Časté stěhování v rámci Dolní Bečvy?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Časté stěhování v rámci Dolní Bečvy?

Příspěvekod beneva » stř úno 11, 2015 11:34

Rok 1818 - 1832, Dolní Bečva.
1818 - Michal Vašek, pasekář, si bere Marinu, dceru Josefa Kulišťáka a za necelý rok ...
1819 - se jim v č.p. 39 (rodný dům Michala) narodí malá Marina. Otec Michal je stále pasekář.
1821 - se jim v č.p. 31 narodí Johan, rodiče dle zápisu souhlasí, ale otec už je Häussler, tedy chalupník. Ve stejném čísle bydlí i Martin Pavlica, podruh s rodinou.
1823 - další Vaškovo dítě, Rozina I., už se narodila v č.p.63 a otec je stále Häussler. Ve stejném čísle bydlí i Josef Vašek, pasekář s rodinou. Patrně bratr Michalův a Michal Valchař, taky pasekář s rodinou. Možná i on je rodina.
1825 - přichází na svět Anna, jenže v č.p. 39, kam se museli Vaškovi z nějakého důvodu vrátit a Michal už není Häussler, nýbrž Innmann, tedy podruh.
1828 - už je z Michala opět Häussler a v č.p.64 přichází na svět Veronika (po 5 dnech umírá)
1829 - za rok a měsíc od narození Veroniky I. se narodila Veronika II. (moje hledaná praprapratchýně), jenže! v č.p. 69!!! Otec Michal je stále chalupníkem.
1832 - poslední z Vaškových dětí, Rozina II. (První toho jména zemřela v 5 letech). A č.p.? :-) 63

Michal Vašek umírá v roce 1835 na tuberu v č.p. 63. Jeho ženu Marinu se mi zatím nedaří v úmrtích najít, ale ještě jsem neskončila. :x
Praprapratchýně Veronika se vdávala v roce 1863 z č.p.65 a zemřela v č.p. 188, kde se též narodila její dcera Ludmila...

O pasekářích jsem se dočetla, že vlastnili jak půdu, tak dům. Ale o nějakém bohatství se na Valašských kopcích mluvit nedalo. Byl tedy Häussler více či méně majetný než pasekář? A proč se stal Michal na čas podruhem? Přišel o majetek? Propil ho? Asi mu neshořel, protože ostatní tam bydlí dál.
Uživatelský avatar
beneva
 
Příspěvky: 85
Registrován: úte říj 21, 2014 19:03
Oblast pátrání: matriky Vranov, Obyčtov, Lukavec, Dolní Bečva

Re: Časté stěhování v rámci Dolní Bečvy?

Příspěvekod Karolina Vernerova » stř úno 11, 2015 13:28

No, myslím, že to po nás chcete, abychom věštili z křišťálové koule.
Farářovi podle mne moc nezáleželo na tom, jak by odlišil, jak je kdo majetný, tak zapsal, co ho zrovna napadlo- dokud nebyl majetnější- neměl výrazně větší pozemky- tak to asi bylo jedno, jestli ho pojmenuje tak nebo tak.
A čísla domů? No, to už je úplné sci-fi. Opět to mohla být lajdáckost faráře. Nebo manželka prostě rodila tam, kde zrovna byla.
Ale podle toho, že neustále bydleli v domě s někým jiným, bych si tipla, že prostě nebyli majetní a bydleli, kde se dalo. Po příbuzných i jinde.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Časté stěhování v rámci Dolní Bečvy?

Příspěvekod beneva » stř úno 11, 2015 14:25

Nojo, teď mi to došlo. Podívala jsem se na umístění těch čísel popisných a na měsíce, kdy se děti rodily.
Č.p. 63 a 64 jsou nahoře na kopci, jsou to špatně dostupná místa a když na Valašsku nasněžilo, těžko by se tam drala porodní bába. Proto asi jsou zde narozeny jen "letní" děti. Ty zimní jsou pak zapsány na číslech, která leží dole při hlavní cestě. A je po záhadě. :-) Díky za impuls.
Uživatelský avatar
beneva
 
Příspěvky: 85
Registrován: úte říj 21, 2014 19:03
Oblast pátrání: matriky Vranov, Obyčtov, Lukavec, Dolní Bečva

Re: Časté stěhování v rámci Dolní Bečvy?

Příspěvekod Karolina Vernerova » stř úno 11, 2015 15:59

Tak prima.
Jednou tady pán měl otce pastýře. Nemohl ho najít- tedy potomka, co byl jeho předkem, jen sourozence.
A pak se podle mapy ukázalo, že otec pásl ovce na hřebenech nad Vltavou a že šel od vesnice k vesnici (přes řeku, to se rozumí, to nešlo) a to chybějící dítě, bylo z vesnice "cestou", z té co chyběla.
No, jinak by to byla nuda.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Časté stěhování v rámci Dolní Bečvy?

Příspěvekod luvec » stř úno 11, 2015 16:21

beneva: ještě si to můžete ověřit v gruntovních knihách, jsou online. Jen jsem nahlédl, od roku 1820 na (novém) č. p. 62 vidím Michala Březinu/Vašků. Německy neumím, ale tak trochu mi to připomíná příjmení po chalupě (myslím, že na Valašsku se takové oblasti vyskytují). Pokud je to tento případ, tak by to asi chtělo víc studovat gruntovnice než matriky (nebo aspoň dohromady).
luvec
 
Příspěvky: 88
Registrován: sob pro 11, 2010 14:46
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Morávka, Ostravice, Beskydy

Re: Časté stěhování v rámci Dolní Bečvy?

Příspěvekod beneva » stř úno 11, 2015 22:02

No právě, tyhle gruntovnice jsou nad moje síly. Zas až tak dobře německy neumím a číst v kurentu a jeho modifikacích je samo o sobě "záhul" i když člověk ví, co má hledat. Každopádně pátrání po předcích je nádherné dobrodružství. Když jsem hledala manželův rod po meči, dostala jsem se do deváté generace a tam jsem zůstala na rozcestí. Dva Francové Schindlerové, kteří by mohli být pra... dědy, ale nelze stanovit, který, protože ještě nejsou číslované domy. No, až dodělám rod tchýně po přeslici, vrátím se k tomu.
Uživatelský avatar
beneva
 
Příspěvky: 85
Registrován: úte říj 21, 2014 19:03
Oblast pátrání: matriky Vranov, Obyčtov, Lukavec, Dolní Bečva


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků