Jak přesné jsou soupisy poddaných na panství?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Re: Jak přesné jsou soupisy poddaných na panství?

Příspěvekod pavelhauf » čtv led 29, 2015 11:16

Z vlastní zkušenosti - jednou mohli použít jeho první jméno a později druhé... A také mám několik případů, že někdy bylo v zápisu uvedené jméno a jindy jen přezdívka. A pak se v tom prase vyznej, ale tyto případy mám jen z oblasti Šumavy.
pavelhauf
 
Příspěvky: 333
Registrován: stř bře 06, 2013 21:36

Re: Jak přesné jsou soupisy poddaných na panství?

Příspěvekod Karolina Vernerova » čtv led 29, 2015 15:13

tedy, jestli jsem to špatně pochopila tak pardon, ale nenašla jste náhodou sňatek Elisabeth a Karla v období po smrti Jana? že by to byl prostě jen další manžel- z rodiny, který se ujal hospodářství....
moc víc s tím nenaděláte....
(i když to by pak zápis musel říkat, že i Karl je po smrti- no jen pokus)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Jak přesné jsou soupisy poddaných na panství?

Příspěvekod Karolina Vernerova » čtv led 29, 2015 16:21

Vůbec nevím, co by tam a jak mohlo být a je to jen hypotéza- která se nemusí potvrdit... ale za zkoušku nic nedáte.....
Osobně bych řekla, že by si musela zase vzít Switka. Nebo by musel být farář velký matla.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Jak přesné jsou soupisy poddaných na panství?

Příspěvekod lerak » čtv led 29, 2015 21:18

Setkal jsem se s tím, že v matrice se objevovalo příjmení po chalupě a v soupisech poddaných bylo správné původní a to po 60 let. Soupisy poddaných vždy pomohly.
lerak
 
Příspěvky: 481
Registrován: čtv led 19, 2012 10:09

Re: Jak přesné jsou soupisy poddaných na panství?

Příspěvekod Zora » pát led 30, 2015 7:51

Moniko, příjmí po chalupě bylo většinou specifikum JIžních Čech. Ale třeba na Vysočině se zřídka také vyskytují podobné změny po chalupě, ne v toplika generacích a ne trvale. Novýá příchozí dostal jméno po předchozím majiteli, ale postupně se začne v matrikách objevovat zase pod svým původním.
Je také možné, že úředník zapsal, co viděl, nestudoval přesně vazby mezi obyvateli domu, statku. Já osobně si vůbec neumím představit, jak to zapisování v praxi probíhalo, jak se identifikovali jednotliví lidé :-)))
Když měl někdo třeba syna ve službě, asi by měl být zapsán i tam, kde sloužil? POkud obě vsi patřily pod jiného sčítacího úředníka, nevím, jak třeba mohli správně zapsat příjmení. Obyvatelé neměli žádný doklad, ze kterého by bylo vše naprosto jasné.
Rozhodně ale doplňte panství, o které se Vám jedná. Jsou tady znalci jednotlivých oblastí.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jak přesné jsou soupisy poddaných na panství?

Příspěvekod lerak » pát led 30, 2015 9:04

Ještě chci poznamenat, že se také dávala dvě křestní jména a to asi víte.
lerak
 
Příspěvky: 481
Registrován: čtv led 19, 2012 10:09


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 37 návštevníků