hledání údajných předků.

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

hledání údajných předků.

Příspěvekod anzem » úte led 20, 2015 17:22

Podle vyprávění mého dědy, narozeného mezi léty 1880 - 1890 v DobříniabRoudnice nad Labem jako syn tamějšího drážního zaměstnance, byla jeho prababička levobočkem některého pána Zajíce z Hazenburka. Proto že nejsem zběhlý v historii dotyčného období , tj . konce 18. a 1 poloviny 19.století, nedokážu posoudit reálnost této informace. Je sice pravdou, že mi děda jako dítěti ukazoval nějakou listinu, poud si mlhavě vzpomínám, tak se v ní jednalo o uznání otcovství, ale byla psána švabachem a byla velmi stará a jako malé dítě mne navíc nijak zvlášť nezaujala.
Nyní, kdy se mi blíží sedmdesátka,by mne zajímalo zda je vůbec možné abych měl mezi předky Zajíce z Hazenburka.
anzem
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte led 20, 2015 15:12
Oblast pátrání: Roudnicko, Litoměřicko, Lounsko

Re: hledání údajných předků.

Příspěvekod Kašpar » úte led 20, 2015 17:24

A onu listinu, z pozůstalosti, nemáte ?
Jinak, obecně to možné je.
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: hledání údajných předků.

Příspěvekod Zora » úte led 20, 2015 18:03

Musíte se vrhnout na genealogii, zjistit všechny okolnosti kolem jejího narození, sňatku rodičů či event, příchodu na svět jako nemanželské dítě. Je dost možné, že pokud existovala listina, mohl by být snad její opis v archívu tohoto rodu, pokud se tedy dochoval . Jistotu asi nikdy nezískáte, spíš se dozvíte spoustu "obyčejných" věcí kolem svých předků a věřte, že tato zjištění budou mít pro Vás mnohem větší cenu. Piznáte aspoň trošku, kdo byli Vaši předci, jak žili, čím se živili, maličko odhadnete jejich způsob života. Držím palce, ať se Vám daří. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: hledání údajných předků.

Příspěvekod calmar » úte led 20, 2015 18:28

Moc bych na to nesázel, protože Zajícové z Hazmburka vymřeli po meči roku 1663.
calmar
 
Příspěvky: 165
Registrován: stř zář 15, 2010 14:11
Bydliště: Opava
Oblast pátrání: Pomezí středních, severních a východních Čech
Bučovicko
Západní Těšínsko
Hranicko-Kelečsko-Valašsko
Hodonínsko
Opavsko

Re: hledání údajných předků.

Příspěvekod Zora » úte led 20, 2015 18:49

rod Zajíců je rozvětvený, nejsou jen ti z Hazmburku, ti byli ale asi nejznámější... byli vedlejší větví Zajíců z Valdeka, ale to už si tazatel určitě pozjišťuje. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků