chybějící zápis v matrice narozených-možnost adopce

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

chybějící zápis v matrice narozených-možnost adopce

Příspěvekod SabiPur » ned lis 07, 2010 13:44

Dobrý den, asi mám poměrně obvyklý dotaz, ale ráda bych si to ujasnila. Nemohu v matrice narozených nalézt do rodokmenu záznam o narození předkyně Františky Hinkové. Našla jsem záznam o sňatku (1860 ve věku 20 leti Dolní Černilov 2) i úmrtí (1876 v Dolním Černilově 12, 36 let). V obou případech vychází tedy shodně datum narození cca 1839-1841, podle toho, jak přesně se roky počítaly. Ovšem v indexu narozených celé farnosti žádný záznam v daném období o jejím narození není. Navíc jsem ani nenašla podle indexu žádné jiné děti jejích rodičů. Oba narozeni kolem 1803 ve Výravě, oddáni v roce 1826 tamtéž. Poté se pravděpodobně přestěhovali do Dolního Černilova 2 jako familianti dle knihy zemřelých (otec 1870, matka 1882).Napadají mě pouze dvě možnosti - buď její rodiče v mezidobí žili v jiné farnosti, poté ovšem by při sňatku (nezletilá se svolením otce) měla předložit křestní list z této farnosti???, farář přece nemohl čerpat údaje o identitě pouze z ústního sdělení, nebo došlo k adopci (rodičům bylo cca 37 let při jejím narození a jiné děti jsem nedohledala). Je ovšem vždy uváděna jako jejich manželská dcera. Dají se tedy někde najít soupisy obyvatel různých farností k určitému datu či knihy o adopcích ?. Jedná se o farnost okresu Hradec Králové, ovšem v Zámrsku inzerují pouze matriční knihy. Děkuji za rady :?
SabiPur
 
Příspěvky: 40
Registrován: sob lis 06, 2010 19:14
Bydliště: Praha

Příspěvekod Petr.1965 » ned lis 07, 2010 14:11

Zdravím!
Něco by se možná dalo zjistit V HK v SOkA. Pro Vaši oblast je na webu SOkA HK inventární seznam archiválií děkanského úřadu Černilov, které si lze objednat po netu k bádání (seznam jsem poslal jako SZ). Ve Vašem případě by možná napomohly snubní doklady a snubní protokoly. Pro obec Výrava ( Dolní Černilov ) jsou v archivu k mání i sčítací operáty 1870.
Pokud nemáte zkušenost s Archivem v HK - badatelské dny jsou pondělí a středa, archiválie je nutno předem objednat ( i po netu).
Jinak ....máte štěstí - matriky FÚ Černilov jsou již přístupné na netu !!!
Jestli budete mít dotazy, ozvěte se do SZ, rád zodpovím.
Uživatelský avatar
Petr.1965
 
Příspěvky: 202
Registrován: sob pro 13, 2008 12:44
Bydliště: Nový Bydžov

Černilov-díky

Příspěvekod SabiPur » úte lis 09, 2010 21:38

Dobrý den, mockrát děkuji za odpověď a pomoc!!! Z matrik farnosti Černilov na internetu právě čerpám, ovšem ve farnosti, kde v Černilově stojí tři kostely různého vyznání - katolický, helvetský (dnes ČSCE) a augšpurského vyznání - a mezikonfesijní sňatky byly poměrně běžné - není nic jednoduché :-). Na internetu jsou zatím pouze katolické matriky, takže pracuji na větvi viz výše čistě katolické, evangelické matriky odhaduji, že přijdou až na konec digitalizace. Ovšem v archivu v HK jsem viděla, že mají i knihy ohledně přestupů na katolickou víru a zpět, takže vím, kde případně najdu informace i pro další problémy, nejenom výše zmíněný. Takže ještě jednou díky! a kdyby něco, ozvu se, odhaduji, že se do HK vypravím v horizontu dvou měsíců.
SabiPur
 
Příspěvky: 40
Registrován: sob lis 06, 2010 19:14
Bydliště: Praha


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků