sedmiletá odluka manželů(19. století)-setkali jste se s tím?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

sedmiletá odluka manželů(19. století)-setkali jste se s tím?

Příspěvekod martinka » čtv zář 02, 2010 7:24

Dobrý den všem kolegům genealogům!

Při zpracovávání rodokmenu jsem narazila na takovou záhadu, jejíž řešení je zřejmě skryté v historických událostech 19. století.
Můj pra-pra-pradědeček si 10.2.1834 vzal za ženu moji pra-pra-prababičku a podle nalezených matričních zápisů se jim hned v září toho roku narodil syn a následně v listopadu 1836 dcera. Pak jako by se najednou po celé rodině země slehla a další děti se narodily až v letech 1845, 1847, 1850 a 1855. Nemůžu přijít na to, co by se s rodinou mohlo dít těch devět let mezi rokem 1836 a 1845. Tohle bylo v Pacově u Pelhřimova.

Podobnou otázku si ale kladu u jiného pra-pra-pradědečka - tentokrát z Dobšic u Libošovic v Českém ráji, který si vzal pra-pra-prababičku v roce 1821, ale první matriční zápis o narození dítěte v té rodině pochází až roku 1828. Takže zase pro mě nevysvětlitelná mezera v rodinné historii.

Ve hře je samozřejmě i varianta, že matrikáři "flákali" zápisy do matrik a že některé události do matrik prostě nenapsali. Ale zdá se mi to moc dlouhá doba - že by se "flákali" 7 (resp. 9 let)??? A tak si říkám, co se tenkrát u nás dělo a co by mohlo způsobit takové odloučení manželů? Vojenská služba? Nějaké jiné povinnosti (události)?

Setkal se někdo z vás s něčím podobným? Poradíte mi, kam směřovat další pátrání?

martinka
martinka
 
Příspěvky: 86
Registrován: sob bře 14, 2009 15:18
Bydliště: Liberec

Příspěvekod Claricia » čtv zář 02, 2010 7:39

A žila v té době ona rodina prokazatelně na tom místě, kde se narodily první dvě a pak další děti? Není možné, že se na dočasnou dobu přestěhovala někam jinam? To bych viděla jako mnohem pravděpodobnější než nějakou odluku.
Blanka Lednická (Claricia)
claricia@nase-koreny.cz
Střípky z matrik
Firemní stránky (přepisy, překlady, rešerše, kurzy)
Firemní stránky na Facebooku
Uživatelský avatar
Claricia
 
Příspěvky: 637
Registrován: stř črc 11, 2007 6:43
Bydliště: Vysočina
Oblast pátrání: Telčsko, Třešťsko, Písecko, Vizovicko, Rakovnicko, Kolínsko, Velká Losenice a okolí, Kateřinky u Opavy a okolí, Velké Opatovice a okolí, Čestice na Strakonicku a okolí, Radnice (RO) a okolí

Příspěvekod martinka » čtv zář 02, 2010 8:24

Ta pacovská rodina žila na jednom místě - už na konci 18. století a pak až do roku 1890.

V těch Dobšicích teoreticky připadá v úvahu pobyt novomanželů v jiné obci, ale uniká mi důvod. A taky je mi divné, že by se za celá ta léta v rodině nenarodily žádné děti, které by se potom objevovaly v matrikách oddaných, event. zemřelých.

martinka
martinka
 
Příspěvky: 86
Registrován: sob bře 14, 2009 15:18
Bydliště: Liberec

Příspěvekod duros » čtv zář 02, 2010 10:07

Je celkom dobre mozne, ze v case, ked zili niekde inde, sa im narodili na tom mieste deti a tieto tam povedzme aj zakratko zomreli. Nebolo by to nic zvlastne. Rovnako tak mohli v tych rokoch byt viacere neuspesne pokusy o donosenie dietata, alebo choroba jedneho, ci druheho partnera, ktora znemoznovala reprodukciu...Skratka, nehladal by som za tym zahadu.
Uživatelský avatar
duros
 
Příspěvky: 853
Registrován: pát zář 04, 2009 22:06

Příspěvekod Zdenek » čtv zář 02, 2010 17:10

Taky se mi to v několika případech stalo. Ono se asi po takové době těžko bude zjišťovat, co se tenkrát stalo. Já si to vysvětluji několika způsoby.
1. Celá rodina se na nějakou dobu odstěhovala a potom se zase vrátila, ale kde jsou potom děti, co se na tom neznámém místě narodily?
2. Další varianta je, že otec rodiny odešel za prací, nebo na vojnu a to by logicky žádné děti být nemohli.
3. Různé nemoci, finanční potíže a jiné problémy mohly také na nějakou dobu zabránit plánování dalších dětí.
4. Měl jsem také případ, že rodině která měla 3 děti a za posledním z nich byla už hodně velká časová mezera se najednou začali rodit další děti. Když jsem po tom trochu pátral tak jsem zjistil, že 2 z těch prvních dětí zemřely a tak se zřejmě rozhodli pořídit si další.

Podle data, který uvádíte usuzuji, že by mohlo být dochováno mnohem víc archiválií než jen matriky. Podívejte se, jestli se nedochovali sčítací operáty, kroniky, školní kroniky nebo něco takového. Třeba tam na vás čeká vysvětlení mnohem jednodušší, než se tady snažíme vymyslet mi.

Zdeněk Olomouc
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod Jan » čtv zář 02, 2010 21:33

V té době se mrtvě narozené (nepokřtěné) děti do matrik nezapisovaly, nemohly mít ani církevní pohřeb. To může být důvod prodlev mezi zápisy.
V novějších matrikách farář dítě zapsal jako "Mrtvě narozené" a pohřbené hrobníkem někde v rohu hřbitova, bez obřadu.
Uživatelský avatar
Jan
 
Příspěvky: 694
Registrován: stř srp 09, 2006 20:35
Bydliště: Brno

diky

Příspěvekod martinka » pát zář 03, 2010 6:41

Dobrý den - díky všem za názory a podněty pro další pátrání a přemýšlení.

martinka
martinka
 
Příspěvky: 86
Registrován: sob bře 14, 2009 15:18
Bydliště: Liberec

Příspěvekod Milan » sob zář 18, 2010 18:34

Je pravda,že pojem "mrtvorozený syn (dcera)" jsem ve druhé půli 19. století taky našel, ale dříve ne.
Milan
 
Příspěvky: 31
Registrován: čtv led 18, 2007 16:59

Příspěvekod Rooka » sob říj 23, 2010 22:01

Ahoj i Já jsem našel, tedy spíš hledam sourozence me babičky, a co jsem zjistil že v datu oddaných se ženil v kraji KOlinskem Příšimasech a také díky příbuznýn z babičiny strany jsem se k temu udaji dostal takže tedkom musím zjisti od do tam bydleli, a kdy a kam se stěhovali jelikož 1904 se odavali 1912 se narodila sestra me babičky babička se narodila roku 1920 což bych viděl, že se v daném období narodil ještě někdo jelikož pochazí z 9ti děti Ps pokud to sem nepatři prosím o přesunutí děkuji
Rooka
 
Příspěvky: 360
Registrován: pát čer 18, 2010 15:22
Oblast pátrání: z Otcovi strany:
Benešovsko - Myslíč Bedrč Jírovice Postupice,
Kolínsko - Příšimasy Škvorec Uhřiněves, Uvaly
Praha - Strašnice Košíře Vršovice Nusle Žižkov Vinohrady


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků