Dotaz ohledně cechů a živností.

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Dotaz ohledně cechů a živností.

Příspěvekod airdesigner » pon úno 16, 2015 16:26

Pokud měl předek živnost, jedná se o 2. 1/2 19. století.
Fungovalo to tak, že?

Vychodil obecnou školu, pak nastoupil jako učeň, dokončil jako by studia řemesla učňovskou zkouškou. Pak se vydal na vandr jako tovaryš, našel si mistra, kde po čase složil mistrovskou zkoušku a mohl si založit živnost.

Je tomu tak?

Do obecné školy nastoupil okolo 6 - 7 let svého věku? Jako učeň nastoupil okolo 12 let svého věku? Složení učňovské zkoušky do 18?? Pak asi vojenská služba, že?....
airdesigner
 
Příspěvky: 384
Registrován: úte říj 01, 2013 12:42

Re: Dotaz ohledně cechů a živností.

Příspěvekod Brasl » pon úno 16, 2015 20:51

Bez mistrovské zkoušky nemohl mít živnost. "Majstrštyk", mistrovské dílo, mohl dělat i několik let.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Dotaz ohledně cechů a živností.

Příspěvekod Zora » pon úno 16, 2015 22:06

Pozor na to, cechy skončily definitivně v druhé polovině 19. století, potom byly živnostenské spolky, pro které byl vydám tzv. živnostenský řád. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Dotaz ohledně cechů a živností.

Příspěvekod airdesigner » úte úno 17, 2015 18:57

Máte někdo tip na nějaké publikace případně materiály jak to chodilo s učněma v druhé polovině 19.stol.? Díky.
airdesigner
 
Příspěvky: 384
Registrován: úte říj 01, 2013 12:42

Re: Dotaz ohledně cechů a živností.

Příspěvekod Karolina Vernerova » úte úno 17, 2015 19:02

asi nejsem ta pravá osoba na navrhování četby, ale tady
http://is.muni.cz/th/135374/pedf_m/Dipl ... alJiri.pdf
od strany 19 je to celkem hezky popsané
a jsou tam odkazy na knihy na dané téma. Ty knihy (tedy ty staré) by mohly být na Krameriovi.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Dotaz ohledně cechů a živností.

Příspěvekod Brasl » stř úno 18, 2015 8:38

Tak jsem si doplňoval vzdělání. :D

Růst počtu řemeslníků, zvláště na venkově, umožnil další produkt reformní činnosti Josefa II., a to patent o zrušení nevolnictví. Bez dosud nutného povolení vrchnosti se mohli venkovští chlapci učit zvolenému řemeslu a brzy rozšířili řady cechovních řemeslníků. Výrazný nárůst počtu cechovních mistrů, který lze rekonstruovat i z písemných pramenů brandýských cechů, se ale projevil teprve ve druhé čtvrtině 19. století v souvislosti s rostoucím demografickým vývojem českých zemí.
I přes omezení ze strany státní moci cechy existovaly až do roku 1859, kdy byla všechna řemesla prohlášena za svobodná a každý, kdo si zakoupil živnostenský list, mohl vykonávat řemeslo. Řemeslníci se i nadále sdružovali v tzv. společenstvech, která fungovala na dobrovolné bázi a plnila hlavně společenské poslání.
http://www.muzeumompv.cz/wp-content/upl ... CHY_uk.pdf

(Výuka probíhala u mistra, tedy individuální. Učňovské školství na sklonku 19, stol. začínalo)

Císařský patent,
daný dne 20. prosince 1859,
jímž se vydává a od 1. května 1860 počínajíc v působnost uvádí řád živnostenský pro celý rozsah říše
http://www.epravo.cz/vyhledavani-aspi/? ... =1&ParaC=2
Doznal mnoho změn a jak je vidět v hlavičce odkazu, byl postupně novelizován až do dnešní doby.

Stanovil tři druhy živností a původně jako předpokladu k udělení povolení živnosti pouze průkaz způsobilosti (tenhle termín je možná pozdější). Novela z r. 1891 http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... vu&author= V podstatě pokud splnil/a podmínky tak po vyučení stačila praxe zapsaná v pracovní knížce a splnění požadavků (posouzení) živnostenského úřadu (dle druhu živnosti).
Další novela v r. 1907 http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... vu&author= zavedla 54 řemeslných živností a zkoušku tovaryšskou popřípadě mistrovskou. (poslední řádek na stránce)
Že se o znovuzavedení mistrovských zkoušek vedla bouřlivá polemika a je tenhle odkaz: http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... id=4037289 je tam i o mistrovských zkouškách v Německu, které se v podstatě dělají dodnes, kdežto u nás s nástupem komunistů jich (mis. zkouš.) nebylo třeba. Nebyli živnosti. Dnes se zdá, že bude mistrovská zkouška zase zavedena a nahradí u učebních oborů s maturitou, příkladně i technických oborů, maturitu, se stejnou platností.


Od kolika let se mohl stát učedníkem.(před r. 1774 nebylo omezení, tak i od 5 let:

V roce 1774 vydala císařovna Marie Terezie Všeobecný školní řád, jímž vyzvala rodiče, aby své děti „ve věku 6 - 12 let do školy posílali“. Tento rok je běžně považován za počátek povinné školní docházky. Ve skutečnosti šlo spíše o otevření vzdělávání všem dětem, kterým císařovna ještě povinnost školní docházky - z výrazně praktických důvodů, neboť si uvědomovala jak nedostatek škol, tak i učitelů - striktně nenařídila. Protože ale v absolutistické monarchii bylo slovo císařovny v podstatě zákonem, pořizovaly úřady soupisy dětí školního věku a vytvářely podmínky pro to, aby počet do školy chodících dětí soustavně stoupal. Tento stav trval v podstatě do roku 1869.
V roce 1869 byl v rakousko-uherské monarchii přijatý zákon, který již povinnost školní docházky nejen jasně stanovil, ale pod hrozbou sankcí vůči rodičům i vyžadoval. Zákon, který neplatil v uherské části monarchie, pak stanovil délku povinné školní docházky pro všechny děti na 8 roků, což byla délka v tehdejší Evropě zcela ojedinělá.
http://www.ucitelskenoviny.cz/?archiv&clanek=5492


Délka učení, zpravila tři roky, ale mohla být i delší.

Vandr, také též tři roky, pokud ovšem nešlo o syna mistra, pak to mohl být jenom rok, a poplatky poloviční. Oni nepravosti a protekcionalizmus se přičinili o pád cechů. nejprve ovšem začala jejich regulace r. 1731, všeobecnými řády.
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... vu&author=
V této monografii je toho vícero, ale je to dost nepřehledné. Ten Karolíny odkaz je přehledný a asi i dostačující.

Josef druhý vydal k cca 1789 (přesně jsem to ztratil) výnos, kterým rušil cechy, ale na smrtelné posteli jej odvolal, malá reforma byla cca 1810 v Uhersku. Ale ke zrušení došlo až 1859.


Tak tedy v první 1/2 19. stol. ještě patent neplatil, řemeslům vládli cechy, byť s dohledem a omezeně, Školní docházka byla od r. 1774 do 12 let. Tak je to jak píšete, Až na tu vojenskou službu, to je samostatná problematika, a také v ní byly velké změny v té době. Často se to tu řeší.. Věk pro tovaryše 18 let není také závazný.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Dotaz ohledně cechů a živností.

Příspěvekod Ludmilap » stř úno 25, 2015 19:02

Podívala bych se do oblastního archivu. Sama jsem hledala něco ohledně učení svých prarodičů, ale na počátku 20.stol. Našla jsem v archivu v Šumperku dokonce i stanovy krejčovského spolku . Je samozřejmě pravda, že pokud chcete vycházet z jednotlivých předpokladů délky učení, nespoléhala bych na to. Nevím, jak to bylo před rokem 1900 , ale v mém případě byla délka učení stanovena. Ale doba mohla být i kratší nebo z vážného důvodu až 2x prodloužena . Stejně tak mistrovská zkouška. Její délka závisela na šikovnosti uchazeče.
Ludmilap
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte pro 25, 2012 17:50


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 43 návštevníků