Zmizelí sousedé

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Zmizelí sousedé

Příspěvekod Lucka. » ned pro 14, 2014 16:43

Dobrý den, zaujal mě projekt zmizelí sousedé, který je určen pro žáky základních a středních škol. Rozhodla jsem se zapojit do tohoto projektu své žáky. Našli jsme jednu osobu, jejíž poslední pobyt před deportací do Terezína je obec, která nás zajímá. Bohužel nevím, kde dál hledat. Prošli jsme obecní matriku, ale žádní židovští obyvatelé z tohoto období tu nejsou uvedeni. V hledání v židovských matrikách se příliš neorientuji. Mohl byste mi někdo poradit, kde hledat nějaké další informace....
Hledanou osobou je Ervín Gotlieb
http://www.holocaust.cz/hledani/43/?ful ... returnid=2
Naším cílem je zjistit co nejvíce informací o něm jako jsou místo narození, místo, kde pobýval, povolání a informace o jeho rodině...
Děkuji za jakékoli informace.
Lucka.
 
Příspěvky: 180
Registrován: čtv úno 21, 2013 17:54

Re: Zmizelí sousedé

Příspěvekod Kirvin » ned pro 14, 2014 20:07

Pokud jsem to dobře pochopil, bydlel v Hradci Králové? Zkusil bych se zastavit v okresním archivu a zeptat se na fond Policejní ředitelství Hradec Králové. Podle PEVA není přístupný, ale třeba tam nějaká evidence je (policejní přihlášky apod.). Dále bych zkusil archiv města (tedy fond), zda tam jsou spisy domovské příslušnosti, hlášení pobytu atd. Pokud se narodil v roce 1921, tak matrika nebude přístupná..
Každý život má svou velikost. (Gorkij)

Ty Tomáš
Uživatelský avatar
Kirvin
 
Příspěvky: 173
Registrován: úte čer 04, 2013 16:35
Bydliště: Plzeňský kraj
Oblast pátrání: panství Šťáhlavy, Plasy, Radnice, Vsetínsko, Pardubicko, Klatovsko, Ostravsko.

Re: Zmizelí sousedé

Příspěvekod Zora » ned pro 14, 2014 20:37

Je to poměrně složité hledání.
Na stránkách holocaust je uváděno poslední bydliště před deportací. Nemám zkušenost s touto - asi Kr. hradeckou oblastí, ale třeba v Praze to fungovalo tak, že se Židé museli, měli, sestěhovali na určenou adresu. Jak to fungovalo, to netuším, ale v mnoha případech to nebylo jejich původní bydliště.
Stejně tak vím, že mnoho Židů, především těch, kteří přišli o majetek, se stěhovalo jinam, za příbuznými, známými a podobně. (Přišli třeba o statek, tak hledali bydlení jinde a nebylo to vůbec jednoduché) Nedá se vůbec poznat, že by snad šlo o adresu, kde rodina bydlela. Já vlastně ani přesně nevím, o kterou obec se jedná, možná by pomohlo to nějak popsat blíž :-)))
Dá se něco třeba najít na netu - gymnázia, různé židovské seznamy, vzpomínky a podobně.
Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Zmizelí sousedé

Příspěvekod Lucka. » ned pro 14, 2014 21:11

Myslím si, že poslední místo pobytu by mělo být Dobré na Rychnovsku... právě, že matriky by neměly být přístupné a podle sčítání lidu v této obci žádní Židé nežili od roku 1930... podle jména mi google vyhodí vždy jen odkaz na holocaust.cz... v obecní kronice o něm není ani zmínka, početná byla židovská komunita v Dobrušce, ale ani mezi nimi jsem nikoho tohoto příjmení nenašla, pouze v Praze se objevuje toto příjmení. Myslíte, že by mohla pomoci pražské židovské muzeum?
Lucka.
 
Příspěvky: 180
Registrován: čtv úno 21, 2013 17:54

Re: Zmizelí sousedé

Příspěvekod Zora » ned pro 14, 2014 21:33

www.obecdobre.cz/file.php?nid=914&oid=63550

na konci této ročenky je článek o sčítání v Dobrém (Snad je obec, o kterou se jedná)

První srovnání nutno vést mezi rokem 1910 a 1921. I pro českou část národnostní hranice (obec Dobré) je zajímavé. Zatímco do r. 1910 se tu nikdo neprohlásil za Němce, v r. 1921 je jich tu 6, a to v samotném Dobrém dva a v Rovném, svými osadami bezprostředně sousedícím s osadami Deštného, čtyři. Snad nemusíme zkoumat, zda se přistěhovala či ne jedna rodina, zda se objevila smíšená manželství, či zda duch svobody a emancipace umožnil manželce-Němce (či jindy a naopak manželce-Češce) přiznat odlišnou národnost, než ohlásil její životní druh).

Z toho usuzuji, že se asi nejedná o Vaši rodinu.
A žádní Židé uvedeni nejsou....
To se opravdu bude těžko dohledávat. Pražské židovské muzeum samozřejmě kontaktujte, mají další zdroje nebo Vás mohou snad odkázat na matriky. Musíte napřed zjistit, která byla nejbližší židovská obec k uvedenému místu bydliště, a pak prozkoumat, zda se matrika dochovala. jenže je možné, že matrika narozených nebude přístupná, netuším, zda má PŽM nějaké možnosti, jak do matrik nahlížet v daném případě z důvodů badatelského zájmu. Stejně tak zkuste kontaktovat organizátory projektu Zmizelí sousedé, měli by mít zkušenosti i z jiných srovnatelných příběhů. Obávám se, že se Vám ale může stát, že se nebude jednat o opravdového "souseda". Zkuste ještě hledat v seznamech středních škol v okolí, můžete zkusit i noviny na Krameriovi. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 39 návštevníků