Kdo byl uváděn v sirotčích knihách? Třeboňsko 17-18. století

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Kdo byl uváděn v sirotčích knihách? Třeboňsko 17-18. století

Příspěvekod Jonas » stř pro 31, 2014 11:03

Jako začátečník si nejsem jistý, jak interpretovat obsah Soupisů poddaných - Sirotčích knih v oblasti Třeboňska v 17. století.

Pátrám v širší oblasti okolí Veselí nad Lužnicí (obce Borkovice, Mažice, Horusice, atd.)
Jde mi o to: Po tom, co jsem vyčerpal matriky jakožto zdroje hlavních informací, jsem se s velkou nadějí pustil do čtení dokumentů, které se v třeboňském digitalizovaném archivu objevují pod souhrnným jménem Soupisy poddaných (např. velkostatku Zálší, velkostatku Dírná, velkostatku Třeboň).

Bohužel jak jsem zjistil z titulních listů těchto dokumentů, jedná se spíše o Knihy sirotčí, kde jsou vypsání pouze někteří obyvatelé obcí.
Jenže nepřišel jsem na to, podle jakého klíče byli lidé do těchto soupisů zařazováni.
U některých to vypadá jasně: Je u nich uvedeno "Po nebožtíkovi ..." a pak je uvedeno jméno ženy a dětí.
U jiných ale žádný nebožtík uveden není a jedná se soupis celé rodiny.
V každém případě ale soupis lidí z dané vesnice není úplný, protože některé rodiny prostě neobsahuje.

Moje dotazy proto jsou:
- Podle jakého kritéria se lidé dostali do těchto soupisů?
- Jak dlouho tam figurovali? (Až do smrti, odstěhování či do sňatku?)
- Co v těchto seznamech dělají úplně rodiny, u nichž není uvedeno, že jsou po nebožtíkovi?
- Proč jsou v těchto seznamech zvlášť uváděni podruzi, aniž by byli spojeni s nějakými nebožtíky?

Děkuji moc za vysvětlení.
Jonas
 
Příspěvky: 6
Registrován: stř pro 31, 2014 9:06
Oblast pátrání: Jižní Čechy

Re: Kdo byl uváděn v sirotčích knihách? Třeboňsko 17-18. sto

Příspěvekod lerak » stř pro 31, 2014 12:20

Já se domnívám, že je to uvedeno na úvodní stránce soupisu poddaných z roku 1717 (snímek 2) kde jsou všichni vyjmenováni.
lerak
 
Příspěvky: 481
Registrován: čtv led 19, 2012 10:09

Re: Kdo byl uváděn v sirotčích knihách? Třeboňsko 17-18. sto

Příspěvekod Jonas » stř pro 31, 2014 12:57

lerak píše:Já se domnívám, že je to uvedeno na úvodní stránce soupisu poddaných z roku 1717 (snímek 2) kde jsou všichni vyjmenováni.


Moc děkuji. Je vidět, že nezaujatý člověk vidí více než ten, kdo se v materiálech hrabe dlouho a pro detaily už nevidí to hlavní.

Na moji omluvu budiž řečeno, že ten svazek Soupisu ze Zálší z roku 1717 je jediný z celé dlouhé řady soupisů, který má na titulní straně (http://digi.ceskearchivy.cz/cs/55016/2/1385/2274/40/0) podrobněji rozepsáno, o koho by se mělo jednat. Všechny ostatní svazky, i svazky z dalších mnou prohledávaných velkostatků, už zůstávají jen u lapidárního názvu Kniha sirotků.
Jonas
 
Příspěvky: 6
Registrován: stř pro 31, 2014 9:06
Oblast pátrání: Jižní Čechy


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků