adopce - VYRESENO

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

adopce - VYRESENO

Příspěvekod tewby » pon led 26, 2015 16:13

Dobrý den, při bádání jsem narazil na záznam o adopci a potřebuji poradit. Jedná se o Jana Štědrého - Vodičku

http://digi.ceskearchivy.cz/cs/6346/36 - záznam narození

http://digi.ceskearchivy.cz/cs/6347/151 - záznam svatby (zaraží mě, že je zde uveden manželský syn, když byl adoptovaný)

Nevím jak to v tu dobu fungovalo, ale dle těch záznamů předpokládám, že jsem asi dopátral. Nebo myslíte, že se Jan narodil před svatbou rodičů a oni si ho poté připsali za vlastního?

Moc děkuji za pomoc
Naposledy upravil tewby dne pon led 26, 2015 19:39, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
tewby
 
Příspěvky: 347
Registrován: stř črc 24, 2013 14:58
Bydliště: Praha

Re: adopce

Příspěvekod Karolina Vernerova » pon led 26, 2015 16:17

Vlevo dole toho záznamu o narození je přímo napsáno, kdy ho manželé Vodičkovi adoptovali, takže jste se asi dopátral...
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: adopce

Příspěvekod tewby » pon led 26, 2015 16:30

Proč je tedy v té matrice zapsáno, že dítě je manželské? Mimochodem svatba těch jeho rodičů proběhla 2 měsíce před tímto záznamem o narození-adopci
Uživatelský avatar
tewby
 
Příspěvky: 347
Registrován: stř črc 24, 2013 14:58
Bydliště: Praha

Re: adopce

Příspěvekod Zora » pon led 26, 2015 17:33

Podle mého názoru můžete pátrat po biologických rodičích zde uvedených. Otec je zapsán, matka také, bohužel je špatně oskenovaná matrika - požádejte o opravu - je třeba vložený papír otočit.

K samotné adopci se domnívám, že šlo o to, že noví rodiče zřejmě byli bezdětní a a tento muž se jim "líbil", proto ho jako dospělého adoptovali, aby měli dědice, pokračovatele rodu. Proto také zůstalo původní příjmení a doplnilo se nové, nešlo o vymyzání stop po biologických rodičích.-
Narodil se jako manželský biologickým rodičům, a adoptivní rodiče ho také přijali za vlastního jako manželé, tam bych nic divného nehledala.

pokud došlo v minulosti k adopci, nemohlo se psát třeba do rubriky manželský, nemanželský slovo adoptivní. šlo jen a jen o změnu rodičů a příjmení. Nejedná se o akt církevní, ale o akt civilní, o adopci rozhodoval přísl. soud. a ten také nařídil, co se má v matrice změnit.
Z - Je možné, že jsem něco přehlédla. špatně pochopila
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: adopce

Příspěvekod tewby » pon led 26, 2015 18:08

Paní Zoro, děkuji za příspěvek. Dohledal jsem dále v matrice, že oba zmínění rodiče měli v budoucnu spoustu dalších dětí. Tento "adoptivní" Jan byl jejich první a je to pokračovatel rodu, který hledám. Proto mě zaskočil ten záznam o adopci, nikdy jsem se s tím nesetkal a tudíž nevím, jestli mohu považovat ty rodiče uvedené v matrice, jako biologické nebo prostě jsou to cizí lidé, po kterých si vzal jen příjmení
Uživatelský avatar
tewby
 
Příspěvky: 347
Registrován: stř črc 24, 2013 14:58
Bydliště: Praha

Re: adopce

Příspěvekod Zora » pon led 26, 2015 18:25

rodiče zapsaní v matrice jsou stopro biologičští rodiče.
tento muž byl adoptován až v dospělosti - zřejmě pro důvody, které jsem uváděla.
Nešlo o zpřetrhání svazků mezi synem a biolog. rodiči, - to vidím jasně z toho, že mu zůstala obě příjmení, .
Podstatou bylo to, že noví rodiče získali pokračovatele rodu - právní akt, který nikomu neublížil, muž (velmi pravděpodobně) získal majetek a noví rodiče měli naději na pokračovatele rodu.
Setkala jsem se s tím ve více případech, dokonce je taková adopce i u rodu Schwarzenbergů. Jedna větev rodiny zůstala bez mužského dědice, (měli dceru) tak adoptovali syna z druhé větve . Tím se spojila primogranitura se sek.garniturou... Problém nastal v okamžiku, kdy si ona dcera nárokuje dědictví :-)))
Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: adopce

Příspěvekod tewby » pon led 26, 2015 18:49

Asi jsem hlupák, ale nechápu, proč došlo k té adopci? Je evidentní, že ten text tam byl dopsán až mnohem pozdeji, ale proč to dělali, když to byl jejich prvorozený syn a tudíž by určitě dědil a pokračoval v rodu?
Uživatelský avatar
tewby
 
Příspěvky: 347
Registrován: stř črc 24, 2013 14:58
Bydliště: Praha

Re: adopce

Příspěvekod Zora » pon led 26, 2015 19:08

V roce 1924 si Jana (v té době dospělého a ženatého) adoptovala bezdětná rodina jeho adoptivních rodičů.
Byl to právní akt, který byl zakončen soudním rozhodnutím.
Díky tomuto rozhodnutí se stal synem Vodičkových, se všemi právy i povinnostmi. Neznám finanční a majetkové poměry původní rodiny Štědrých a nové rodiny Vodičkových. Adopcí sice Jan ztratil nárok na dědictví po biol. rodičích, ale nabyl právo dědit po Vodičkových, kteří byli majiteli usedlosti.
V první republice se tak dělo často, zachovalo se tím rodové jméno a zachoval se majetek v případě bezdětných manželství.
Jan, původně Štědrý, poté Štědrý-Vodička tím neztratil ani vazbu na biologické rodiče, ani na své event. biologické sourozence, on sám se pravděpodobně posunul do vyšší majetkové třídy.
A když to vezmu z lidského hlediska, udělal tím radost bezdětným manželům, kteří získali pravděpodobně i vnoučata. Třeba později zjistíte, že Jan u Vodičkových pracoval, třeba byl dobrý zaměstnanec, nebo měla nějakou vazbu k této rodině jeho manželka.
Téma adopce v dospělosti je námětem i v několika prvorepublikových filmech :-)))

Jinak institut osvojení dospělého je ( velice krátce) je už platný i nyní.
Osvojení zletilého je významné především z hlediska dědění, kdy osvojenec dědí v první zákonné třídě dědiců a zároveň nevstupuje v dědické právo osvojitele vůči jiným osobám.

O osvojení rozhodne (§ 796 odst. 2 NOZ) soud na návrh osoby, která chce zletilého osvojit. K návrhu se zletilý připojí. Osvojení má právní následky pro osvojencovy potomky jen pokud se narodili později.
Osvojenec si ponechává své dosavadní příjmení, ale se souhlasem osvojitele může k svému příjmení připojit i příjmení osvojitele.
http://obcanskyzakonik.justice.cz/rodin ... titut-noz/


V původní rodině Štědrých určitě byli další potomci, kteří v rodě pokračovali. Janovou adopcí se jim dostalo větší části majetku rodu Štědrých.
Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: adopce

Příspěvekod tewby » pon led 26, 2015 19:17

Janova matka byla Vodičková a to mě právě hodně mate. On pak nosil jméno Štědrý po otci a Vodička po matce za svobodna
Uživatelský avatar
tewby
 
Příspěvky: 347
Registrován: stř črc 24, 2013 14:58
Bydliště: Praha

Re: adopce

Příspěvekod Zora » pon led 26, 2015 19:23

Pak je možná, že adoptivní otec Vodička přistoupil k tomuto aktu na základě nějaké příbuznosti.
Jan měl příjmení po otci, narodil se jako manželský, (jméno po matce za svobodna tedy nepřicházelo v úvahu, to právní řád té doby neumožňoval.
Jméno Vodička přijal právě po adopci rodinou Vodičkovou

zde je ta věta, kterou jsem Vám již psala:
Osvojenec si ponechává své dosavadní příjmení, ale se souhlasem osvojitele může k svému příjmení připojit i příjmení osvojitele. tedy Janovi zůstalo příjmení Štědrý a k tomu si připojil příjmení Vodička.

Tady jsem Vám vyhledala článek o dědických právech, netušila sjem, že osvojenci zůstávaly všechny vazby včetně dědictví na biologické rodiče a měl navíc právo ještě dědit po adoptivních rodičích. prosím, přečtěte si to:
http://www.lawportal.cz/osvojeni-zletil ... eho-prava/

Možná by bylo zajímavé zjistit, zda a jak byl adoptní otec Vodička příbuzný s Janovou matkou, roz. Vodičkovou.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: adopce

Příspěvekod tewby » pon led 26, 2015 19:29

Už to asi začínám chápat. Ještě jednou pro mou jistotu. Jana Štědrého tedy v dospělosti adoptovala rodina Vodičkových. Pravděpodobně příbuzná s matkou Jana štědrého a pravděpodobně proto, že neměli potomka? To už by mi smysl dávalo:-)
Uživatelský avatar
tewby
 
Příspěvky: 347
Registrován: stř črc 24, 2013 14:58
Bydliště: Praha

Re: adopce

Příspěvekod Zora » pon led 26, 2015 19:31

ano, přesně tak. tzv. osvojení zletilého.


:D Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: adopce

Příspěvekod tewby » pon led 26, 2015 19:39

Paní Zoro moc Vám děkuji. Jsem zase o něco chytřejší:-)
Uživatelský avatar
tewby
 
Příspěvky: 347
Registrován: stř črc 24, 2013 14:58
Bydliště: Praha

Re: adopce - VYRESENO

Příspěvekod Zora » pon led 26, 2015 19:40

V pohodě, hlavně když Vám to pomůže :-)))
ať se daří. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků