Policejní zápisy

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Policejní zápisy

Příspěvekod magdalena20 » čtv úno 05, 2015 11:58

Dobrý den věděl by někdo zda se dá nějak dostat k do policejního archivu?zajímaly by mne leta cca.1910-1930.Magdalena
magdalena20
 
Příspěvky: 14
Registrován: úte led 27, 2015 14:31

Re: Policejní zápisy

Příspěvekod Zora » čtv úno 05, 2015 12:04

Hledejte ve starších příspěvcích, tématu se věnoval, myslím, kolega Kirvin.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Policejní zápisy

Příspěvekod Kirvin » čtv úno 05, 2015 19:18

Policejní archiv jako takový neexistuje. Tedy v tom smyslu, že by někde byly soustředěny policejní spisy. Pokud naznačíte, co konkrétně Vás zajímá, zkusím Vás trochu navést. Nějaké zkušenosti s bádáním v oboru bezpečnostních sborů mám...
Každý život má svou velikost. (Gorkij)

Ty Tomáš
Uživatelský avatar
Kirvin
 
Příspěvky: 173
Registrován: úte čer 04, 2013 16:35
Bydliště: Plzeňský kraj
Oblast pátrání: panství Šťáhlavy, Plasy, Radnice, Vsetínsko, Pardubicko, Klatovsko, Ostravsko.

Re: Policejní zápisy

Příspěvekod magdalena20 » čtv úno 05, 2015 23:02

Dobrý den děkuji,no našla jsem o svych predcich v tisku a i u matricnich zapisu narozeni mely poznamky o soudech.Pocházely od Ceských Budejovic ale soudy mely z ruzných mest..Plzen,Písek at....dekuji za snahu pomoci.Pölderlová Magdalena
magdalena20
 
Příspěvky: 14
Registrován: úte led 27, 2015 14:31

Re: Policejní zápisy

Příspěvekod Kirvin » pát úno 06, 2015 22:26

Zdravím Vás, tak to vím odkud vítr vane :-) Jistě se jedná o "světem jdoucí". že? Myslím, že mi přišel e.mail, že máme někde na MH shodu. Bohužel nemám placenou verzi a tak se více nedozvím. Ale k věci. Tito předpokládám byli trestáni zejména za přestupky podle příslušného trestního zákoníku. Většinou se jednalo o potulku, krádeže, žebrotu atd. Tyto věci měl v kompetenci okresní soud, který soudil na základě oznámení, které většinou se zadrženou osobou dodalo četnictvo. Veškerá písemná agenda četnictva byla tedy převzata soudem, kromě záznamu ve staničních pomůckách. Tyto se však do současné doby na vyjímky nedochovaly. Jedinou možností, jak se dozvědět něco více je navštívit konkrétní okresní archiv a zjistit, v jakém rozsahu se dochoval fond okresního soudu. Pochybuji, že by se dochovaly tyto konkrétní spisy, spíše padly za oběť skartaci, ale šel bych po rejstříku příslušné značky (tedy trestní či přestupková agenda), kde dle skartačního řádu tyto evidenční pomůcky by měly být uchovány. Zde by měl být jmenný rejstřík, značka spisu a poznámka o trestu a jeho výkonu, ev. dalších opatřeních. Nutno říci, že za uvedené přestupku se udílely tresty mírné, pokuty, či několikadenní max. v řádech měsíců trvající vězení. Tyto tresty byly vykonávány ve věznicích okresního soudu. Z agendy těchto věznic se toho také bohužel mnoho nedochovalo (alespoň kolem Plzně). Tak přeji hodně štěstí..
Každý život má svou velikost. (Gorkij)

Ty Tomáš
Uživatelský avatar
Kirvin
 
Příspěvky: 173
Registrován: úte čer 04, 2013 16:35
Bydliště: Plzeňský kraj
Oblast pátrání: panství Šťáhlavy, Plasy, Radnice, Vsetínsko, Pardubicko, Klatovsko, Ostravsko.

Re: Policejní zápisy

Příspěvekod magdalena20 » pát úno 06, 2015 23:45

Dekuji,ano jedna se o svetem jdouci.Mohu se optat u koho slo o shodu na myheritage?Co se tyce protizakonnych aktivit mych predku:)))mezi kradenim slepic byly i nejake vrazdy a i u tech byly tresty mirne.Jsem zveda zda se neco da dohledat.M
magdalena20
 
Příspěvky: 14
Registrován: úte led 27, 2015 14:31

Re: Policejní zápisy

Příspěvekod Kirvin » ned úno 08, 2015 22:06

Shoda u Urbanů z Bukovníka. Konkrétně František Urban z Bukovníka a Anna Stýblová z Lipí. Můj zájem je u Duchoňů. Potkáváme se (alespoň mám ten dojem) i na FCB ve skupině "světem jdoucí". Co se týká vraždy, tak ta byla v první instanci příslušná krajskému soudu. Vražda by se snad měla dochovat do současnosti, ale nemohu se vyjadřovat k průběhu skartací u všech krajských soudů v republice a stavu těchto fondů v jednotlivých SOA. Pokud máte nějakého vraha v obvodu krajského soudu v Plzni, Klatovech nebo Chebu, rád se Vám podívám a spis případně nafotím. Na dotaz do SOA by Vám mělo stačit vědět jméno odsouzeného a dále alespoň rok odsouzení. A jak jste naznačila, tresty někdy opravdu nebyly moc vysoké... Jinak k výkonům trestů u krajských soudů. Tresty do výše jednoho roku se odpykávaly ve věznicích krajských soudů, ty vyšší posléze v zemských trestnicích. Ty většinou mají své fondy zachovány, ale je potřeba se seznámit s inventářem, zda je tam i něco významného z hlediska genealogického...
Každý život má svou velikost. (Gorkij)

Ty Tomáš
Uživatelský avatar
Kirvin
 
Příspěvky: 173
Registrován: úte čer 04, 2013 16:35
Bydliště: Plzeňský kraj
Oblast pátrání: panství Šťáhlavy, Plasy, Radnice, Vsetínsko, Pardubicko, Klatovsko, Ostravsko.


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 37 návštevníků