Frýdlant nad Ostravicí, gruntovnice z počátku 18. století?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Frýdlant nad Ostravicí, gruntovnice z počátku 18. století?

Příspěvekod AlesC » stř led 21, 2015 15:50

Zajímalo by mě, zda existují nějaké gruntovnice nebo seznamy obyvatel pro Frýdlant nad Ostravicí, z první poloviny 18. století. V opavském archívu je nejstarší digitalizovaná gruntovnice až od roku 1764, ze starších archiválií tohoto typu vím jen o lánových rejstřících a urbářích z 16. a 17. století. Dochovaly se kromě matrik pro Frýdlant ještě nějaké jiné dostupné archiválie z té doby do poloviny 18. století?
AlesC
 
Příspěvky: 168
Registrován: pát dub 25, 2014 12:32
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Frenštát p. R., Frýdlant n. O., Haná (okolí Prostějova, Vyškova a Přerova), okres Bochnia v Polsku

Re: Frýdlant nad Ostravicí, gruntovnice z počátku 18. stolet

Příspěvekod Zora » stř led 21, 2015 21:50

Zkuste položit dotaz přímo do archívu, tam asi dostanete fundovanou odpověď. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Frýdlant nad Ostravicí, gruntovnice z počátku 18. stolet

Příspěvekod Slim » čtv led 22, 2015 10:35

Podle databáze pro období před rokem 1764 pouze archív farního úřadu od roku 1665 který má v popise

Dochované archivní dokumenty poskytnou informace o historii farního úřadu a jeho působení v rámci Frýdlantu nad Ostravicí a Pstruží. Studiem archiválií lze zjistit podobu a vybavení kostela, fary, hospodářských budov a změny na nich prováděné. Dochované účetní knihy a další účetní materiály podávají informace o hospodaření farního úřadu. Cenným pramenem jsou nadační spisy a nadace, které pomáhaly duchovnímu a kulturnímu rozvoji města. Pro studium genealogie poslouží skupiny VII, VIII a XII. Zajímavé údaje poskytuje materiál spolků působících při farním kostele. Ve fondu se nacházejí i kopie Pamětních knih farnosti Frýdlantské Popis farnostíi 1665 - 1757, 1. díl 1853 - 1975, 2. díl 1976 - 2002, kronika Mar. Družiny panen Frýdlant n. O. 1910 - 1949. Pro studium těchto knih je nutný souhlas příslušné farnosti.

Co to je ono VII, VIII a XII se bude dát zjistit z

JALŮVKOVÁ J.: FARNÍ ÚŘAD FRÝDLANT NAD OSTRAVICÍ 1665 - 1972. Inventář, 2002, s. 37, ev.č. 878.

V příštím týdnu do SOkA FM půjdu, nahlédnu při té příležitosti do té archívní pomůcky a zjistím co by se dalo využít.

Od roku 1625 je i fond Archiv městečka Frýdlant nad Ostravicí, ale tam očekávám zejména novodobé záznamy. Nahlédnu i do archívní pomůcky

MURASOVÁ M.: ARCHIV MĚSTEČKA FRÝDLANT NAD OSTRAVICÍ 1625-1945(1949). Inventář, 1980, s. 15, ev.č. 482.

Jinak co je po archívech lze dobře dohledat na stránce

http://aplikace.mvcr.cz/archivni-fondy-cr/default.aspx

Do název fondu sbírky zadat: Frýdlant nad Ostravicí
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: Frýdlant nad Ostravicí, gruntovnice z počátku 18. stolet

Příspěvekod AlesC » čtv led 22, 2015 12:16

Slime, děkuji moc za podrobnou odpověď. Za ty informace ze SOkA ve Frýdku-Místku budu moc povděčný. Určitě se tam budu muset vypravit někdy i sám, ale kdo ví, kdy na to budu mít čas.
AlesC
 
Příspěvky: 168
Registrován: pát dub 25, 2014 12:32
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Frenštát p. R., Frýdlant n. O., Haná (okolí Prostějova, Vyškova a Přerova), okres Bochnia v Polsku

Re: Frýdlant nad Ostravicí, gruntovnice z počátku 18. stolet

Příspěvekod Slim » pon led 26, 2015 9:44

Dneska do archívu jedu a pomůcky mám zarezervované, ale jak jsem si dneska všiml, tak jsou dostupné i online a to

JALŮVKOVÁ J.: FARNÍ ÚŘAD FRÝDLANT NAD OSTRAVICÍ 1665 - 1972. Inventář, 2002, s. 37, ev.č. 87

http://repo.archives.cz/mrimage/common/ ... 3bdf6f.pdf

MURASOVÁ M.: ARCHIV MĚSTEČKA FRÝDLANT NAD OSTRAVICÍ 1625-1945(1949). Inventář, 1980, s. 15, ev.č. 482.

http://repo.archives.cz/mrimage/common/ ... 3bdf6f.pdf
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: Frýdlant nad Ostravicí, gruntovnice z počátku 18. stolet

Příspěvekod luvec » pon led 26, 2015 15:02

AlesC píše:Zajímalo by mě, zda existují nějaké gruntovnice nebo seznamy obyvatel pro Frýdlant nad Ostravicí, z první poloviny 18. století. V opavském archívu je nejstarší digitalizovaná gruntovnice až od roku 1764, ze starších archiválií tohoto typu vím jen o lánových rejstřících a urbářích z 16. a 17. století. Dochovaly se kromě matrik pro Frýdlant ještě nějaké jiné dostupné archiválie z té doby do poloviny 18. století?


No jo, požár 5. října 1762 na hradě Hukvaldy udělal v starých gruntovnicích Hukvaldského panství pořádnou probírku.

Zkuste fond Ústřední ředitelství arcibiskupských statků Kroměříž, tam by mohly být i starší materiály. Alespoň když se podívám do pomůcky, tak na str. 122 jsou u sg. E zmíněny i nějaké ty soupisy poddaných a výtahy z pasečních register pro 17. století.

Případně fond Arcibiskuptství Olomouc, našel jsem jeden starší záznam: Frýdlant nad Ostravicí (děk. Místek) 1636-1761, ale kdo ví, co se v něm ukrývá.
luvec
 
Příspěvky: 88
Registrován: sob pro 11, 2010 14:46
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Morávka, Ostravice, Beskydy

Re: Frýdlant nad Ostravicí, gruntovnice z počátku 18. stolet

Příspěvekod AlesC » pon led 26, 2015 16:53

Slim píše:Dneska do archívu jedu a pomůcky mám zarezervované, ale jak jsem si dneska všiml, tak jsou dostupné i online

Děkuji Slime, koukl jsem se na to a bohužel se z toho moc vyčíst nedá. Alespoň je však jasné, co jsou ty jednotlivé fondy VII, VIII a XII. Co v tom inventáři postrádám, je doba, ze které jednotlivé části fondů jsou. Mně by teď nejvíce zajímalo, zda se dochovaly nějaké pro nás užitečné archiválie z doby od lánových rejstříků (1679) do nejstarší digitalizované gruntovní knihy (1764). To je téměř 100 let, kdy nenacházím nic jiného než matriky.

luvec píše:No jo, požár 5. října 1762 na hradě Hukvaldy udělal v starých gruntovnicích Hukvaldského panství pořádnou probírku.

Děkuji za snahu pomoci. Bohužel, následků právě toho požáru se obávám. :(

luvec píše:Zkuste fond Ústřední ředitelství arcibiskupských statků Kroměříž, tam by mohly být i starší materiály. Alespoň když se podívám do pomůcky, tak na str. 122 jsou u sg. E zmíněny i nějaké ty soupisy poddaných a výtahy z pasečních register pro 17. století.

Co vím, tak to jsou jen nejstarší urbáře z konce 16. století a ta paseční registra z poloviny 17. století. Není toho sice mnoho, ale společně s lánovými rejstříky je to určitě velká pomoc a doplněk k matrikám.

luvec píše:Případně fond Arcibiskuptství Olomouc, našel jsem jeden starší záznam: Frýdlant nad Ostravicí (děk. Místek) 1636-1761, ale kdo ví, co se v něm ukrývá

O tomto fondu jsem doposud nevěděl. Akorát mě mate, že je v kategorii nelistinných. Zřejmě se tedy jedná o nějaké předměty, ne dokumenty.
AlesC
 
Příspěvky: 168
Registrován: pát dub 25, 2014 12:32
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Frenštát p. R., Frýdlant n. O., Haná (okolí Prostějova, Vyškova a Přerova), okres Bochnia v Polsku


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 38 návštevníků