Chybějící matrika, např. Osojno (Plzeň - sever)

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Chybějící matrika, např. Osojno (Plzeň - sever)

Příspěvekod janrichtercz » pát led 02, 2015 1:49

Dobrý den,

jsem trošku zmaten z chybějících matrik. Za všechny jeden příklad zde: http://www.portafontium.cz/searching/re ... value=1685

Pro obec Osojno (například) chybí matrika pro roky 1682-1683. Jak je to možné? Mám to chápat tak, že se v obci celé dva roky nenarodilo jediné dítě? Nejedná se jen o Osojno, narazil jsem na více případů. Děkuji za odpověď.
TY

Nejvíce mne zajímají tato příjmení: Eret, Essenthier, Pešička, Pešík, Koudele, Janouškovec, Široký, Bebr, Tumowetz.
Uživatelský avatar
janrichtercz
 
Příspěvky: 209
Registrován: sob pro 20, 2014 18:22
Oblast pátrání: Kralovice, Pláně, Štichovice (Plzeň-sever), Křečov, Manětín, Korejtka...

Re: Chybějící matrika, např. Osojno (Plzeň - sever)

Příspěvekod Branwen » pát led 02, 2015 2:31

Někdy, v těch lepších případech, je to jen špatný popis matriky a záznamy končí později / začínají dříve, takže na sebe navazují. Většinou bohužel roky skutečně chybí - pokud je to takhle na přelomu dvou matrik, třeba popsali první knihu a než jim přišla nová, tak to prostě pár let trvalo? (To je asi hodně velká nadsázka, ale třeba to mezi tím psali nějak po papírech a ty se nedochovaly?) Občas bývají chybějící roky zapsány někde jinde, třeba na konci knihy až za zemřelými. Možná jsou také matriky dělené podle působení farářů, tzn. první odešel / zemřel a nějaký čas tam farář nebyl? (Po třicetileté válce byl prý farářů nedostatek.) Taky mi takhle chybí pravděpodobně klíčové roky 1693-4 u oddaných v Telči :(
Uživatelský avatar
Branwen
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob črc 26, 2014 16:06
Oblast pátrání: Telč, Třešť, Brtnice, Bohdalov, Žďár n. S.

Re: Chybějící matrika, např. Osojno (Plzeň - sever)

Příspěvekod janrichtercz » pát led 02, 2015 3:48

No to je v.... víte kde. Ano, někdy se setkám s tím, že je matrika špatně popsaná a ty roky v ní jsou, ale v pár případech (které samozřejmě nutně potřebuji) tomu tak prostě není a ty roky chybí. Ale co jsem tedy koukal teď do všemožných matrik kolem Manětína, nedá se to snad popsat jiným slovem než bordel. Některé obce jsou zapsány třeba ve 4 matrikách, které se navzájem letopočty kryjí (někdy i kompletně). Další sranda je, že třeba ta daná obec vůbec není v popisu matriky napsána, až když matriku otevřu, dočtu se něco ve smyslu "A další lokality zde uvedené jsou: ...." ... takže tímpádem na to narazím spíš náhodou, protože ve vyhledávání mi to tímpádem tu matriku nenajde (když není obec přímo v popisu). Prostě cirkus. Nezbývá, než věřit na štěstí :)

P.S.: A taky mám moc rád, když u 90% zápisů v matrice vyšlo faráři jméno narozeného dítěte na konec řádku, takže to napsal nečitelně, nebo divně rozdělil, půlka písmenek je v záhybu stránky a tak dále :))
TY

Nejvíce mne zajímají tato příjmení: Eret, Essenthier, Pešička, Pešík, Koudele, Janouškovec, Široký, Bebr, Tumowetz.
Uživatelský avatar
janrichtercz
 
Příspěvky: 209
Registrován: sob pro 20, 2014 18:22
Oblast pátrání: Kralovice, Pláně, Štichovice (Plzeň-sever), Křečov, Manětín, Korejtka...

Re: Chybějící matrika, např. Osojno (Plzeň - sever)

Příspěvekod janrichtercz » pát led 02, 2015 17:55

Zápisy o narození dětí, kde chybí jméno dítě, mě taky moc baví :-D Nebo chybí příjmení otce třeba :-D Nebo obojí, pro jistotu, aby někdo nepřišel na to, o jaké dítě jde :-D
TY

Nejvíce mne zajímají tato příjmení: Eret, Essenthier, Pešička, Pešík, Koudele, Janouškovec, Široký, Bebr, Tumowetz.
Uživatelský avatar
janrichtercz
 
Příspěvky: 209
Registrován: sob pro 20, 2014 18:22
Oblast pátrání: Kralovice, Pláně, Štichovice (Plzeň-sever), Křečov, Manětín, Korejtka...

Re: Chybějící matrika, např. Osojno (Plzeň - sever)

Příspěvekod janrichtercz » pát led 02, 2015 18:25

Mimochodem, když už jsme u toho.. jak tu generaci "přeskočíte", když Vám prostě ten jeden předek chybí?
TY

Nejvíce mne zajímají tato příjmení: Eret, Essenthier, Pešička, Pešík, Koudele, Janouškovec, Široký, Bebr, Tumowetz.
Uživatelský avatar
janrichtercz
 
Příspěvky: 209
Registrován: sob pro 20, 2014 18:22
Oblast pátrání: Kralovice, Pláně, Štichovice (Plzeň-sever), Křečov, Manětín, Korejtka...

Re: Chybějící matrika, např. Osojno (Plzeň - sever)

Příspěvekod Branwen » pát led 02, 2015 18:52

Pokud vám chybí narození dítěte, ale znáte jeho rodiče (či alespoň otce), dá se to přeskočit relativně jednoduše a bezpečně - najdete si zápisy narození sourozenců (protože když v matrice něco chybí, je to vždycky přesně to, co potřebujete, ale všichni ostatní sourozenci tam napsaní jsou :D ), zkontrolujete, jestli se v oblasti nevyskytovaly dva rodičovské páry se shodnými jmény (nebo jestli se náhodou v mezidobí otec znovu neoženil) a prostě jedete dál...

Když chybí zápis svatby a neznáte předem příjmení matky, přicházíte o její větev, protože dohledávat např. osudy všech Marií ve farnosti, na panství a kdoví kde jinde, aby vám zbyla nepřiřazená jen ta vaše, je zábava na několik desetiletí, navíc s dost nejistým výsledkem. Pokud máte štěstí a znáte buď otce ženicha, nebo je ženichovo příjmení v oblasti neobvyklé, dá se pokračovat alespoň tudy. Pokud o ženichovi víte jen, že to byl Jan Novák a Nováků jsou ve vsi tři rodiny, končíte i tady... Teoreticky by se možná mohlo něco najít v gruntovnicích, pokud se třeba ženich přistěhoval na grunt k nevěstě, nebo když platí vejminek rodičům.
Uživatelský avatar
Branwen
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob črc 26, 2014 16:06
Oblast pátrání: Telč, Třešť, Brtnice, Bohdalov, Žďár n. S.

Re: Chybějící matrika, např. Osojno (Plzeň - sever)

Příspěvekod janrichtercz » pát led 02, 2015 18:58

Můj problém je opačný, už jsem to tu na fóru psal, tak se nezlobte, pokud se budu opakovat. Můj hledaný Kryštof Eret se přistěhoval (přiženil) do Štichovic. Mám jeho záznam sňatku i úmrtí. Mám všechny jeho děti. Ale kdo byli jeho rodiče? Nemám absolutně vodítko, odkud do Štichovic přišel. Jedná se o přelom 17. a 18. století, v tamních matrikách zápisy velmi velmi stručné, takže o tom, kdo je otec nebo matka ženicha, si můžu nechat zdát :) Takže projíždím matriky kolem a kolem a zvětšuji ten okruh a právě tak jsem narazil na ten problém chybějících matrik.
TY

Nejvíce mne zajímají tato příjmení: Eret, Essenthier, Pešička, Pešík, Koudele, Janouškovec, Široký, Bebr, Tumowetz.
Uživatelský avatar
janrichtercz
 
Příspěvky: 209
Registrován: sob pro 20, 2014 18:22
Oblast pátrání: Kralovice, Pláně, Štichovice (Plzeň-sever), Křečov, Manětín, Korejtka...

Re: Chybějící matrika, např. Osojno (Plzeň - sever)

Příspěvekod Branwen » pát led 02, 2015 19:08

V tom případě by opravdu mohla pomoci pozemková kniha, pokud se pro tu obec z té doby zachovala - s trochou štěstí by tam mohla být zmínka, odkud Kryštof přišel. Možná i nějaké soupisy poddaných? (Ale v těch se vůbec nevyznám, takže nevím, jestli se pro vaši oblast vůbec vedly.)
Uživatelský avatar
Branwen
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob črc 26, 2014 16:06
Oblast pátrání: Telč, Třešť, Brtnice, Bohdalov, Žďár n. S.

Re: Chybějící matrika, např. Osojno (Plzeň - sever)

Příspěvekod janrichtercz » pát led 02, 2015 19:17

Ani já nevím, o to jsem se ještě nepokoušel, ale pomoct by to eventuelně mohlo. Stále věřím, že ho prostě někde najdu. Jenže mohl být opravdu z daleka :-D
TY

Nejvíce mne zajímají tato příjmení: Eret, Essenthier, Pešička, Pešík, Koudele, Janouškovec, Široký, Bebr, Tumowetz.
Uživatelský avatar
janrichtercz
 
Příspěvky: 209
Registrován: sob pro 20, 2014 18:22
Oblast pátrání: Kralovice, Pláně, Štichovice (Plzeň-sever), Křečov, Manětín, Korejtka...

Re: Chybějící matrika, např. Osojno (Plzeň - sever)

Příspěvekod Dagmar8 » pát led 02, 2015 21:18

Já jsem zřejmě skončila s hledáním předků ve Slavkově /Hodějice/ chybí mi tam narození a zemřelých 40 let je tam 1659 - 1164 a návaznost 1690 - 1707
http://actapublica.eu/matriky/brno/?akce=hledat&ac_me=Hod%C4%9Bjice%3AHod%C4%9Bjice+%28Hod%C4%9Bjitz%29+%2F+Vy%C5%A1kov&submit=Hledat&hl_all2=995&hl_signatura=

Vůbec nevím čeho se mám chytnout, vzhledem k tomu, že Chaloupkovi v Hodějicích žijí několik staletí a nikam se nehnuli, je jich tam poměrně hodně a opravdu mě nenapadá, jak se napojit na toho správného - nebo existuje nějaký fígl?

Teď mě ještě napadlo jestli by to nešlo nějak přes svatby, tam chybí jen 7 let
Naposledy upravil Dagmar8 dne pát led 02, 2015 21:24, celkově upraveno 1
ty Dáša
Uživatelský avatar
Dagmar8
 
Příspěvky: 1108
Registrován: pát pro 13, 2013 14:37
Bydliště: Hradec Králové
Oblast pátrání: Slavkov u Brna, Vyškov, Humpolec, Jiřice a okolí, Hradec Králové, Praha, Pardubice, Rokytno,

Re: Chybějící matrika, např. Osojno (Plzeň - sever)

Příspěvekod janrichtercz » pát led 02, 2015 21:23

Podíval bych se, zda nejsou Hodějice zapsané v matrikách jiné farnosti pro to období, která Vám chybí... nedivil bych se, kdyby tomu tak bylo.. já mám třeba obec Pláně v matrikách farností Manětín, Křečov a Žebnice a to se ty matriční knihy letopočtově překrývají (třeba i celá kniha).
TY

Nejvíce mne zajímají tato příjmení: Eret, Essenthier, Pešička, Pešík, Koudele, Janouškovec, Široký, Bebr, Tumowetz.
Uživatelský avatar
janrichtercz
 
Příspěvky: 209
Registrován: sob pro 20, 2014 18:22
Oblast pátrání: Kralovice, Pláně, Štichovice (Plzeň-sever), Křečov, Manětín, Korejtka...

Re: Chybějící matrika, např. Osojno (Plzeň - sever)

Příspěvekod Semik » pát led 02, 2015 21:27

janrichtercz píše:...mohl být opravdu z daleka :-D

J
Příjmí Eret v Berní rule (a v Soupisu poddaných) se vyskytovalo?
Semik
 
Příspěvky: 413
Registrován: ned říj 23, 2011 22:20
Oblast pátrání: Smrdov
Sázavka
Ovesná Lhota
Bačkov
Leština u Světlé

Re: Chybějící matrika, např. Osojno (Plzeň - sever)

Příspěvekod Dagmar8 » pát led 02, 2015 21:29

janrichtercz píše:Podíval bych se, zda nejsou Hodějice zapsané v matrikách jiné farnosti pro to období, která Vám chybí... nedivil bych se, kdyby tomu tak bylo.. já mám třeba obec Pláně v matrikách farností Manětín, Křečov a Žebnice a to se ty matriční knihy letopočtově překrývají (třeba i celá kniha).


Hledala jsem, nenašla - zkusím znovu - děkuji
ty Dáša
Uživatelský avatar
Dagmar8
 
Příspěvky: 1108
Registrován: pát pro 13, 2013 14:37
Bydliště: Hradec Králové
Oblast pátrání: Slavkov u Brna, Vyškov, Humpolec, Jiřice a okolí, Hradec Králové, Praha, Pardubice, Rokytno,

Re: Chybějící matrika, např. Osojno (Plzeň - sever)

Příspěvekod Dagmar8 » pát led 02, 2015 22:56

díky, to mě nenapadlo
ty Dáša
Uživatelský avatar
Dagmar8
 
Příspěvky: 1108
Registrován: pát pro 13, 2013 14:37
Bydliště: Hradec Králové
Oblast pátrání: Slavkov u Brna, Vyškov, Humpolec, Jiřice a okolí, Hradec Králové, Praha, Pardubice, Rokytno,

Re: Chybějící matrika, např. Osojno (Plzeň - sever)

Příspěvekod janrichtercz » sob led 03, 2015 0:02

Noooo... jako mohlo :-D .. ale ve kterém klášteře hledat? V Plasích? Na portafontium žádné přímo plaské matriky takto staré (+- 1680) nejsou (nebo kde je mám hledat?). Takže tu máme...augustiniánský klášter v Domažlicích, což je docela daleko, pak klášter Servitů v Rabštejně nad Střelou (to je hodně blízko, ale opět, kde mám klášterní záznamy hledat?) a pak ještě klášter v Teplé (matriky Teplá-klášter také tak hluboko do minulosti nesahají) a několik klášterů v Plzni :-D
TY

Nejvíce mne zajímají tato příjmení: Eret, Essenthier, Pešička, Pešík, Koudele, Janouškovec, Široký, Bebr, Tumowetz.
Uživatelský avatar
janrichtercz
 
Příspěvky: 209
Registrován: sob pro 20, 2014 18:22
Oblast pátrání: Kralovice, Pláně, Štichovice (Plzeň-sever), Křečov, Manětín, Korejtka...

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 návštevníků