Dvě příjmení - Vyřešeno

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Dvě příjmení - Vyřešeno

Příspěvekod Terra » ned úno 15, 2015 14:10

Zabývám se teď trochu rodem Srnovců z Varvažova. Mnozí pánové z tohoto rodu měli ještě jedno přímení, např. Bartoloměj Havlík Srnovec z Varvařova nebo Jan Novoměstský Srnovec z Varvažova. Žili v 16. či poč.17.století. Domnívám se, že by to první příjmení mohlo být po matce. Nebo je to snad úplně jinak? Matriky v té době ještě nefungovaly, takže nelze dohledat zápisy o jejich narození.
Naposledy upravil Terra dne ned úno 15, 2015 21:58, celkově upraveno 1
Terra
 
Příspěvky: 80
Registrován: sob kvě 25, 2013 20:18
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Blanensko

Re: Dvě příjmení

Příspěvekod HaninaH » ned úno 15, 2015 14:47

Zdravím,
už jsem setkala s tímto
1)vymření po meči- titul a majetky ze závěti zdědila jiná větev rodiny, pak měli své příjmení i příjmení rodu+ predikát.
2)Nebo také společný předek a pak rozvětvení rodu. Porovnejte erby, zda mají společné znaky, pak to bude jasné.
3)byli povýšeni, pak se začali psát ještě s jedním jménem.
Příklad zde: JAROSLAV ŠTAMPACH ZE ŠTAMPACHU (+ 1694), povýšený r. 1676 do hraběcího stavu s upraveným predikátem „Kager ze Štampachu".
Celkově se to psalo JAROSLAV ŠTAMPACH KAGER ZE ŠTAMPACHU.


Dokonce jsem se setkala s tím, že statky nepřecházely na syny, ačkoliv žili, ale přecházely na synovce, kteří měly menší majetek- tím zajišťovaly, aby celý rod prospíval ze všech stran. Ale možné je i Vaše vysvětlení, zdejší znalci určitě doplní, mohu se mýlit.:wink: H.
Naposledy upravil HaninaH dne ned úno 15, 2015 15:10, celkově upraveno 1
TY Hanina
HaninaH
 
Příspěvky: 336
Registrován: pát črc 25, 2014 9:05
Oblast pátrání: Pátrám v oblasti Kynšperku nad Ohří- potomci Steinbachů ze Steinbachu/Stampach/, dále rod Počta v oblasti Světlé nad Sázavou/ obec Lipnička směrem k Poděbradům/- rod Poděbradských, a dále v oblasti Staňkova u Domažlic/obec Vránov/- rod Steinbach

Re: Dvě příjmení

Příspěvekod Terra » ned úno 15, 2015 15:06

Děkuji! Zní to logicky.
Terra
 
Příspěvky: 80
Registrován: sob kvě 25, 2013 20:18
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Blanensko

Re: Dvě příjmení

Příspěvekod HaninaH » ned úno 15, 2015 15:12

Ještě jsem to doplnila o povýšení a viz. SZ. :wink: H
TY Hanina
HaninaH
 
Příspěvky: 336
Registrován: pát črc 25, 2014 9:05
Oblast pátrání: Pátrám v oblasti Kynšperku nad Ohří- potomci Steinbachů ze Steinbachu/Stampach/, dále rod Počta v oblasti Světlé nad Sázavou/ obec Lipnička směrem k Poděbradům/- rod Poděbradských, a dále v oblasti Staňkova u Domažlic/obec Vránov/- rod Steinbach

Re: Dvě příjmení - Vyřešeno

Příspěvekod Pánek » úte kvě 17, 2016 18:17

No v tomto případě je to tak, že Srnovcové z Rokycan dostali od Ferdinanda I šlechtický titul a erb z Varvažova. Na základě tzv. "erbovního strýcovství" přijali ke svému erbu ještě příbuzenské rody Havlíky atd. ti se pak jmenovali jako dřív Havlíkové a přidávali k tomu převzatý titul Srnovcové z Varvažova a mohli používat i jejich erb a to dědičně. jak jste s tím daleko? Taky se o ně Srnovce - Havlíky zajímám.
Pánek
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte kvě 17, 2016 18:07
Oblast pátrání: Beroun, Rokycany, Křivoklát, Pánek, Malý, Havlík, Krupička, Pergler

Re: Dvě příjmení - Vyřešeno

Příspěvekod Terra » stř kvě 18, 2016 15:32

Ano, je to o erbovním strýcovství. Dost jsem se v tom patlala, ti Srnovci jsou hodně zajímaví. Dokonce jsem o nich napsala článeček, vyšel v GHL 2/2015.
Terra
 
Příspěvky: 80
Registrován: sob kvě 25, 2013 20:18
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Blanensko

Re: Dvě příjmení - Vyřešeno

Příspěvekod Radix » sob úno 03, 2018 20:42

Máte prosím nějaké informace o rytíři Vodlechovi Žďárském Srnovci z Varvažova? (Ritter Wodlech Zdiarsky Srnowecz von Warwassow).
Měl by žít okolo roku 1640.
Radix
 
Příspěvky: 3179
Registrován: úte led 08, 2013 18:54


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 4 návštevníků