čemu věřit?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

čemu věřit?

Příspěvekod Ivon » sob lis 22, 2014 19:12

Zdravím!
Mám takový dotaz. Podle obce, ve které se narodil můj prapraděd, měl za 1.sv. války být legionářem. Stejně tak je uveden v knize Legionáři kolínska. Když jsem si pak nechala jeho kmenový list vyhledat ve vojenském archivu, sdělili mi, že legionář nebyl. Komu by jste tedy na mém místě věřili?
Ivon
 
Příspěvky: 350
Registrován: čtv zář 25, 2014 13:20
Oblast pátrání: Střední Čechy - Kolín, Velký Osek, Petrovice, Veltruby, Kanín, Jestřabí Lhota, Opatovice, Ohaře, Nová Ves I.

Re: čemu věřit?

Příspěvekod Zora » sob lis 22, 2014 19:28

Ten dotaz je trochu neúplný, pokud jste psala do voj. archivu, co Vám tedy sdělili? Na kmenovém listě by mělo být zaznamenáno, kde se v době války "pohyboval" (u jaké zbraně sloužil, kde a pod.) Pak by bylo jasné, že nemohl působit v legiích. Pokud Vám sdělili, že jeho kmenový list nenalezli, pak jde "jen" o ztrátu, ze které se nic moc nedá vydedukovat.
Kmenový list byl podle mě (bez stoprocentní záruky) veden pro všechny vojáky RU armády, v legiích pak byla pro každého vojáka vystavována něco jako osobní karta. (název si nemůžu teď vybavit)
Pokud je jméno a příjmení běžné, mohlo dojít k záměně, pokud je naopak velice zřídka se vyskytující, mohl být Váš praděd veden pod zkomoleným příjmením i jménem.
Účast v legiích si podle těchto kriterií můžete vyhledat sama na stránkách V.A.

Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: čemu věřit?

Příspěvekod Ivon » ned lis 23, 2014 13:56

Kmenový list mi přišel v pátek. Musím si ho teprve pomocí slovníku přeložit. A o záměnu by jít nemělo, protože číslo popisné odpovídá (to uvedené v té knize). A na kmenovém listě zase odpovídá rok narození i rodiče.
Ivon
 
Příspěvky: 350
Registrován: čtv zář 25, 2014 13:20
Oblast pátrání: Střední Čechy - Kolín, Velký Osek, Petrovice, Veltruby, Kanín, Jestřabí Lhota, Opatovice, Ohaře, Nová Ves I.

Re: čemu věřit?

Příspěvekod Zora » ned lis 23, 2014 14:00

Tak tam máte napsáno, kde se předek ( prokazatelně) pohyboval v době války. Chyby (zdá se že v knize) se stávají. Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 28 návštevníků