August Sedláček - zkratky zdrojů

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

August Sedláček - zkratky zdrojů

Příspěvekod Ame » úte pro 02, 2014 15:48

Dobrý den!

Ráda bych se zeptala, jestli neumíte poradit se zkratkami, kterými označoval A. Sedláček ve své kartotéce zdroje. "Sp. CDB I. 416-417" je Codex Diplomaticus Bohemiae, to jsem pochopila (a onen dokument se ukázal být falzem :-o ), teď mi ještě záleží na
PDM. VIII 225 (lístek č. A11C_0253 vážící se k r. 1354) a
L 57 (lístek č. A11C_0185, k roku 1334)

Děkuju za nápady
Adéla
Ame
 
Příspěvky: 5
Registrován: stř říj 22, 2014 7:07
Oblast pátrání: Račice (VY, TB, ZD)

Re: August Sedláček - zkratky zdrojů

Příspěvekod Kašpar » úte pro 02, 2014 16:52

Tyto údaje máte odkud ?
Z knhy či webové stránky ?
Pokud z knihy, měla by být součástí stránka s vysvětlivkami zkratek.
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: August Sedláček - zkratky zdrojů

Příspěvekod Ame » úte pro 02, 2014 19:20

z webové stránky http://www.augustsedlacek.cz/apps/
pročetla jsem těch pár stránek, co u toho mají, ale nikam mě to neposunulo :(
nicméně jsem vyhledávala jako host, zkusím se ještě zaregistrovat, jestli dávají přihlášeným víc informací

seznam pro meziknihovní výpůjčku se mi stále prodlužuje, pořád jsem spoléhala na internet a asi pomalu začínám narážet na dno
Ame
 
Příspěvky: 5
Registrován: stř říj 22, 2014 7:07
Oblast pátrání: Račice (VY, TB, ZD)

Re: August Sedláček - zkratky zdrojů

Příspěvekod Kašpar » úte pro 02, 2014 20:44

Ame píše:z webové stránky http://www.augustsedlacek.cz/apps/
pročetla jsem těch pár stránek, co u toho mají, ale nikam mě to neposunulo :(
nicméně jsem vyhledávala jako host, zkusím se ještě zaregistrovat, jestli dávají přihlášeným víc informací

seznam pro meziknihovní výpůjčku se mi stále prodlužuje, pořád jsem spoléhala na internet a asi pomalu začínám narážet na dno

Zkuste si vypůjčit buď v knihovně, nebo v archivu ( i tam bývá knihovna - příruční), Sedláčka a nakouknout do poznámkového aparátu knihy.
Jinak zatím nevím - daný záznam, jenž jste nalezla jsem nenašel
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: August Sedláček - zkratky zdrojů

Příspěvekod Ame » úte pro 02, 2014 20:55

ten druhý jsem našla!!! vzala jsem to přes totožné datum zápisu (14.10.1334), našla se stejným datem zápis Jana z Lipé v moravském diplomatáři a ejhle - darovací listina Mikuláše ze Zbraslavi!!! :mrgreen: takže netuším, co znamená L 57, ale už vím, jak přišla Mikulova linie o majetek ve Zbraslavi - darovali jej klášteru :lol:
"Nikolaus von Zbraslaw schenket dem Kloster Maria-Saal in Altbrünn alle seine Güter in Zbraslaw. Dt. Brunae, ..."


PS ...kdo rychleji čte, než píš, je ve zřejmé výhodě - pod darovací listinou je douška: "Das Orig. auf Pergament mit VIII. kleinen wohlerhaltenen Sigillen m Archive desselben Klosters, im m. st. Landesarchive lit. M. u. 4.), takže počítám, že L je Landesarchiv, zemský archív

a hned další listinou s darem souhlasí manželka Eliška <3

PS 2: a z PDM je CDM (velmi ozdobné psací C jsem považovala za P :oops: ) Vdova Eliška stvrzuje, že jí nenáleží patronace farního kostela ve Zbraslavi.
Ame
 
Příspěvky: 5
Registrován: stř říj 22, 2014 7:07
Oblast pátrání: Račice (VY, TB, ZD)

Re: August Sedláček - zkratky zdrojů

Příspěvekod Kašpar » stř pro 03, 2014 5:27

Ame píše:ten druhý jsem našla!!! vzala jsem to přes totožné datum zápisu (14.10.1334), našla se stejným datem zápis Jana z Lipé v moravském diplomatáři a ejhle - darovací listina Mikuláše ze Zbraslavi!!! :mrgreen: takže netuším, co znamená L 57, ale už vím, jak přišla Mikulova linie o majetek ve Zbraslavi - darovali jej klášteru :lol:
"Nikolaus von Zbraslaw schenket dem Kloster Maria-Saal in Altbrünn alle seine Güter in Zbraslaw. Dt. Brunae, ..."


PS ...kdo rychleji čte, než píš, je ve zřejmé výhodě - pod darovací listinou je douška: "Das Orig. auf Pergament mit VIII. kleinen wohlerhaltenen Sigillen m Archive desselben Klosters, im m. st. Landesarchive lit. M. u. 4.), takže počítám, že L je Landesarchiv, zemský archív

a hned další listinou s darem souhlasí manželka Eliška <3

PS 2: a z PDM je CDM (velmi ozdobné psací C jsem považovala za P :oops: ) Vdova Eliška stvrzuje, že jí nenáleží patronace farního kostela ve Zbraslavi.


Heuréka !
Záhada je yvřešena
:roll:
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: August Sedláček - zkratky zdrojů

Příspěvekod Ame » sob pro 20, 2014 16:41

Konec dobrý, všechno dobré :)

Právě jsem visela na další zkratce zdroje Augusta Sedláčka, tentokrát se jednalo o "LCB VII 139". K datu 22.12.1497 je v kartotéce 5 různých lístků se stejným zdrojováním, v nich 4 Lichtenburci a jeden Krajíř z Krajku (na straně 140), jeden Miličínský, jeden Arklebický (strana 141), 3 Hodičtí (již na straně 137). Protože jsou jména roztahaná přes několik stran, nebude to jedna listina a soupis jejích svědků. Kde by mohlo být k jednomu datu věnováno tolik různých zápisů? K "L" mě napadl předchozí Landesarchiv, další asociace byla Zemský soud v Brně, resp. zemské desky. Dohledala jsem zdroj na webu centra medievistických studií, v Libri citationum et sententiarum :mrgreen:
Ame
 
Příspěvky: 5
Registrován: stř říj 22, 2014 7:07
Oblast pátrání: Račice (VY, TB, ZD)


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 41 návštevníků