těhotná nevěsta

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

těhotná nevěsta

Příspěvekod santhea » stř úno 18, 2015 19:14

Ve svém rodu jsem našla nevěstu, která musela být v době svatby ve 4. měsíci. Jednalo se o rok 1714. Chtěla jsem se proto zeptat, jaké s tím máte zkušenosti popř. jak běžné v minulosti bylo, že se nevěsta , jak se dneska říká
"musela vdávat"? Pikantní na tom také je, že dle dat úmrtí ( narození se mi nepodařilo nalézt) bylo budoucímu otci 18 let a nevěstě 15. let. Myslíte, že je to možné, nebo je pravděpodobnější, že jsou u dat chyby a byli starší?
santhea
 
Příspěvky: 62
Registrován: pát bře 15, 2013 10:12

Re: těhotná nevěsta

Příspěvekod Zuz1996 » stř úno 18, 2015 19:26

Přidám vlastní zkušenost, mezi příbuznými mám nevěstu která porodila zdravého chlapce tři dny po svatbě. Pár dalších bych určitě ještě našla, takže to tak neobvyklé není. O věku nemáte jistotu, pokud nenajdete narození. Někdy se farář seknul jen o rok jindy třeba o deset let.
Zuz1996
 
Příspěvky: 752
Registrován: sob úno 15, 2014 18:00

Re: těhotná nevěsta

Příspěvekod zedir » stř úno 18, 2015 19:32

Dobrý den,

také mám několik takových případů a v jednom z nich se pár bral 23. 2. 1824 a jejich dcera se narodila 10. 7. 1824. Stávalo se to, nebylo to běžné, že by to tak bylo u každého druhého záznamu, ale nejedná se ani o nic nemožného. Co se týče věku, byli by to opravdu mladí rodiče, ale opět nic, co by bylo nemožné a neznamená to automaticky, že se zapisující dopustil chyby. Docházelo ke sňatkům 15letých ženichů nebo 13letých nevěst, nejmladší rodiče z mých předků měli také tuším kolem 18 let.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: těhotná nevěsta

Příspěvekod Zora » stř úno 18, 2015 19:40

Ne nadarmo se říká - svatba to přikryje :-)))
bylo to zcela běžné, nevěsta s tím měla trochu problémy při předmanželském katechismu, musela se vyznat (stejně jako ženich, u kterého se to ale tak nebralo) z hříchu, dostalo se jim ponaučení a ... žili jako všichni další manželé v obci.

jen zcela výjimečně se zkoumalo, zda nevěsta vstupuje do manželství jako panna, popisuje to spíše literatura a nevěsty si pak nosily od vrchnostenského doktora cedulky - snad barevně rozlišené ...
Zřídka se v matrice objevuje, že se pak manžel musel k dítěti, které se sice narodilo jako manželské, ale bylo počato zřetelně před manželstvím znovu před svědky přiznat. Buď proto, že byl farář puntičkář, nebo proto, zda nedošlo k jinému hříchu a v souvislosti s ním bylo třeba žádat dispenz.
Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: těhotná nevěsta

Příspěvekod Kirvin » pát úno 20, 2015 19:24

Doporučuji knihu Dějiny obyvatelstva českých zemí, vyd. Mladá fronta, 1996. ISBN 80-204-0283-7.
Domnívám se, ža na shora uvedeném případě není vcelku nic zvláštního. Lidé byli, jsou a budou pořád lidé. V uvedené publikaci je mnoho zajímavostí k reprodukčnímu chování našich předků, jejich příčinám atd. Akorát knížka se dost špatně shání...
Každý život má svou velikost. (Gorkij)

Ty Tomáš
Uživatelský avatar
Kirvin
 
Příspěvky: 173
Registrován: úte čer 04, 2013 16:35
Bydliště: Plzeňský kraj
Oblast pátrání: panství Šťáhlavy, Plasy, Radnice, Vsetínsko, Pardubicko, Klatovsko, Ostravsko.


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků