Chyby v matrikách a shoda jmen

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Chyby v matrikách a shoda jmen

Příspěvekod malcor » stř říj 06, 2010 12:28

Zdravím všechny,

narazil jsem na věc, na kterou bych rád znal názor někoho zkušenějšího.

Jsou to chyby v matrice - předpokládám, že se stávaly. Já mám třeba v rodokmenu Františka Matulu a ten má jako matku uvedenou v matrice Jenovéfu Špánkovou. V matrice sňatku už má jako matku uvedenou Marii Roblíkovou a pak v matrikách narození celkem asi 6 dětí Františka Matuly už je zase všude uváděná jako babička Jenovéfa Špánková. Takže předpokládám, že ve svatební matrice se prostě zapisující uťal.
malcor
 
Příspěvky: 21
Registrován: pát srp 20, 2010 7:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod Michael » stř říj 06, 2010 14:41

Chyby vznikaly určitě. Někdy měly i prozaičtější původ - otec dítěte třeba už žil s jinou ženou a tu psali jako matku jeho dětí i když je neporodila.
Michael
 
Příspěvky: 229
Registrován: čtv říj 19, 2006 15:27
Bydliště: Klatovy

Příspěvekod jtks » stř říj 06, 2010 17:47

To se stávalo poměrně často, alespoň podle mých zkušeností.

Větší sranda je, když si vdovec vezme sestru své nebožky. To pak bývá teprve zmatek ve jménech!
jtks
 
Příspěvky: 128
Registrován: pon lis 05, 2007 21:38
Bydliště: Mořice

Příspěvekod michald » stř říj 06, 2010 22:21

Chyby v zápisu prarodičů křtěnce jsou asi poměrně časté. Já si např. doteď lámu hlavu, proč jeden předek patrně uváděl u svých dětí chybně příjmení své matky za svobodna a zda to byla cílená manipulace kvůli tomu, že byla jeho matka narozena jako nemanželská. Přitom jeho svatba se odehrála ve stejné farnosti pár let předtím a farář který je taky oddával si to mohl jednoduše dohledat a zapsat správně podle svatebního zápisu... Šlo o konec 19. stol., kde bych těch chyb již čekal méně...

Co se týká výše uvedeného dotazu, tam taky vstupe do hry asi to, zda svatba proběhla ve stejné farnosti jako narození či ne. Pokud v jiné, dá se předpokládat, že snoubenci (popř. jeden z nich - typicky ženich) museli doložit nějaká lejstra ze své domovské farnosti, takže "utnout" se mohl již ten, kdo je psal...
michald
 
Příspěvky: 33
Registrován: stř úno 18, 2009 23:44

Příspěvekod malcor » čtv říj 07, 2010 7:37

Vypadá to, že jsem to rozřešil. Postoupil jsem ještě kousek do minulosti a zjistil jsem, že ta Marie Roblíková byla babička toho Františka Matuly. A později se při zápisu jeho svatby asi kapku popletli a zapsali babičku místo matky. Ještě jsem nenašel úmrtí té Jenovéfy takže je možné, že umřela brzo a její roli převzala babička.
malcor
 
Příspěvky: 21
Registrován: pát srp 20, 2010 7:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod Milan » sob říj 23, 2010 20:00

Tak chyba v zápisech byly určitě, já mám svoje příjmení také pokaždé psané jinak v matričních zápisech u svých předků a já osobně mám špatně vyplněný rodný list.Je tam jiné jméno mého dědy, takže kdyby někdo pátral v budoucnosti v mém zápisu v knize narozených, tak by z toho byl asi taky zmatenej.
Milan
 
Příspěvky: 31
Registrován: čtv led 18, 2007 16:59

Re: Chyby v matrikách a shoda jmen

Příspěvekod MartinaČer » pon zář 23, 2019 21:09

Dobrý den, jsem sice začátečník v hledání a ráda se přiučím novým věcem, radám a typům vše je vítáno, ale teď mám takový problém, kdy jsem zjistila u svého předka, který by měl být mým prapradědou, že v matrice narozených je uveden jako otec své dcery, ale když jsem se nad tím více zamyslela a našla jsem si další záznamy, tak mi vyšlo, že tento dotyčný předek musel mít to dítě v 10 letech. Můžou být až takové chyby, že se spletli. Vůbec mi to nejde na rozum. Snad to není moc chaotické, předem se omlouvám. Nevím jestli někde nedělám nějaké chyby. Děkuji
MartinaČer
 
Příspěvky: 9
Registrován: úte led 03, 2017 20:39
Oblast pátrání: Pojedy, Nová Hasina, Rašovice, Vestec, Příbram, Třebušice, Havírna

Re: Chyby v matrikách a shoda jmen

Příspěvekod Karla55 » pon zář 23, 2019 23:25

Nebyl to někdo jiný se stejným jménem a příjmením? Zmapujte si všechny zápisy se stejným příjmením, třeba to bude jako u mě, kdy bratři (bylo jich šest) v první polovině 19. století dávali svým synům stejná jména.
Karla55
 
Příspěvky: 1081
Registrován: pát srp 08, 2014 1:10
Oblast pátrání: Lysá n. Labem a okolí, Novojičínsko, Východní Čechy, Budišov n. Budišovkou a okolí

Re: Chyby v matrikách a shoda jmen

Příspěvekod Karla55 » úte zář 24, 2019 1:24

A ve stejném čísle domu bydlívalo i více rodin, třeba hospodář a rodiny jeho synů jako podruhů...
Karla55
 
Příspěvky: 1081
Registrován: pát srp 08, 2014 1:10
Oblast pátrání: Lysá n. Labem a okolí, Novojičínsko, Východní Čechy, Budišov n. Budišovkou a okolí

Re: Chyby v matrikách a shoda jmen

Příspěvekod zburget » úte zář 24, 2019 6:45

MartinaČer píše:Dobrý den, jsem sice začátečník v hledání a ráda se přiučím novým věcem, radám a typům vše je vítáno, ale teď mám takový problém, kdy jsem zjistila u svého předka, který by měl být mým prapradědou, že v matrice narozených je uveden jako otec své dcery, ale když jsem se nad tím více zamyslela a našla jsem si další záznamy, tak mi vyšlo, že tento dotyčný předek musel mít to dítě v 10 letech. Můžou být až takové chyby, že se spletli. Vůbec mi to nejde na rozum. Snad to není moc chaotické, předem se omlouvám. Nevím jestli někde nedělám nějaké chyby. Děkuji
Když se ptáte na takovouhle věc, je vždycky vhodné přiložit k tomu odkazy na příslušné matriční záznamy. Protože pak se můžeme podívat, co je tam kde napsáno a podle toho poradit, jak dál, případně zkusit odhadnout, kde se stala chyba - ať už je v matrice nebo kde ji dělatáte vy. Bez toho, abychom viděli záznamy můžeme buď jen hádat nebo napsat obecnou radu. A to vám v případech, kdy se "někde stala chyba" moc nepomůže.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12579
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Chyby v matrikách a shoda jmen

Příspěvekod MartinaČer » úte zář 24, 2019 21:07

Děkuji Vám za rady a určitě to napravím. Je vidět začátečník :-) snad se polepším.

Dotaz se týká příjmeni Řehák. Mám rodný list mého dědy, kde mám uvedeného otce - Jan Řehák nar. 20.9.1874 zde odkaz http://ebadatelna.soapraha.cz/d/8619/94# předposlední
a jeho otec se jmenuje stejně - Jan Řehák nar. 13.5.1855 zde odkaz http://ebadatelna.soapraha.cz/d/8620/13# hned první a tenhle Jan Řehák si vzal Marii rozenou Břichňáčovou

a pak je tu můj problém a odkaz je zde http://ebadatelna.soapraha.cz/d/8620/119# poslední řádek.

Já doufám, že to je srozumítelné.
MartinaČer
 
Příspěvky: 9
Registrován: úte led 03, 2017 20:39
Oblast pátrání: Pojedy, Nová Hasina, Rašovice, Vestec, Příbram, Třebušice, Havírna

Re: Chyby v matrikách a shoda jmen

Příspěvekod Zora » úte zář 24, 2019 21:40

Mám rodný list mého dědy, kde mám uvedeného otce - Jan Řehák nar. 20.9.1874
tohle asi bude správné, i když i tam by mohly nastat pochybnosti.

Osobně mám doma rodný list svého"prapradědečka", který se ale v dané farnosti vůbec nenarodil. Zřejmě se nalezl muž se stejným jménem a příjmením, a už se nehledělo na to, že tento cizí prapradědeček by se ženil asi ve 14 letech.

Na Vašem R.L. je zcela jistě uvedeno i jméno a příjmení matky.
Máte nalezenou jejich svatbu?

Mnohdy se rodné listy vydávané v době protektorátu (nevím, jestli je to Váš případ) lišily od skutečnosti. Žadatelů bylo mnoho a na faře nebylo tolik času opravdu pečlivě dohledávat.

Je dobré si vše ověřovat, tedy začít svatbou rodičů Jana *1874 . U svatby by měl být uveden věk snoubenců, v druhé polovině 19. století je to hodnověrný údaj. Pak můžete pátrat po narození staršího z obou Janů.
Určitě ale konfrontujte R.L s údaji u potomků.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Chyby v matrikách a shoda jmen

Příspěvekod MartinaČer » stř zář 25, 2019 15:24

Zora píše:Mám rodný list mého dědy, kde mám uvedeného otce - Jan Řehák nar. 20.9.1874
tohle asi bude správné, i když i tam by mohly nastat pochybnosti.

Osobně mám doma rodný list svého"prapradědečka", který se ale v dané farnosti vůbec nenarodil. Zřejmě se nalezl muž se stejným jménem a příjmením, a už se nehledělo na to, že tento cizí prapradědeček by se ženil asi ve 14 letech.

Na Vašem R.L. je zcela jistě uvedeno i jméno a příjmení matky.
Máte nalezenou jejich svatbu?

Mnohdy se rodné listy vydávané v době protektorátu (nevím, jestli je to Váš případ) lišily od skutečnosti. Žadatelů bylo mnoho a na faře nebylo tolik času opravdu pečlivě dohledávat.

Je dobré si vše ověřovat, tedy začít svatbou rodičů Jana *1874 . U svatby by měl být uveden věk snoubenců, v druhé polovině 19. století je to hodnověrný údaj. Pak můžete pátrat po narození staršího z obou Janů.
Určitě ale konfrontujte R.L s údaji u potomků.
Z



Moc Vám děkuji za odpověď, hodně mi pomáhá, když někomu můžu napsat a poradit se. Teprve začínám a je to velice zajímavé, pak narazím na problém a hned se mi chce s tím praštit, že nic nevím a od nikoho se nic z rodiny nedozvím, neboť taťka si nepamatuje, že by o předcích někdy doma mluvili. A nikdo ze starších už bohužel nežije. Když jsem měla možnost, tak jsem byla moc mladá.

Určitě si najdu svatbu Jana *1874 a od toho se nějak odrazím.
MartinaČer
 
Příspěvky: 9
Registrován: úte led 03, 2017 20:39
Oblast pátrání: Pojedy, Nová Hasina, Rašovice, Vestec, Příbram, Třebušice, Havírna

Re: Chyby v matrikách a shoda jmen

Příspěvekod Zora » stř zář 25, 2019 15:49

V dokladech rodičů by mohly být údaje o předcích, zkoušejte se v tom orientovat. Ty protektorátní RL mohou být fakt někdy zavádějící. (já jsem se s tím trápila poměrně dlouho, než jsem se posunula do další generace)
Pokud ale píšete, že máte rodný list dědečka, (2. příspěvek, v prvním příspěvku píšete prapradědeček) tak buď je to překlep a přesunula jste se nechtíc o dvě generace, nebo máte šanci i ze svých dokladů zjistit více (sice je to nepravděpodobné, ale pak by jste tohoto člověka měla mít zapsaného v ve svém rodném listě. (nevím, který jste ročník)

Na rodném (křestním listu) listu bývá uvedena matriční kniha a číslo listu. To je také možné zkontrolovat. Svatba tohoto Řeháka *1874 Vám velmi pomůže (budou tam zcela jistě jeho rodiče a pravděpodobně i prarodiče) a měla by být dohledatelná v matrikách online.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Chyby v matrikách a shoda jmen

Příspěvekod rebeka » stř zář 25, 2019 17:07

MartinaČer píše:Mám rodný list mého dědy, kde mám uvedeného otce - Jan Řehák nar. 20.9.1874


Jen taková drobnost. Dívala jsem se jen na 1. odkaz - máte uvedené chybné datum narození. Správně je 19.9., 20.9. je datum křtu - viz patřičné kolonky.
rebeka
 
Příspěvky: 790
Registrován: úte srp 24, 2010 16:08

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 21 návštevníků