Rozvod 17. - 18. století

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Re: Rozvod 17. - 18. století

Příspěvekod janrichtercz » čtv pro 25, 2014 19:45

Ano, Jiří Eret byl po smrti. Pokud vím, měl dva syny - Mathiase a Pauluse (o něm nevím nic více než datum narození). Podle mého názoru grunt držel Mathias. Zapadlo by to do "příběhu", protože pokud je Mathias jeden a ten samý (ten dvakrát ženatý), tak měl syna Adalberta, vnuka Wenzla a pravnuka Martina Ereta, který byl dědou Františka Ereta (1881-1921), který je opět doložen jako dědic statků Kryštofa Ereta. Dočetl jsem se o něm ve vlastivědném sborníku Mariánské Týnice, kde byl i rok narození a úmrtí. V Matrice narozených jsem ho dohledal, takže to je ten správný František Eret.

Mám zjištěné i další Mathiase Erety, ovšem ti už nezapadají do tohoto konkrétního problému věkově, neboť:
Mathias Eret *17.2.1749, +16.1.1799, O: Wojtěch (Adalbert) Eret (syn Kryštofa, bratr Jiřího), M: Magdalena roz. Zima | oo Maria roz. Tumowetz a dále bydleli v Pláních (ne ve Štichovicích)
Mathias Eret *28.3.1777 Pláně, O: Mathias Eret (ten o řádek výš), M: Maria roz. Tumowetz | Tento Mathias i jeho sourozenci a děti těchto sourozenců bydleli všichni v Pláních až co mám zjištěno tak do konce 19. století (a kdoví jestli ne dodnes).

Vrtá mi hlavou ještě:
Matauß Eret, *29.8.1705, syn Kryštofa Ereta a bratr Jiřího. O něm též nemám zatím nic kromě data a místa narození.
TY

Nejvíce mne zajímají tato příjmení: Eret, Essenthier, Pešička, Pešík, Koudele, Janouškovec, Široký, Bebr, Tumowetz.
Uživatelský avatar
janrichtercz
 
Příspěvky: 209
Registrován: sob pro 20, 2014 18:22
Oblast pátrání: Kralovice, Pláně, Štichovice (Plzeň-sever), Křečov, Manětín, Korejtka...

Re: Rozvod 17. - 18. století

Příspěvekod janrichtercz » čtv pro 25, 2014 19:59

Abychom se neztráceli, vytvořil jsem zjednodušený strom Eretů. Nejsou v něm uvažovány zemřelé děti, jsou to pouze synové a další mužští potomci Kryštofa Ereta (a jejich manželky).
Ten "problematický" Mathias Eret je tam označen otazníkem v kolečku.v

http://logotime.cz/eret/eret_1.jpg
TY

Nejvíce mne zajímají tato příjmení: Eret, Essenthier, Pešička, Pešík, Koudele, Janouškovec, Široký, Bebr, Tumowetz.
Uživatelský avatar
janrichtercz
 
Příspěvky: 209
Registrován: sob pro 20, 2014 18:22
Oblast pátrání: Kralovice, Pláně, Štichovice (Plzeň-sever), Křečov, Manětín, Korejtka...

Re: Rozvod 17. - 18. století

Příspěvekod Zora » čtv pro 25, 2014 20:01

a nemohl by tedy po "dobu prvního manželství" Mathiase, držet grunt Paulus? Pokud opravdu nezemřely žádné děti a ani první žena, pak musel být Mathias s rodinou (s manželkou) někde jinde. Manželka by teoreticky mohla být tak nemocná, že potřebovala nějaké speciální ošetření, ale špitály, nemocnice a pod. to v této době moc nepřichází v úvahu, spíš se to řešilo buď doma, nebo u vzdálenějších starších (osamělých) příbuzných , výjimečně u někoho, kdo se takovou péčí živil.
Ještě mě napadla Sedmiletá válka , odehrávající se 1756 -1763, zda se nějak nemohl předek dostat jako voják (mohlo se stát, že manželka šla s ním, jako tzv. samaritánka)...

Vzhledem k tomu, že mužů stejného příjmení je více, je třeba opravdu dohledávat, kam se který poděl, grunt mohl držet pouze jeden z nich, ostatní tam sice mohli bydlet, ale byli by pravděpodobně uvedeni jako podruzi, ne jako sedláci.
Naposledy upravil Zora dne čtv pro 25, 2014 20:07, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29139
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rozvod 17. - 18. století

Příspěvekod janrichtercz » čtv pro 25, 2014 20:03

Prověřím tedy Pauluse a další možnosti, které uvádíte. Je to jak detektivka :) A moc díky za všechno :)

Nemáte nějaký zdroj k té sedmileté válce? Kde bych to měl hledat? :)
TY

Nejvíce mne zajímají tato příjmení: Eret, Essenthier, Pešička, Pešík, Koudele, Janouškovec, Široký, Bebr, Tumowetz.
Uživatelský avatar
janrichtercz
 
Příspěvky: 209
Registrován: sob pro 20, 2014 18:22
Oblast pátrání: Kralovice, Pláně, Štichovice (Plzeň-sever), Křečov, Manětín, Korejtka...

Re: Rozvod 17. - 18. století

Příspěvekod Zora » čtv pro 25, 2014 20:10

Google i Wiki, ...
spíš ale jde o to, abyste zjistil, zda se z oblasti té vesnice nabírali muži do vojska. Jenže v tomhle nemám žádné zkušenosti, mně dělají problém vojáci z 1. sv. války - vojenství, oblast, kde se fakt nevyznám.
Ale určitě se někdo najde, kdo poradí.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29139
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rozvod 17. - 18. století

Příspěvekod janrichtercz » čtv pro 25, 2014 20:17

Na druhou stranu... kdyby to nebyl ten samý Mathias, musel bych matrikách narození najít další potomky Kryštofa Ereta jménem Mathias, kteří by věkově zapadali... a nikdo takový pokud vím, tam není. Budu to muset projít pečlivě ještě jednou.

V sborníku Mariánské Týnice se píše přesně toto:
Čp. 17 (U Pešičků - název usedlosti je odvozen od příjmení Pešička uvedeném v roce 1606 - Jan Pešička). Po roce 1712 držel grunt Krištof Eret (pozn. ode mě: manželka Kryštofa byla roz. Pešičková) a v roce 1777 sedlák Jakub Eret,
který je zřejmě majitelem tohoto selského dvora i podle Josefínského katastru. V roce 1839 usedlost náležela sedláku Martinu Eretovi. V roce 1869 ji vlastnila Marie Eretová s dětmi a žila zde matka na výminku a dále rodina Josefa Pešíka, který se živil jako nádeník. Před rokem 1890 statek získal její prvorozený syn Josef Eret (nar. 1851). Po něm dědil František Eret (nar. 1881), který ale zemřel a v roce 1921 byla vlastníkem hospodářství Anna Eretová (nar. 1886) pocházející z Vladměřic. Ve 20.letech 20.století statek držel Josef Eret a v roce 1944 byl hospodářem se 17ha a 43 ary Bohumil Eret.

Doplnění: Jakub Eret byl bratrem Jiřího a tedy synem Kryštofa. Bohužel mezi Jakubem a Martinem v tomto úryvku je dost velká mezera. Martin Eret byl pravnukem toho mého "problematického" Mathiase Eretha, syna Jiřího.
TY

Nejvíce mne zajímají tato příjmení: Eret, Essenthier, Pešička, Pešík, Koudele, Janouškovec, Široký, Bebr, Tumowetz.
Uživatelský avatar
janrichtercz
 
Příspěvky: 209
Registrován: sob pro 20, 2014 18:22
Oblast pátrání: Kralovice, Pláně, Štichovice (Plzeň-sever), Křečov, Manětín, Korejtka...

Re: Rozvod 17. - 18. století

Příspěvekod Zora » čtv pro 25, 2014 20:35

Někdy se i do těch materiálů vloudí chyba.
Já jsem si třeba potvrdila, že rod Eibel - Aybel přišel do naší obce kolem r. 1670 , našla jsem předky v Mistelbachu k roku 1600. a ejhle, údajný přepis zápisů ze zasedání městské rady v naší obci hovořil o dalším Aybelovi, jenže o dvě stě roků dříve. Naštěstí se našla historička, která vyvrátila znění tohoto příjemní a uvedla to na správnou míru. nešlo o Aybel ale o Cybel. Materiál přepisoval člověk znalý písma i historie, přispívatel do Vlastivědy moravské, A. Kratochvíl.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29139
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rozvod 17. - 18. století

Příspěvekod janrichtercz » čtv pro 25, 2014 21:03

S chybami se setkávám také. Je mi divná jedna věc. V článku píšou "Po roce 1712 držel grunt Krištof Eret a v roce 1777 sedlák Jakub Eret, který je zřejmě majitelem tohoto selského dvora i podle Josefínského katastru." No jo, jenže Jakub byl Kryštofův syn. Proč by se pak grunt dostal do rukou Mathiase, syna Jiřího, Jakubova bratra? Jakub se oženil, měl minimálně 4 děti, z toho 3 syny (ejhle, jeden z nich se jmenoval "Mathaus").

Kdybyste chtěla perličku, povím Vám, jak je spojen tento Jakub Eret s Františkem přes sňatek svého syna :-D Tam se to dobře zašmodrchalo.
TY

Nejvíce mne zajímají tato příjmení: Eret, Essenthier, Pešička, Pešík, Koudele, Janouškovec, Široký, Bebr, Tumowetz.
Uživatelský avatar
janrichtercz
 
Příspěvky: 209
Registrován: sob pro 20, 2014 18:22
Oblast pátrání: Kralovice, Pláně, Štichovice (Plzeň-sever), Křečov, Manětín, Korejtka...

Re: Rozvod 17. - 18. století

Příspěvekod Zora » čtv pro 25, 2014 21:13

Díky, já mám perličku přímo v rodině, máme s manželem společného pradědečka :-))) Pradědeček měl tři děti, mažel je od syna, zbylé dvě sestry si vzaly každá manžela stejného jména i příjmení, takže se to strašně všechno zamotalo a není moc lidí, kteří tomu rozumí, i když šlo o 20. století.

Ale co říkají gruntovnice? Zkoušel jste hledat výskyt příjmení Eret v berní rule ? Možná že by se ukázalo, nějaké vodítko, jak to rozlousknout. Mezi roky 1712 a 1777 mohlo držet grunt více generací a tak se nemuselo jednat o otce a syna, i formulace je opatrná (je zřejmě majitelem...) Majetek nejčastěji přecházel na nejmladšího potomka (jednak otec držel grunt tak dlouho, dokud na něj stačil (rozdíl mezi nejstarším a nejmladším mohl být i skoro dvacet doků) jednak starší už byli zaopatřeni, nejmladšímu často grunt zůstával s povinností se vyrovnat se sourozenci.Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29139
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rozvod 17. - 18. století

Příspěvekod janrichtercz » čtv pro 25, 2014 21:17

V berní rule jsem ještě nehledal. A máte pravdu. Jakub byl nejmladším synem Kryštofa (*1726 - 4 roky před Kryštofovým vnukem Mathiasem :) )

Co se týče té "perličky"... Jakub měl syna Adalberta, který se oženil s Dorotou Koudele - a její nevlastní bratr měl vnučku Marii, která se vdala za výše zmíněného Martina Ereta (tedy je to ta Marie, o které píšou "V roce 1869 ji vlastnila Marie Eretová s dětmi.")

Koukám že u Vás je to taky pěkně zamotané :)))
TY

Nejvíce mne zajímají tato příjmení: Eret, Essenthier, Pešička, Pešík, Koudele, Janouškovec, Široký, Bebr, Tumowetz.
Uživatelský avatar
janrichtercz
 
Příspěvky: 209
Registrován: sob pro 20, 2014 18:22
Oblast pátrání: Kralovice, Pláně, Štichovice (Plzeň-sever), Křečov, Manětín, Korejtka...

Re: Rozvod 17. - 18. století

Příspěvekod Zora » čtv pro 25, 2014 21:23

U nás to není zamotané :-))), když jsem byla malá, dávala jsem pozor , co říkají rodiče :-))) , všechny - až na pradědečka - jsem znala :-)))
Zkuste berní rulu, případně gruntovnice, nejsou online pro tuhle oblast? Já Vaši oblast neznám, bohužel. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29139
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rozvod 17. - 18. století

Příspěvekod janrichtercz » čtv pro 25, 2014 21:30

Zatím nevím, ale zjistím. Nejprve jsem se rozhodl více prozkoumat Jakuba a jeho potomky. Při mém štěstí někde vyplave další Mathias a já si půjdu do kumbálu pro mašli... :D
TY

Nejvíce mne zajímají tato příjmení: Eret, Essenthier, Pešička, Pešík, Koudele, Janouškovec, Široký, Bebr, Tumowetz.
Uživatelský avatar
janrichtercz
 
Příspěvky: 209
Registrován: sob pro 20, 2014 18:22
Oblast pátrání: Kralovice, Pláně, Štichovice (Plzeň-sever), Křečov, Manětín, Korejtka...

Re: Rozvod 17. - 18. století

Příspěvekod Zora » čtv pro 25, 2014 21:36

Na fóru je téma berní rula, poproste o vyhledání Vašeho příjmení, jen musíte zjistit, do kterého oblasti obec spadá, nebo si příjmení nechejte vyhledat napřed v generálním rejstříku.
uvidíte, zda se třeba rodů nevyskytovalo více. Klidně mohlo být v obci více stavení s tímhle příjmením.
Do komory se chodí pro vánoční cukroví, v horších případech na rum nebo u nás na Moravě na slivovici, když je nejhůř :-))), někdy to i pomáhá. :-)))
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29139
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Rozvod 17. - 18. století

Příspěvekod Branwen » čtv pro 25, 2014 21:50

Ještě je možnost, že je během 1. manželství zapisovali do matriky pod jiným příjmením. Pokud najdete pár Matěj - Dorota, kterému se rodí děti jen v rozmezí 1753-65 a nedohledáte k nim příslušnou svatbu, měli by to být ti vaši hledaní.
Uživatelský avatar
Branwen
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob črc 26, 2014 16:06
Oblast pátrání: Telč, Třešť, Brtnice, Bohdalov, Žďár n. S.

Re: Rozvod 17. - 18. století

Příspěvekod Zora » čtv pro 25, 2014 22:01

To jsou právě ty odlišností oblastí, u nás se pěkně všichni až na nepatrné vyjímky , drželi svého příjmení... Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29139
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

PředchozíDalší

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 návštevníků