Bauzug

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Bauzug

Příspěvekod lukyrauch » pon led 26, 2015 13:31

Dobrý den, můj praděda pracoval za druhé světové války na tzv. Bauzugu. Mám představu o co šlo, zajímalo by mě ale, zda existuje nějaká publikace či zda se daji v nějakém archivu najít nějaké zajímavé informace?
Děkuji všem za tipy a rady.
lukyrauch
 
Příspěvky: 245
Registrován: úte srp 13, 2013 19:53

Re: Bauzug

Příspěvekod Homelessbar » pon led 26, 2015 13:55

Tak to jsou snad tzv. stavební vlaky, které slouží na výstavbu, údržbu a opravování kolejí a kolejiště, takže nějaké info určitě bude a asi celkem dost.
Uživatelský avatar
Homelessbar
 
Příspěvky: 186
Registrován: ned lis 24, 2013 22:02
Oblast pátrání: Morava

Re: Bauzug

Příspěvekod Kašpar » pon led 26, 2015 15:02

Ano, jsou to tzv. stavební vlaky.
V současné době se toto označení stále užívá v žargonu železničářů.
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Bauzug

Příspěvekod lukyrauch » pon led 26, 2015 15:38

A měli byste pro mě nějaký tip kde hledat? Bylo to za druhé světové války, nemohou tedy mít něco také v Německu? Děkuji
lukyrauch
 
Příspěvky: 245
Registrován: úte srp 13, 2013 19:53

Re: Bauzug

Příspěvekod Kašpar » pon led 26, 2015 15:55

lukyrauch píše:A měli byste pro mě nějaký tip kde hledat? Bylo to za druhé světové války, nemohou tedy mít něco také v Německu? Děkuji


Zkuste se zeptat v železničním archivu v Praze, snad Libeň, přesně nevím. http://odis.cd.cz/Archivy/liben.htm
Také označení onoho stavebního vlaku by mohlo napovědět přesnější umístění.
Může to být jak v Německu, tak i u nás.
---------
V němčině, po zadání hesla "Bauzug in 2. Welt Krieg" existuje několi stránek. To, pokud by se to týkalo umístění stav. vlaku v Německu.
Nějaký písemný doklad, pohled, dopis či jiné písemnosti nemáte ?
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Bauzug

Příspěvekod lukyrauch » pon led 26, 2015 16:09

Napsal jsem email na tu doporučenou stránku, tak uvidím, co mi bude odpovězeno. Děkuji Vám za něj.

Jinak se nám dochovala pouze jedna fotografie, na které je napsán rok 1944 a obec Kožlany, která se nachází v západních Čechách. Praděd z této části země pocházel, takže to zní asi věrohodně. Nic víc bohužel nemám...
lukyrauch
 
Příspěvky: 245
Registrován: úte srp 13, 2013 19:53

Re: Bauzug

Příspěvekod Kašpar » pon led 26, 2015 16:10

lukyrauch píše:Napsal jsem email na tu doporučenou stránku, tak uvidím, co mi bude odpovězeno. Děkuji Vám za něj.

Jinak se nám dochovala pouze jedna fotografie, na které je napsán rok 1944 a obec Kožlany, která se nachází v západních Čechách. Praděd z této části země pocházel, takže to zní asi věrohodně. Nic víc bohužel nemám...


A na té fotografii je stavební vlak ?
Nebo je v textu ( na druhé straně fotografie) nějaká poznámka ?
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Bauzug

Příspěvekod lukyrauch » pon led 26, 2015 16:14

Bohužel, je tam napsáno jen datum a Kožlany. Na fotografii se nachází pouze několik dělníků na kolejích. O tom, že jezdil a pracoval praděda v bauzugu vím od svého dědy, jeho syna...
lukyrauch
 
Příspěvky: 245
Registrován: úte srp 13, 2013 19:53

Re: Bauzug

Příspěvekod Kašpar » pon led 26, 2015 16:22

lukyrauch píše:Bohužel, je tam napsáno jen datum a Kožlany. Na fotografii se nachází pouze několik dělníků na kolejích. O tom, že jezdil a pracoval praděda v bauzugu vím od svého dědy, jeho syna...


Škoda, že si děda víc nevzpomene na detaily.
Ještě mě napadlo zkusit popátrat na internetu, zda existuje konkakt na archiv Správy železnicční dopravní cesty, dříve jen Správa dopravní cesty, za minulého režimu slangově
„traťováci", traťové oddíly. Ti měli na starosti údržbu tratí jako takovou.
Pak je možnost obdoby tzv. železničního vojska. I Ti stavěli mosty, tratě atd.
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Bauzug

Příspěvekod lukyrauch » pon led 26, 2015 16:27

Ano, také mě to mrzí... Zkusím tedy vypátrat nějaký ten kontakt na tu správu- děkuji za radu.
Ještě bych se zeptal, jestli nemáte zkušenost s dohledáváním informací z tzv. "ŽOS"- Železniční opravny a strojírny, kde ten můj samý praděd v pozdějších letech také pracoval...
lukyrauch
 
Příspěvky: 245
Registrován: úte srp 13, 2013 19:53

Re: Bauzug

Příspěvekod Kašpar » pon led 26, 2015 16:40

lukyrauch píše:Ano, také mě to mrzí... Zkusím tedy vypátrat nějaký ten kontakt na tu správu- děkuji za radu.
Ještě bych se zeptal, jestli nemáte zkušenost s dohledáváním informací z tzv. "ŽOS"- Železniční opravny a strojírny, kde ten můj samý praděd v pozdějších letech také pracoval...


To nemám, ani netuším, zda mají samostatný archiv, či jsou přidruženi k jinému.
Jinak, jak to vypadá, byl pravděpodobně železničář.
Existuje ještě místo, kde pracoval - ŽOS. Pokud existuje, jsou pamětníci ?
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Bauzug

Příspěvekod Radix » pon led 26, 2015 16:54

Radix
 
Příspěvky: 3188
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: Bauzug

Příspěvekod lukyrauch » pon led 26, 2015 19:40

Praděda šel do důchodu někdy v roce 1968, najít nějaké pamětníky by bylo asi dost složité (ne-li neřešitelné)- každopádně ale moc děkuju za nápady a pomoc.

Za odkazy taky děkuju, pokusím se něco vypátrat a snad budu úspěšný...
lukyrauch
 
Příspěvky: 245
Registrován: úte srp 13, 2013 19:53

Re: Bauzug

Příspěvekod Zora » pon led 26, 2015 19:46

Jen dodávám, že jsem netušila, jací jsou železniční fandové... Neskutečné. při hledání informací o předkovi, výpravčím, jsem kromě jiného narazila na model z naší obce, jednalo se o dřevěné záchodky na místním nádraží , jak je ještě pamatuju z dětství, provedený do posledních maličkostí... byl tam i "činící" se panáček :-)))
Takže zkoušejte kohokoliv od železničářů, všechny jejich spolky v okolí, určitě pamětníky najdete. Vždyť žijí lidé, kteří začali chodit do práce kolem r. 1968, a pracovali s těmi, kteří měli těsně před důchodem. Z.

edit - vzpomněla jsem si na staršího kolegu, který do vděčné diskuse o vojně, vnesl svoje vzpomínky, kterak sloužil u dragounů :-))) Napřed sjme smíchy popadali a pak naopak se rozproidila debata na téma starých časů.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Bauzug

Příspěvekod lukyrauch » pon led 26, 2015 20:08

Tak to vidíte, všechno je to jedna velká náhoda- protože můj zmíněný praděda náhodou na vojně taky sloužil u dragounů :) Budu se tedy snažit ze všech směrů na něco přijít, děkuji za podporu...
lukyrauch
 
Příspěvky: 245
Registrován: úte srp 13, 2013 19:53

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 návštevníků