"Židovské církevní instituce

0161 Rada židovských náboženských obcí v Čechách 1750-1942
přístupnost fondu: přístupné bez omezení - zpracováno 6,5 bm - archivní pomůcka
Studovna v objektu na třídě M.Horákové

0164 Registratura zemského židovstva 1693-1890
přístupnost fondu: přístupné bez omezení - zpracováno 10 bm - archivní pomůcka

0143 Ředitelství židovských berní v Čechách 1845-1858
přístupnost fondu: přístupné bez omezení - zpracováno 20,53 bm - archivní pomůcka
Studovna v objektu na třídě M.Horákové

0191 Soupisy židů 1724-1811
přístupnost fondu: přístupné bez omezení - zpracováno 4,4 bm - archivní pomůcka
Studovna v objektu na třídě M.Horákové

0190 Židovská komise 1714-1783
přístupnost fondu: přístupné bez omezení - zpracováno 11 bm - archivní pomůcka
Studovna v objektu na třídě M.Horákové

0144 Židovské kontrolní matriky 1780-1899
přístupnost fondu: přístupné bez omezení - zpracováno 17,4 bm - archivní pomůcka
Studovna v objektu na třídě M.Horákové

0167 Židovské matriky 1735-1949(1960)
přístupnost fondu: přístupné bez omezení - zpracováno 82 bm - archivní pomůcka
Studovna v objektu na třídě M.Horákové"

O daních jsem nevěděla/nepřemýšlela.... ale zřejmě to všechno bude ve studovně.

eidt: nooo, i když....
ty kontrolní matriky i normální matriky jsou onlie a o tom se tu nepíše, tak třeba něco z toho je online také....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: židovská genealogie

Příspěvekod Karolina Vernerova » čtv úno 19, 2015 9:24

už vím: asi ne- jen pomůcka pro Židovskou komisi, seznam "složek" po rocích
http://www.badatelna.eu/reprodukce/?fon ... oId=760040
(http://www.badatelna.eu/fond/291/)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: židovská genealogie

Příspěvekod Zora » čtv úno 19, 2015 10:17

potřebuji najít jednu osobu, matriky nejsou, ale protože znám její data z netu, předpokládám, že se to někde dá dohledat. díky, kouknu.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: židovská genealogie

Příspěvekod Karolina Vernerova » čtv úno 19, 2015 10:19

někdy na jaře se do "židovského" archivu chystám, tak když to nebude online, můžu se Ti podívat- myslím, že tam není omezení počtu zapůjčených knih (a líbí se mi tam)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: židovská genealogie

Příspěvekod ductrix » čtv úno 19, 2015 11:15

Zdravím, také jsem o těch svatebních povoleních četla, možná bych tam našla mého zatím "záhadného" pra...dědečka :D Na daně jsem také myslela, jen jsem je neobjevila, takže díky za zdroje. M.
Ty Marcela
ductrix
 
Příspěvky: 413
Registrován: pon led 12, 2015 18:05
Bydliště: Liberec
Oblast pátrání: Boží Dar, Krásná Lípa, Kutná Hora, Semilsko, střední Čechy

Re: židovská genealogie

Příspěvekod Zora » čtv úno 19, 2015 11:21

Karolina Vernerova píše:někdy na jaře se do "židovského" archivu chystám, tak když to nebude online, můžu se Ti podívat- myslím, že tam není omezení počtu zapůjčených knih (a líbí se mi tam)


fajn, dej pak , prosím vědět. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: židovská genealogie

Příspěvekod ductrix » čtv úno 19, 2015 11:23

Karolina Vernerova píše:někdy na jaře se do "židovského" archivu chystám, tak když to nebude online, můžu se Ti podívat- myslím, že tam není omezení počtu zapůjčených knih (a líbí se mi tam)


Jestli to není moc troufalé, tak bych se taky požádala o poohlédnutí se po mých předcích, díky. M.
Ty Marcela
ductrix
 
Příspěvky: 413
Registrován: pon led 12, 2015 18:05
Bydliště: Liberec
Oblast pátrání: Boží Dar, Krásná Lípa, Kutná Hora, Semilsko, střední Čechy

Re: židovská genealogie

Příspěvekod Karolina Vernerova » čtv úno 19, 2015 12:17

Hořkou s mandlemi, prosím :-) To bude čokolád!
Dám vědět tak týden předem. Napíšu sem, do tohoto příspěvku.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: židovská genealogie

Příspěvekod Zora » čtv úno 19, 2015 14:20

bude stačit nějaká na obrázku?, aby se ta čokoláda neprodražila posíláním. Z
Třeba se mně to do jara podaří dohledat přes PC, spíš jsme si to chtěla někde ověřit...
a ivančické matriky pro toto období jsem nenašla


Juda Bauer *. . 1759 Ivančice, † . . 1844 Ivančice

A u nás na hřbitově nemám kontakt na ty, co mají možná seznam pohřbených. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: židovská genealogie

Příspěvekod Karolina Vernerova » čtv úno 19, 2015 14:23

jasně-soutěž o nejlepší obrázek čokolády

jo, zkusím....

a kontakt: pošlu Ti dvě adresy lidí z projektu Chevra... oni budou vědět, jestli něco mají....
K.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: židovská genealogie

Příspěvekod ductrix » čtv úno 19, 2015 14:38

Já klidně pošlu opravdickou :D

Pořád hledám pra...dědečka Wolfa Freimutha. Nevím, kdy se narodil, kdy umřel. Vdova po něm Sára zemřela v Oticích (Říčany) 1843. Měli syna Mathiase (*1816). Kdybys něco našla, budu moc ráda. Díky Marcela
Ty Marcela
ductrix
 
Příspěvky: 413
Registrován: pon led 12, 2015 18:05
Bydliště: Liberec
Oblast pátrání: Boží Dar, Krásná Lípa, Kutná Hora, Semilsko, střední Čechy

Re: židovská genealogie

Příspěvekod Zora » čtv úno 19, 2015 14:49

Taks mě vyhecovala a zjistila jsem , že jsem blb, a že je všechno k dohledání na netu :-))) dokonce několik článků, které se mně budou hodit :-))) a odkazy na křesťnské matriky, neb potomci se stali katolíky. takže ruším objednávku, čokoládu můžu poslat za slovní pomoc. Že já jsem tak líná to svoje hledat :-)))

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: židovská genealogie

Příspěvekod Karolina Vernerova » čtv úno 19, 2015 14:53

pohoda! prima.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků