Voják v 1. sv. válce bez záznamů?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Voják v 1. sv. válce bez záznamů?

Příspěvekod slizzing » čtv pro 11, 2014 18:05

Dobrý den,

mám dotaz ohledně vojáků v 1. sv. válce. Můj praděda byl údajně v 1.sv. válce, kde bojoval v Rusku. Psala jsem do VHÚ a tam našli jeho kmenovou knihu, ale poslední zápis je z roku 1912 (desertiert - což spíše chápu jako propuštěn než dezertoval). A teď jsem na rozpacích, co si o tom myslet? :shock: Je možné, že by tam byl bez záznamů? Nebo tam vůbec nebyl?

Díky za názory!
M.
slizzing
 
Příspěvky: 50
Registrován: ned lis 02, 2014 17:18
Oblast pátrání: okresy
Louny (Konětopy, Hřivice, Hořany)
Rakovník (Lišany)
Zbiroh (Mlečice)

Re: Voják v 1. sv. válce bez záznamů?

Příspěvekod Zora » čtv pro 11, 2014 18:10

Laicky - nevojensky - pokud má v kartě záznam desertiert, chápala bych to jako "porušení vojenských povinností". Co víte o pradědečkovi? Který byl ročník, kde bydlel? Nemohlo se stát, že třeba odešel - vystěhoval se na Ukrajinu bez toho, aniž by si dal do pořádku vojenské povinnosti? Pak mohl bojovat na ruské frontě, Ale ne jako voják R-U. Jde jen o nápady, nepovažujte to za odborný výklad :-)))
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Voják v 1. sv. válce bez záznamů?

Příspěvekod slizzing » čtv pro 11, 2014 18:22

No praděda se narodil 1885 ve Zbečně - okres Rakovnický, v kmenovém listu je zapsán Týček u Rokycan (je to o pár vesnic dále, tak na tom tolik nebazíruji). Další jeho stopu mám až v roce 1919 v Konětopech - okres Lounský, kde jeho tatínek vlastnil hospodu a praděda ji zdědil a následně se zde usadil. V kmenovém listu má zapsáno povolání cestovatel, ale byl to hospodský (po tatínkovi). No je možné, že se odstěhoval a neohlásil to - to mi nedošlo.
Údajně to byl Český nadšenec a byl prý byl sečtělý a podnikavý - proto jsem spíše čekala záznam o boji pro R-U. Ale ono nic.
Pzn.: V rodině se říkalo, že umřel, když mu začalo opadávat maso na nohách po omrzlinách z Ruska (to byl ale nesmysl - rok úmrtí je 1931)
slizzing
 
Příspěvky: 50
Registrován: ned lis 02, 2014 17:18
Oblast pátrání: okresy
Louny (Konětopy, Hřivice, Hořany)
Rakovník (Lišany)
Zbiroh (Mlečice)

Re: Voják v 1. sv. válce bez záznamů?

Příspěvekod Zora » čtv pro 11, 2014 18:31

No, ten záznam "cestovatel" by mohl napovídat něco o tom, že si fakt v daném čase nesplnil nějakou vojenskou povinnost , protože se nacházel mimo bydliště - někde na cestách, tudíž ho brali jako desertéra. Jaké bylo jeho jméno a příjmení, nemohlo dojít k omylu při hledání v archivu, když nesedí místo narození? Z počátku byl synem hostinského, takže nemusel nutně toto povolání vykonávat, ale v mládí mohl cestovat. Zkusila jste hledat jeho jméno na netu nebo v místních kronikách?
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Voják v 1. sv. válce bez záznamů?

Příspěvekod slizzing » čtv pro 11, 2014 19:29

Hmm, tak to asi bude opravdu shoda jmen. Sice jsem nenašla matriku narozených z Týčku na internetu (končí 1876 - jak na potvoru), ale v předešlých letech se tam také Strakové vyskytují. Můj praděda je Jaroslav Straka. Omlovám se za zdržování, ale nějak mne nenapadlo, že by mohlo jít o záměnu. Takže teď budu hledat, zda se jedná o toho mého nebo o jiného a samozřejmě asi budu směřovat dotaz i na VHÚ a já už měla takovou radost, že se zase mám něco nového do rodokmenu.
slizzing
 
Příspěvky: 50
Registrován: ned lis 02, 2014 17:18
Oblast pátrání: okresy
Louny (Konětopy, Hřivice, Hořany)
Rakovník (Lišany)
Zbiroh (Mlečice)

Re: Voják v 1. sv. válce bez záznamů?

Příspěvekod Zora » čtv pro 11, 2014 19:30

Neberte mě jako zdroj stoprocentně zaručených informací, šlo jen a jen o úvahu. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Voják v 1. sv. válce bez záznamů?

Příspěvekod Brasl » čtv pro 11, 2014 20:49

A tenhle by se vám nehodil?
Straka Jaroslav, Inft., IR. Nr. 88,10. Komp., Böhmen, Rokycan, Mlešic. (Mlečice???) 1885, kriegsgef. (Taschkent, Rußland).
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/PShow ... id=9822813

Omrzliny spolu s nějakou další nemocí, infekce, ucpávání cév, mohly i po letech... Obecně se tomu říkalo smrt v důsledku válečných útrap.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků