dvě manželky

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

dvě manželky

Příspěvekod Zora » ned led 04, 2015 0:05

V srpnu r. 1824 se oženil Johann Stašek s Annou Šťastnou.
V únoru r. 1825 se narodila dcera Anna , otec Johan Stašek, matka Eva Staschra


U svatby Anny je uvedena matka Eva Stachra
U narození vnuka Ferdinanda je uvedena Anna Šťastná.
Na všech dalších zápisech, které jsem našla, - narození dalších sourozenců dcery Anny, je uvedena vždy Anna Šťastná.

Na sčítacích listech jsou uvedeny ale i starší děti (sourozenci), (od r. nar. 1818) Bohužel první sčítací lístek je z. r. 1850, tedy až po svatbě s Annou. Nikde jsem nenarazila na žádnou další osobu s příjmením Stašek, ke které by tyhle děti mohly patřit.

Naprosto teoreticky je možné, že šlo o děti z prvního manželství, ale u s svatby v roce 1924 je uvedeno, že Johann byl svobodný.
Ve všech případech souhlasí adresy, jde o dvě místa bydliště, Brno Zeil a později Brno Husovice. Nikde jsem neudělala chybu, nezaměnila osoby, posledním, majitelem domu v Husovicích byl prokazatelně můj pradědeček.

Zde příspěvek, kde jsem již řešila správné jméno něvěsty z roku 1924:
viewtopic.php?f=9&t=4847&p=21939&hilit=staschra#p21939

zde svatba Johana Staška s Annou Šťastnou.
viewtopic.php?f=9&t=19231


Tak nevím, jak si ta dvě různá jména a příjmení vysvětlit :-))) Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: dvě manželky

Příspěvekod Míla » ned led 04, 2015 11:10

Ta příjmení jsou si tak podobná,že bych se přiklaněla k tomu, že to pán farář nějak zmastil, nebo nějak popletl písmena.Třeba to nepsal podle nějakeho dokladu ale jak mu to řekli a špatně slyšel .
Míla
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř říj 02, 2013 9:09
Oblast pátrání: okres Frýdek Místek

Re: dvě manželky

Příspěvekod Zora » ned led 04, 2015 11:15

jenže u manželky a matky je navíc ještě rozdíl Anna a Eva. :-(
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: dvě manželky

Příspěvekod AlesC » ned led 04, 2015 11:23

Já bych řekl, že farář při zápisu prvního dítěte koukl do matriky na zápis o svatbě, aby si ověřil, zda byl pár řádně oddán, a pak se mu to v hlavě popletlo.
AlesC
 
Příspěvky: 168
Registrován: pát dub 25, 2014 12:32
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Frenštát p. R., Frýdlant n. O., Haná (okolí Prostějova, Vyškova a Přerova), okres Bochnia v Polsku

Re: dvě manželky

Příspěvekod Míla » ned led 04, 2015 11:45

Můj praděda měl taky u narozeni uvedeno misto jména matky jmeno babičky,nevim jaké informace požadovali při zápisu,ale jestli jim je dodavaly porodní báby tak se ničemu nedivim,když v té době většina neuměla číst ani psát.A když k tomu ještě stihla toho malého řádně zapít,tak než došla na faru tak nevěděla sama jak se jmenuje.
Míla
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř říj 02, 2013 9:09
Oblast pátrání: okres Frýdek Místek

Re: dvě manželky

Příspěvekod Zora » ned led 04, 2015 12:04

Tohle není ani jméno babičky, (ta by měla být Margaretha) nechce se mně věřit, že by otec, bába nebo někdo úplně jiný nahlásili jméno cizí ženy :-))) Johann uměl psát, tedy si i číst.
Navíc je tam problém s tím, že při sčítání se na stejné adrese s označením syn , dcera objevují u Johana a Anny další děti, s datem narození před svatbou. Ve svatebním, zápisu nejsou u ženicha ani nevěsty poznámky o vdovství. Teoreticky je mohla mít Anna za svobodna, ale jde o tři děti, to už se mně zdá opravdu moc .... Bohužel, stopy těchto dětí jsem zatím nikde v Brně nezachytila.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: dvě manželky

Příspěvekod Zora » ned led 04, 2015 15:08

v Brně jsem prohledala desítky matrik - narození, svátby, úmrtí, rozhodně ne všechny, ale velkou část- Po tom příjmení pátrám už hodně dlouho - viz odkaz na starší příspěvek. Našla jsem Starha, Straka, Stará... nikdy ne v kombinaci s Eva. Teď ještě navíc nemůžu najíž žádné stopy ve Vel. Meziříčí ani v Přibicích. Dál jsem se nedostala.
Je možné, že Eva Staschra byla první manželka někde v Hořicích, Johann přišel do Brna po jejím úmrtí. A při hlášení narození dcery Anny se popletly obě ženy.
Jsou totiž ve hře ještě další osoby, uvedené na sčítacím operátu z r. 1850 - Peter 1823, Anton 1829, August 1839,
Christina 1818, Marie 1822. Anna 1826, Nepomucena 1828 a Sofia 1831. U Františky 1833 je uvedeno gest., tedy+
K tomu chybí Johanna, provdaná 1846 ve věku 21 let za Antona Cikerleho. a "moje" Anna, - vdala se v roce 1847.
I osoby narozené před svatbou Johanna s Annou Šťastnou jsou uvedeny na sčítacím lístku jako syn, dcera.


Zkusím sem dát záznam obrazovky ze sčítacího lístku. Snad se podaří :-)))

Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: dvě manželky

Příspěvekod Zora » ned led 04, 2015 15:18

Sčítací lístek Johann Stašek.jpg
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: dvě manželky

Příspěvekod Zora » ned led 04, 2015 15:54

Až nato, že když se JOhann ženil, není tam uvedeno vdovec.... Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: dvě manželky

Příspěvekod Zora » ned led 04, 2015 17:05

těch chyb by bylo strašně moc :-)))
nemanželské děti by mohl mít s Evou, ale to by moje Anna byla označena také jako nemanželské dítě, měla by příjmení po matce a v matrice by byla bez otce, který by se k ní nemohl přihlásit, protože už byl asi tři čtvrtě roku ženatý s Annou Štastnou
Ať se na to dívám jak chci, vůbec nic mě nanapadá... Hledám v dalším brněnských matrikách, jestli na něco nepřijdu :-))) i tak moc a moc díky, vždycky je dobré, když problém vidí i někdo další. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků