hledání údajných předků.

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

hledání údajných předků.

Příspěvekod anzem » úte led 20, 2015 17:23

Podle vyprávění mého dědy, narozeného mezi léty 1880 - 1890 v DobříniabRoudnice nad Labem jako syn tamějšího drážního zaměstnance, byla jeho prababička levobočkem některého pána Zajíce z Hazenburka. Proto že nejsem zběhlý v historii dotyčného období , tj . konce 18. a 1 poloviny 19.století, nedokážu posoudit reálnost této informace. Je sice pravdou, že mi děda jako dítěti ukazoval nějakou listinu, poud si mlhavě vzpomínám, tak se v ní jednalo o uznání otcovství, ale byla psána švabachem a byla velmi stará a jako malé dítě mne navíc nijak zvlášť nezaujala.
Nyní, kdy se mi blíží sedmdesátka,by mne zajímalo zda je vůbec možné abych měl mezi předky Zajíce z Hazenburka.
anzem
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte led 20, 2015 15:12
Oblast pátrání: Roudnicko, Litoměřicko, Lounsko

Re: hledání údajných předků.

Příspěvekod ozana » úte led 20, 2015 21:24

Je třeba znát přesné datum a místo narození a podívat se na zápis v matrice. Teprve pak je možné se o něčem konkrétním bavit.
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5765
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: hledání údajných předků.

Příspěvekod anzem » stř led 21, 2015 22:32

Můj deda zemřel již v roce'72 a já kromě vzpomínek na něj nic jiného nemám. Stejné je to i s mým otcem, který zemřel v roce'69. Nezbyly mi po nich žádné dokumenty, a v případě otce nevím ani kde je pochován. Rodiče se rozvedli a já jsem s nimi neudržoval žádné kontakty.
Nic dalsiho bohužel nevím.
anzem
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte led 20, 2015 15:12
Oblast pátrání: Roudnicko, Litoměřicko, Lounsko

Re: hledání údajných předků.

Příspěvekod ozana » čtv led 22, 2015 7:24

Tak musíte začít od nějakého údaje který znáte, třeba vlastního narození a přes zápisy v živých matrikách uložených na úřadě se dostat k informacím o prababičce v matrice uložené v některém archivu.
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5765
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: hledání údajných předků.

Příspěvekod Karolina Vernerova » čtv led 22, 2015 9:26

A nebo zkuste své štěstí s hledáním přímo dědečka, zde v indexu (abecedním seznamu) narozených pro Dobříň.
http://matriky.soalitomerice.cz/matriky ... 809&scan=1
(a než ho tam najdete, tak můžete souběžně požádat, jak psal Ozana, o výpis z matriky o narození svého otce a oni Vám tam vypíší vše, co mají a budete vědět, jestli jdete správně.)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků