Co je na fotografii?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Co je na fotografii?

Příspěvekod terminal » úte pro 30, 2014 13:07

Přátelé,
díky genealokolegovi karelsovi jsem získal fotografii mé pokrevní prabáby. Fotografie je pořízena na hřbitově a já jsem ji chtěl co nejvíce vyčistit pro rodinný archiv.
Ale nevím si s něčím rady - možná pro někoho to bude úsměvné a pravděpodobně mi pomohou zdejší dámy.
Tedy zde je již upravená fotografie:
http://img24.cz/images/00120581850132451022.jpg
Jde mi o to, co to je ve vlasech.... Jde o kaz na fotografii, nobo to je nějaká spona? Dámy, nebijte mně - fakt to nepoznám :oops: :D
Pro lepší srovnání, zde je foto před úpravou:
http://img24.cz/images/43354328877590283746.jpg
Děkuji za názory.
H
Uživatelský avatar
terminal
 
Příspěvky: 370
Registrován: čtv kvě 13, 2010 21:10
Bydliště: Most

Re: Co je na fotografii?

Příspěvekod Zora » úte pro 30, 2014 13:29

podle mě je to ozdobná spona, nahoře bývala taková "hmota" - většinou natřené dřevo, později perleť, dnes se to dělá z umělohmotoviny. Na jednom konci zespodu se napevno přidělával "otočný mechanismus" z něhož vedla spodní část - takové "drátěné cosi" ve stejné dálce jako vršek. na druhém konci čouhaly z toho dřeva cosi jako nožky, do kterých zapadala spodní "drátěné cosi" ( ty nožky zmáčkly dva vedle sebou vedoucí dráty.)
Tady je to v novodobějším provedení.
https://www.google.cz/search?q=spona+do ... B800%3B800


Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Co je na fotografii?

Příspěvekod Kašpar » úte pro 30, 2014 15:11

Též jsem za spon(k)u, pamatuju si, že se to dělalo i z kovu
Mimo téma - zajímavá fotografie dosti vypovídající o charakteru osoby
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Co je na fotografii?

Příspěvekod terminal » úte pro 30, 2014 18:43

Děkuji za odpovědi... :-)
To Kašpar: Prosím, mohl bych znát Váš názor jak tu osobu vidíte? Svého biologického dědu a jeho matku jsem v životě neviděl a jejich potomci se se mnou rezolutně odmítli bavit :-( A samozřejmě bych se o nich něco rád dozvěděl (alespoň teoreticky :-) ). Děkuji
H.
Uživatelský avatar
terminal
 
Příspěvky: 370
Registrován: čtv kvě 13, 2010 21:10
Bydliště: Most

Re: Co je na fotografii?

Příspěvekod Zora » úte pro 30, 2014 18:47

Ze kterého roku - přibližně by mohla fotografie být?
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Co je na fotografii?

Příspěvekod terminal » úte pro 30, 2014 19:02

To Bohužel vůbec netuším.
Uživatelský avatar
terminal
 
Příspěvky: 370
Registrován: čtv kvě 13, 2010 21:10
Bydliště: Most

Re: Co je na fotografii?

Příspěvekod Zora » úte pro 30, 2014 19:18

Při prvním pohledu na fotografii vypadá žena, že má zlý pohled, Já bych to ale spíš vnímala jako nezvyk před fotografem, možná také slabým osvětlením, kdy očí důlky a hlavně pravá víčka získala tmavý nádech.
Myslím si, že podle vzhledu na fotografii na začátku 20. století nelze moc usuzovat na popvahu, protože to bylo pro velkou část obyvatel něco výjimečného a dost často stresujícího. A navíc paní - prostě se neusmívá.

snad se mohlo jednat podle oblečení o 20.-30. letá 19. století, ale to jen střílím, je tam velice málo markantů, podle kterých by se to dalo poznat. (není délka sukně, délka rukávů, sámečkový (to jsou ty sklady vedoucí od ramen) střih rozvolněný nad prsy by snad mohl svědčit o tom, že šaty nebyly tvarované na tělo. Šaty nejsou rozhodně nové, svědčí o tom fiži pod krkem, on se v podstatě nedá tento typ vyžehlit, jedině velice opatrně přes nastrčený váleček a to je šílená práce.Nevidím dobře, zda je fiži sešité z tunálků, nebo na opačném konci od krku je volné.
Spíš mě, pokud se na to ptáte, zarazil účes a sponka. U levého ucha to totiž vypadá, že je tam šedivý pramen, ale jaksi bez návaznosti na ostatní tmavé vlasy. Když se podíváte na konec "cestičky" je to takové podivné. Trochu to připomíná tzv. přehazovačku, kdy si pánové zčesávali dopředu vlasy zezadu (nebo z boku)
Tady mě napadlo, jestli se nejedná o paruku, která na jedné straně nesprávným nasazením odkrývá pohled na zmíněné šediny a na druhé straně je přidržována právě tou sponkou.
Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Co je na fotografii?

Příspěvekod janrichtercz » úte pro 30, 2014 19:51

Přikláním se k názoru, že se jedná o paruku. Jinak paní na fotografii nemá zlý pohled, podle spíše hluboký a hrdý. A určitě se i usmát uměla, ale ta nervozita před tou divnou věcí, která (prý) dělá obrázky se na tom asi podepsala :)
TY

Nejvíce mne zajímají tato příjmení: Eret, Essenthier, Pešička, Pešík, Koudele, Janouškovec, Široký, Bebr, Tumowetz.
Uživatelský avatar
janrichtercz
 
Příspěvky: 209
Registrován: sob pro 20, 2014 18:22
Oblast pátrání: Kralovice, Pláně, Štichovice (Plzeň-sever), Křečov, Manětín, Korejtka...

Re: Co je na fotografii?

Příspěvekod terminal » úte pro 30, 2014 21:38

Děkuji za zajímavé náhledy :-) Ještě jsem vlastně mohl napsat data nar., od čehož bychom se mohli odrazit. Anežka se narodila v r.1891 ve Slatině a můj děda se narodil (jako nemanželský) v r 1912 ve Vídni - Alservorstadtu (Zorko, viz naše SZ). Bohužel, kdy si vzala p. Pešáka netuším. Zemřela v r. 1966. No, máte oči jako ostříž. Já (hold chlap) jsem si nijakého šedivého pruhu ani nešiml. Teď koukám, že trochu prošedivělých vlasů na temeni vidím, ale ten pramen je opravdu zvláštní. Je možná nějaká vada (nějaká ložisková ztráta vlasového pigmentu)? Ta paruka se mi moc nezdá. Myslím, že Anežka nebyla nějak bohatá, jedině že by to byla rekvizita u fotografa (?).
Uživatelský avatar
terminal
 
Příspěvky: 370
Registrován: čtv kvě 13, 2010 21:10
Bydliště: Most

Re: Co je na fotografii?

Příspěvekod Branwen » úte pro 30, 2014 22:02

Ano, je možné, že měla z nějakého důvodu jen jeden bílý pramen, už jsem to viděla. Že by měla všechny bílé vlasy (a na nich paruku) se mi nezdá, podle tváře tak stará nevypadá (odhadla bych tak 40 let, možná i méně, dříve lidé vzhledově stárli rychleji).
Uživatelský avatar
Branwen
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob črc 26, 2014 16:06
Oblast pátrání: Telč, Třešť, Brtnice, Bohdalov, Žďár n. S.

Re: Co je na fotografii?

Příspěvekod Zora » úte pro 30, 2014 22:17

Temeno na té fotce není vidět :-)))
https://www.poradte.cz/skola/9271-kde-j ... hlavy.html
Ten šedivý pramen je nad levým uchem čili na skráni, či na spánku.

Nezdá se mně ten účes - nemyslím si, že by byla paruka módní doplněk, spíš nějaká pomůcka,... je divný ten nepřirozený "pramen" který vede od nejvrchnější části lebky až k čelu a zatáčí se. Vůbec si neuvědomuji, že by se takové účesy nosily, nebo třeba i stříhaly.
Kolem r. 1920 - 1930 se nosilo vlastně všechno, babička (1902) už byla ostříhaná, ale nosila zvlněné vlasy, prababička (cca 1980) nosila klasiku, dlouhé vlasy , zatočené do uzlu, na fotografiích od fotografa je má nad čelem zvlněné...

Kde se narodila babička? Jestli jsme to probírali, omlouvám se, vypadlo mně to. Znáte místo a nějaká data pana Pešáka, tedy asi nevlastního otce?
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Co je na fotografii?

Příspěvekod terminal » úte pro 30, 2014 22:24

Prababička se narodila ve Slatině a zemřela ve Znojmě.... o p.Pešákovi nic nevím, jen to že zemřel v r.1944 (údaj z hrobu).
Uživatelský avatar
terminal
 
Příspěvky: 370
Registrován: čtv kvě 13, 2010 21:10
Bydliště: Most

Re: Co je na fotografii?

Příspěvekod Dagmar8 » úte pro 30, 2014 22:55

Mně se babička jeví jako silná osobnost - ta se určitě jen tak nedala...
V tomto případě souhlasím se Zorou, že se mi to jeví také jako paruka, nebo něco podobného - usuzuji tak i z toho, že tam jak je bílý pramen, by v podstatě měla být "cestička" vlasů - ten pramen zezadu do patky zapnuté sponkou je takový nepřirozený a vůbec nijak na tu -z mého pohledu pravou - stranu nenavazuje. |Takových věcí si chlapi nevšimnou to je jasné... :D
Pokud je to opravdu paruka /kterou jí třeba nabídli přímo u fotografa/ dělá ji zbytečně tvrdou, když si představíte, že by měla světlé, nebo bílé vlasy, určitě by jí to velmi zjemnilo a ten první dojem by byl úplně jiný, ne tak přísný a tvrdý.
ty Dáša
Uživatelský avatar
Dagmar8
 
Příspěvky: 1108
Registrován: pát pro 13, 2013 14:37
Bydliště: Hradec Králové
Oblast pátrání: Slavkov u Brna, Vyškov, Humpolec, Jiřice a okolí, Hradec Králové, Praha, Pardubice, Rokytno,

Re: Co je na fotografii?

Příspěvekod janrichtercz » úte pro 30, 2014 23:00

Poliosis – získaná ložisková ztráta vlasového pigmentu, např. u vitiliga, nad neurofibromy, po zánětlivých procesech, u tuberózní sklerózy. Léčba – pouze dobarvení nepigmentovaných vlasů.

Zdroj: http://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2008/10/09.pdf
(strana 2 vlevo nahoře)
TY

Nejvíce mne zajímají tato příjmení: Eret, Essenthier, Pešička, Pešík, Koudele, Janouškovec, Široký, Bebr, Tumowetz.
Uživatelský avatar
janrichtercz
 
Příspěvky: 209
Registrován: sob pro 20, 2014 18:22
Oblast pátrání: Kralovice, Pláně, Štichovice (Plzeň-sever), Křečov, Manětín, Korejtka...

Re: Co je na fotografii?

Příspěvekod Dagmar8 » úte pro 30, 2014 23:12

jasně, tohle znám - ale přesto si dovolím vám oponovat

- jak už jsem psala, ten účes je zvláštní, proto se přikláním k paruce.
A dále...určitě je paní přes 40, nebo tak nějak - pokud by měla černé vlasy, ty šediví většinou velmi brzy /až na vyjímky/ určitě by bylo vidět, že je má již někde malinko prošedivělé.
A pokud bych přistoupila na variantu, že to jsou "její" vlasy - ta jednolitá černá barva není příliš přirozená - pokud by si je tedy barvila, těžko by ten bilý pramen vynechala.
ty Dáša
Uživatelský avatar
Dagmar8
 
Příspěvky: 1108
Registrován: pát pro 13, 2013 14:37
Bydliště: Hradec Králové
Oblast pátrání: Slavkov u Brna, Vyškov, Humpolec, Jiřice a okolí, Hradec Králové, Praha, Pardubice, Rokytno,

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 39 návštevníků