Peníze od "Němců" na dům

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Peníze od "Němců" na dům

Příspěvekod rezi » úte led 20, 2015 21:22

Vrtá mi hlavou taková záhada. Podle rodinné legendy měl můj děda dostat za druhé světové války údajně finanční prostředky přímo od Němců na to, aby si mohl postavit dům. Jednalo se o lokalitu patřící pod dnešní obec Úvaly u Prahy. Je fakt, že mám dochované opisy rodných listů jeho předků právě ze čtyřicátých let, byly tam samozřejmě nějaké německé kořeny. A vím, že část jeho příbuzných se po válce dostala do odsunu. Měli žít v Králíkách (Grulichu).
Děda nebyl rozhodně přitom žádný fašista, fašisty naprosto nenáviděl. Přijde mi to proto jako absurdní historka, a tak mě napadá, jestli jste se někdo s něčím takovým už v reálu nesetkal. Jestli existovala taková podpora pro "potomky" Němců v Čechách.
rezi
 
Příspěvky: 20
Registrován: stř pro 17, 2014 21:05
Oblast pátrání: Mcely, Nymburk,Vojnův Městec, Žebrák, Praha, Lichkov, Kralupy nad Vltavou, České Budějovice,Jihlava, Nové Město na Moravě, Branky

Re: Peníze od "Němců" na dům

Příspěvekod sanssouci » úte led 20, 2015 22:30

Informace k tematu:
http://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cesko ... C4%9Bmecka

Pardon, míjel jsem tema. Příspěvek se nedá smazat.
Naposledy upravil sanssouci dne stř led 21, 2015 9:01, celkově upraveno 1
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: Peníze od "Němců" na dům

Příspěvekod Brasl » úte led 20, 2015 23:14

Pokud nezjistíte za co je dostal, tak to bude jen legenda. Možností je mnoho. Prodej, dědictví, podíl na gruntu, atd.
Jak kdybych slyšel svou babičku. Pro tu byl Němec každý té národnosti, ať již to byl příbuzný nebo ne. Němci; taky mohl myslet německy mluvící část rodiny (přivdanou, přiženěnou), a obecné/zažité vyjadřování starší generace té doby tomu odpovídá.
Otázka tedy je, nejen za co dostal peníze, ale i od koho.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Peníze od "Němců" na dům

Příspěvekod Zora » úte led 20, 2015 23:31

Kde bydlel dědeček před tím než si postavil dům v Úvalech?
našla jsem na netu článek o historii Úval,
V dubnu 1940 museli všichni úvalští státní a veřejní zaměstnanci složit slib poslušnosti vůdci Velkoněmecké říše Adolfu Hitlerovi. V červnu bylo těmto zaměstnancům strženo z měsíční čisté mzdy 0,5 až 1 % ve prospěch Německého červeného kříže jako vděk za to, že český národ byl ušetřen válečných útrap.
V obci se zastavila veškerá stavební činnost, včetně výstavby rodinných domků.

Víte, kdy byl dům postaven? Nemohlo se jednat o peníze, které z nějakých důvodů dostal otec po skončení války - tedy třeba za zničení majetku nebo nějakou jinou újmu, kterou otec utrpěl za války a byla po válce odškodněna?
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Peníze od "Němců" na dům

Příspěvekod rezi » stř led 21, 2015 11:21

No to je právě to, že to jsou ty legendy, on je měl dostat přímo z říše. Což je podle mě blbost. Jinak podle oddacího listu z roku 1934 už v Úvalech bydlel, ovšem předpokládám, že po svatbě žil v domě, kde bydleli příbuzní nevěsty. Jinak ale měl rodiště Lichkov okr. Žamberk přísl. do Prahy. Kdy byl dům postaven nevím. Mám trochu obavu, že děda byl Andersen. Jen mě zajímalo, jestli tu prostě něco existovalo jako podpora českých Němců přímo z říše (myslím finanční).
rezi
 
Příspěvky: 20
Registrován: stř pro 17, 2014 21:05
Oblast pátrání: Mcely, Nymburk,Vojnův Městec, Žebrák, Praha, Lichkov, Kralupy nad Vltavou, České Budějovice,Jihlava, Nové Město na Moravě, Branky

Re: Peníze od "Němců" na dům

Příspěvekod Zora » stř led 21, 2015 11:46

http://www.ceskenarodnilisty.cz/clanky/sudety-v.html
v tomto článku se hovoří o finanční pomoci do Sudet, ale není z něj patrno, zda se jednalo i o pomoc jednotlivcům.
Možná by bylo dobré zjistit, proč dědeček pobýval v Lichkově, zda tam rodiče (prarodiče?) odešli z Prahy. Lichkov patřil do Sudet, pokud šlo o německou rodinu, nedá se vyloučit, že nějaké zvýhodnění mohla rodina dostat.
Napadá mě, že třeba mohla rodina, bydlící dlouho v méně vhodných podmínkách v Lichkově , dostat v Lichkově dům po odsunu Čechů a ten třeba v protektorátu zpeněžit a peníze mohl dostat dědeček po rodičích.
Opravdu by asi pomohlo, pokud byste zjistil další genealogické podrobnosti o celé rodině (sourozenci, roky úmrtí rodičů, osudy rodin sourozenců a další) . O Sudetech jako takových se dá najít hodně článků, prací, možná byste narazil i na příjmení Vaší rodiny a usoudil byste, co všechno se mohlo odehrát.
Stejně tak by možná vedla cesta i přes zaměstnání dědečka, případně uvažujte i o blízkosti hranic s dnešním Polskem , jestli se nejednalo třeba v hovoru dědečka o nadsázku - ne že mu Němci peníze dali, ale že je nějak "oblafnul" :-))). Informace, které máte, jsou velice kusé, a zatím se na nich asi nedá moc nic vymyslet. nenašla jsem nikde zmínku o tom, že by Říše vyplácela nějakou finanční pomoc za okolností, o kterých píšete. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Peníze od "Němců" na dům

Příspěvekod rezi » stř led 21, 2015 19:14

Děkuji za pomoc, no je to tak, že dědečkova rodina byla úplně původně z Žebráku, po jeho otci, ovšem už děd mého děda pracoval u dráhy, takže se jeho syn narodil v Budějovicích (Josef) a Josef se přesunul do Lichkova, což byla jedna část železnice dané společnosti, tj. tam vedla. To jsem si zjistila. A samozřejmě Budějovice mají zase návaznost na železniční spojení díky Berounu. Jeden můj známý je genealog, a rozhodl se, že mi s tím píchne. Tak uvidíme. Každopádně děkuji za ochotu pomoci.Já musím dopsat knihu, takže na vlastní předky nemám kdy:-(. Ale tohle mi teda opravdu vrtá hlavou, děda však zemřel r. 86 a zeptat se ho nemůžu.
rezi
 
Příspěvky: 20
Registrován: stř pro 17, 2014 21:05
Oblast pátrání: Mcely, Nymburk,Vojnův Městec, Žebrák, Praha, Lichkov, Kralupy nad Vltavou, České Budějovice,Jihlava, Nové Město na Moravě, Branky

Re: Peníze od "Němců" na dům

Příspěvekod Zora » stř led 21, 2015 19:36

tak jedině, co mě napadlo, je nějaké pašování něčeho vzácnějšího :-))), co potřebovali řadoví Němci. Z
Železničáři k tomu měli dobrou příležitost. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Peníze od "Němců" na dům

Příspěvekod rezi » stř led 21, 2015 20:11

I to je možnost, ale můj děda byl takový poctivý blbec, s odpuštěním:-).
rezi
 
Příspěvky: 20
Registrován: stř pro 17, 2014 21:05
Oblast pátrání: Mcely, Nymburk,Vojnův Městec, Žebrák, Praha, Lichkov, Kralupy nad Vltavou, České Budějovice,Jihlava, Nové Město na Moravě, Branky


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků