Narození na zámku?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Narození na zámku?

Příspěvekod Martin819 » ned úno 15, 2015 21:12

Dobrý den a ahoj, při hledání jsem v jedné větvi narazil na generaci, které se rodily děti v Žamberku 1. Jejich otec byl "vrchnostenský sládek v Žamberku". Podle stabilního katastru i dnešního značení by měl být dům č.1 zámek v Žamberku. Chtěl jsem se zeptat, zda si myslíte, že se opravdu tyto děti narodily na zámku? Je možné, že daný pivovar, kde byl jejich otec Jan sládkem byl zámecký, což by to vysvětlovalo, ale k tomu se mi nepodařilo nic vyhledat. Budu rád i za případné další informace. Díky

Přikládám jeden zápis o narození pro představu, celkem měli 14 dětí, ale u všech je psáno víceméně to samé.

CZEC0004D_186-7a_M_00366.JPG
Naposledy upravil Martin819 dne ned úno 15, 2015 21:35, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Martin819
 
Příspěvky: 265
Registrován: čtv črc 05, 2012 15:12
Bydliště: Hradec Králové

Re: Narození na zámku?

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned úno 15, 2015 21:22

asi jo. na zámcích přeci byla stavení pro služebnictvo.....
resp. tady: tak trochu o tom, kde byl pivovar....
http://cs.wikipedia.org/wiki/Minipivovar_%C5%BDamberk
Počátky panského pivovaru v Žamberku jsou spjaty s tzv. Karlovským domem, obytným kamenným domem, který si nechal postavit po roce 1568 Karel Žampach, nový majitel žampašské poloviny Žamberka. V tomto Karlovském domě byl po roce 1681 zřízen první žamberský panský pivovar.
.....Pod zámkem byly chmelnice na kterých se chmel pěstoval až do poloviny 19. století.

s obrázky zde
http://www.prion.cz/pivovar1.html
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Narození na zámku?

Příspěvekod Zora » ned úno 15, 2015 21:29

Když se dělalo číslování, začínalo se většinou buď od vrchnostenského sídla nebo od nejbohatšího sedláka.

Není nic divného, že se na zámku rodily i děti zaměstnanců. Sládek bylo vyšší postavení, určitě měl ve vyhrazených prostorách zámku svůj byt. Kromě něj tam bydlely další osoby, lidé, kteří se starali o chod zámku od stájí, kuchyně přes kočí, služky, komorné a hlavně úředníky. Předek, arcibiskupský důchodní , tedy dnes něco hlavní účetní , má děti narozené taky na zámku.
Ve většině zámků byly budovy, nebo jejich část, určena pro bydlení a ubytování personálu. Samozřejmě ale na zámku sloužili, pracovali i lidé , kteří bydleli ve vsi ve svých domech.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Narození na zámku?

Příspěvekod Martin819 » ned úno 15, 2015 21:38

Super, děkuji za rychlé a věcné reakce. Když jsem se do toho víc zakoukal, tak to vypadá, že to byla nějaká sládecká rodina. Otec matky byl totiž také sládek, zde psaný jako žamberský, ale u starších zápisu jako bysterský a teď jsem narazil, že v Bystré byl sládkem jistý Ferdinand Pohlreich v letech 1925-7, takže by to mohl být nějaký potomek z této rodiny. Zkusím to nějak dohledat.
Uživatelský avatar
Martin819
 
Příspěvky: 265
Registrován: čtv črc 05, 2012 15:12
Bydliště: Hradec Králové

Re: Narození na zámku?

Příspěvekod Zora » ned úno 15, 2015 21:45

Zadejte si :
sládek pohlreich -zdeněk

do googlu, uvidíte, kolik možností sládků Vám vyskočí.

Je velmi pravděpodobné, že se Vaše příjmení v dobách minulých měnilo. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Narození na zámku?

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned úno 15, 2015 21:51

no jasně, jsi sládkovský a už Ti to nikdo neodpáře
(já jsem zase lihovarníková a trafikantů :-))
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Narození na zámku?

Příspěvekod Zora » ned úno 15, 2015 21:54

http://www.historie.hranet.cz/heraldika ... 1940-1.pdf
tady dokonce někdo hledá narození dcery sládka v Žamberku, vypadá to, že budete mít někde v rodu už zpracovaný rodokmen, (str. 3 tištěného textu)
neradovat se předčasně, inzerát je z. 1940
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Narození na zámku?

Příspěvekod Martin819 » ned úno 15, 2015 22:30

Zora píše:Zadejte si :
sládek pohlreich -zdeněk

do googlu, uvidíte, kolik možností sládků Vám vyskočí.

Je velmi pravděpodobné, že se Vaše příjmení v dobách minulých měnilo. Z


Joo příjmení se měnilo hodně...za 400 let to byl Polreich, Pohlreich, Pollreich a nakonec zase Polreich :D
Uživatelský avatar
Martin819
 
Příspěvky: 265
Registrován: čtv črc 05, 2012 15:12
Bydliště: Hradec Králové

Re: Narození na zámku?

Příspěvekod Martin819 » ned úno 15, 2015 22:32

Karolina Vernerova píše:no jasně, jsi sládkovský a už Ti to nikdo neodpáře
(já jsem zase lihovarníková a trafikantů :-))


Bohužel to není můj přímý příbuzný...přímou linii už mám zpracovanou komplet a tohle už dělám vždy když narazím na nějakého jmenovce a pokaždé ho někde napojím na tu "svou" větev :) Prostě jsme všichni příbuzní :D
Uživatelský avatar
Martin819
 
Příspěvky: 265
Registrován: čtv črc 05, 2012 15:12
Bydliště: Hradec Králové

Re: Narození na zámku?

Příspěvekod Martin819 » ned úno 15, 2015 22:32

Zora píše:http://www.historie.hranet.cz/heraldika/rodokmen/rodokmen1940-1.pdf
tady dokonce někdo hledá narození dcery sládka v Žamberku, vypadá to, že budete mít někde v rodu už zpracovaný rodokmen, (str. 3 tištěného textu)
neradovat se předčasně, inzerát je z. 1940
Z



Mkrnu na to, super díky :)

EDIT: Škoda, že se paní neshání dneska...to narození mám :)
Uživatelský avatar
Martin819
 
Příspěvky: 265
Registrován: čtv črc 05, 2012 15:12
Bydliště: Hradec Králové


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 39 návštevníků