poradte mi

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

poradte mi

Příspěvekod Paca » pon říj 25, 2010 18:55

Ahoj lidi psal jsem na soka -Kolín na hodiny apod. A přišlo mi tohle.Jako začátečník to vůbec nechápu vůbec nevim co si mám objednávat jaky čísla apod.poradte

studovna Státního okresního archivu Kolín je otevřena Po 8.00 - 17.00, St
8.00 - 17.00 a Pá 8.00 - 13.00.

Konkrétní archiválie je nutné si objednat předem (do objednávky je nutné
uvést přesný název archivního fondu, inventární číslo, případně signaturu,
číslo kartonu, druh archiválie /kniha, mapa, spisový materiál apod./ či jiné
bližší údaje). Archiválie se předkládají na studovnu do 14 dnů, případně po
domluvě (úřední knihy lze předložit zpravidla do 3 pracovních dnů, spisový
materiál na volných listech, který bude profóliován, do 14 dnů). V jednom
dni se postupně předkládají maximálně 3 kartony nebo 5 knih, ostatní
archiválie jsou posuzovány individuálně (listiny, mapy, plány, fotografie
apod.).
Uživatelský avatar
Paca
 
Příspěvky: 189
Registrován: čtv říj 21, 2010 18:07
Bydliště: Kutná Hora
Oblast pátrání: Kolínsko,Jičínsko,Třeboňsko

Příspěvekod Miku » pon říj 25, 2010 19:12

Asi takhle: rozmysli si jaký archiválie budeš chtít prohlížet, v archivu ti dají inventář ke konkrétnímu archivnímu fondu a v tom inventáři si najdeš co potřebuješ, údaje vyplníš do žádanky a obsluha v badatelně ti požadovaný materiál objedná. V některých archivech funguje elektronická objednávka fondů. Možná to pro Tebe bude srozumitelnější právě z této el. verze inventářů. Takhle to funguje v HK http://195.113.185.42/hk/fondy-x/fondy.html
Uživatelský avatar
Miku
 
Příspěvky: 93
Registrován: čtv říj 29, 2009 14:24
Bydliště: Královéhradecko

Příspěvekod Zdenek » pon říj 25, 2010 19:28

Asi tak jak píše kolega, ale já dávám přednost osobní návštěvě, obzvláště pokud je to Vaše první návštěva. Chce to také trochu štěstí a narazit na ochotnou obsluhu, která vše vysvětlí. Není to tak složité jak to na první pohled vypadá. Já jsem měl při své první návštěvě archivu obrovské štěstí. Seděla tam velice ochotná slečna, která mi vše vysvětlila a dokonce pomohla i se čtením prvních pár řádků.
Hodně štěstí při pátrání a přeji Vám taky takovou ochotnou obsluhu.

Zdeněk Olomouc
Zdenek
 
Příspěvky: 1262
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

díky

Příspěvekod Paca » pon říj 25, 2010 19:32

Moc vám děkuju za rady
Uživatelský avatar
Paca
 
Příspěvky: 189
Registrován: čtv říj 21, 2010 18:07
Bydliště: Kutná Hora
Oblast pátrání: Kolínsko,Jičínsko,Třeboňsko

Příspěvekod Ivana » úte říj 26, 2010 12:04

V Kolíně v archivu jsou velice ochotní a rádi pomohou. Mám vlastní zkušenost. Protože nejsem místní, vždy si objednám dopředu přes e-mail. Na jejich stránkách je odkaz na seznam archiválii, tak si zadám co potřebuji a pak jen překopíruji do e-mailu se žádostí o připravení (je tam přesný název, inv. číslo atd.). Přijde mi pak na e-mail, že archiválie jsou připravené od tehdy a tehdy a po dobu 30 dní.
Ivana
 
Příspěvky: 206
Registrován: pon říj 26, 2009 9:30

Příspěvekod Hana » stř říj 27, 2010 19:02

Dobrý den,
pokud nemáte zatím žádné zkušenosti s archivy, je lépe napřed zajít v uvedené badatelské dny vašeho archivu osobně. Při první návštěvě byste se seznámil s prostředím, badatelských řádem, archivními fondy atd., vyplnil badatelský list a nanesl pořadavky a dotazy na pracovníky v badatelně. Určitě Vám rádi poradí. Potom byste si podle inventářů k daným fondům ( např. vašeho města, školy...) vyhledal potřebné archiválie a tyto zapsal do objednávky- název fondu, in. číslo, signatura, číslo kartonu atd...Základní archivní jednotkou je fondy - ty jsou vytvářeny podle původců- např. fond- archiv městečka Holice, farního úřadu ..., školy,...spolků, osobní fondy... atd atd. Spisové archiválie - tedy ty, které jsou uloženy v kartonech se tzv. fóliují ( paginují), tzv. , že archivář vyznačí na každý list obyčejnou tužkou vpravo dole číslo, což trvá delší dobu - týden.. apod.,, zde je lépe tyto věci objednat, u knih ( např. matriky, pozem, knihy)- u některých archivů nemusí být objednávka, někdy ano - nefoliují se , stačí 2- 3 dny, asi podle počtu žádostí a badatelů. Pokud si zjistíte v inventáři potřebné archiválie s čísly, můžete si později objednávat internetem a rchiv Vám napíše, že máte uvedené věci připraveny ke studiu Některé archivvy mají inventáře i elektrotronické podobě na svých internetových stránkách ( mnohdy i celý fond, někdy jen obsah inventáře, bohužel archiv v Kolíně - jak jsem zjistila toto zatím nemá zpracované). Má tedy jenom klasické tištěné archivní pomůcky ke zpracovaným fondům, tyto ty si tedy musíte vyžádat při Vaší první návštěvě.
Přeji hodně badatelských úspěchů.

Hana, Prostějov
Hana
 
Příspěvky: 45
Registrován: pon úno 05, 2007 13:40
Bydliště: Prostějov, V. Špály 11


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 11 návštevníků