Pomoc s porovnáním údajů - jde o tutéž osobu?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Pomoc s porovnáním údajů - jde o tutéž osobu?

Příspěvekod MB327 » pát lis 21, 2014 18:58

Zdravím,

před nějakou dobou jsem našel předka, který do Čech přišel z Wiesbadenu v Německu.

jméno: Georg Baser
povolání: voják z 12. Jägerbatalionu (po četných dotazech a řešení zde na fóru jsme došli k tomu, že to byla nejspíše část Saské armády)
místo původu: Wiesbaden, Hesensko
datum úmrtí: 5.5.1830
datum narození: ??? ale zemřel podle matriky v 50 letech, takže cca 1780

Tyto údaje jsou ze svatebního listu jeho dítěte a úmrtího listu samotného Georga.

Tak jsem všechny údaje poslal s doprovodným dopisem do Hesenského státního archivu ve Wiesbadenu, jaké jsou mé možnosti nalezení jeho rodného listu a dalších jeho předků. Zpět mi přišla skvělá odpověď - rovnou někoho našli.

jméno: Georg Balthasar Baser
datum narození: 1.7.1777, pokřtěn o dva dny později
+ jména rodičů


Bohužel vzhledem k omezeným časovým možnostem neposkytují ani za peníze badatelské služby a odkázali mě na soukromou genealožku. Rád bych využil její služby, ale mám trochu brouka v hlavě ohledně toho, jestli je to ten pravý Georg Baser.

Můj dotaz tedy zní - myslíte si, že je to tentýž člověk? Je pravda, že matrikáři často odhadovali a někdo v Čechách nemohl vědět, kolik Georgovi přesně bylo - takže těch 50 let v zápisu úmrtí nejspíš vzali opravdu pouze odhadem nebo podle toho, co jim řekla rodina (a ta to zas měla jen slovem od něj a ne z papírů). Navíc mi z Wiesbadenu poslali pouze to jedno jméno, a jelikož jsem jim jako odhad dal 1770-1790, nejspíš to znamená, že jiný Georg Baser se tam v té době nenarodil. Ale pořád mě to trochu hlodá, jestli je to ten pravý. Šli byste do toho?
Uživatelský avatar
MB327
 
Příspěvky: 191
Registrován: pon dub 21, 2014 22:20
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Praha - Modřany, Osek, Jamné, Velké Meziříčí, Příbram a okolí

Re: Pomoc s porovnáním údajů - jde o tutéž osobu?

Příspěvekod Zora » pát lis 21, 2014 20:01

Jestli dobře rozumím, tři roky rozdílu v době úmrtí je naprosto běžné i u osob, které se narodily a zemřely ve stejné obci. V 18. st. zas až tak neporovnávali údaje. Onen voják zcela jistě nějaké měl, byl propuštěn z armády.
Věk by odpovídal, ale popřemýšlejte, co chcete od placeného genealoga získat. Jedině že by našel zápis, že byl onen předek přijat k vojsku. Nic dalšího mě nenapadá. Znáte vyznání těchto dvou mužů? V Česku je to kolem tolerančního patentu, tipovala bych tedy úmrtí jako katolík, ale ze Saska Vám přišla jaká odpověď?
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pomoc s porovnáním údajů - jde o tutéž osobu?

Příspěvekod MB327 » pát lis 21, 2014 20:46

Zora píše:Jestli dobře rozumím, tři roky rozdílu v době úmrtí je naprosto běžné i u osob, které se narodily a zemřely ve stejné obci. V 18. st. zas až tak neporovnávali údaje. Onen voják zcela jistě nějaké měl, byl propuštěn z armády.
Věk by odpovídal, ale popřemýšlejte, co chcete od placeného genealoga získat. Jedině že by našel zápis, že byl onen předek přijat k vojsku. Nic dalšího mě nenapadá. Znáte vyznání těchto dvou mužů? V Česku je to kolem tolerančního patentu, tipovala bych tedy úmrtí jako katolík, ale ze Saska Vám přišla jaká odpověď?
Zora


Je to tak, v zápisu úmrtí je veden jako katolík. Z toho Hesenska (tj. rodný list) bohužel údaje o vyznání nemám, samotný zápis mi neposlali (to dělají za poplatek a poštou), pouze základní údaje v mailu. Napadlo mě ještě napsat právě do Saských archivů, zda by se něco nenašlo ve vojenských zápisech.

Tu genealožku bych poslal do archivu najít další přímé předky - materiály tam očividně jsou, akorát archiv neposkytuje genealogické služby. Ta rodina tam nejspíše přišla z Francie (Baser je, podle toho co jsem našel, původem francouzské příjmení), takže je otázka, jak daleko by se v pátrání dostala, nicméně chci alespoň zkusit mít toho co nejvíc.
Uživatelský avatar
MB327
 
Příspěvky: 191
Registrován: pon dub 21, 2014 22:20
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Praha - Modřany, Osek, Jamné, Velké Meziříčí, Příbram a okolí

Re: Pomoc s porovnáním údajů - jde o tutéž osobu?

Příspěvekod Zora » pát lis 21, 2014 21:37

Ok, ale napřed byste měl mít jistotu, že jde o Vašeho předka. Genealožka by mohla by hledat zápis o svatbě, sňatku, negativní výsledek by Vás přiblížil k jistotě, ale stoprocentně - opravdu jedině přes vojenské doklady. Nemyslím si, že by v matrice byla doplňující poznámka - odešel k vojsku - ale i to je možné. Nakonec - pokud je to znalá genealožka, mohla by mít zkušenost, jak osobu "ztotožnit. Nic jiného mě nenapadá. Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pomoc s porovnáním údajů - jde o tutéž osobu?

Příspěvekod MB327 » pát lis 21, 2014 21:44

Zora píše:Ok, ale napřed byste měl mít jistotu, že jde o Vašeho předka. Genealožka by mohla by hledat zápis o svatbě, sňatku, negativní výsledek by Vás přiblížil k jistotě, ale stoprocentně - opravdu jedině přes vojenské doklady. Nemyslím si, že by v matrice byla doplňující poznámka - odešel k vojsku - ale i to je možné. Nakonec - pokud je to znalá genealožka, mohla by mít zkušenost, jak osobu "ztotožnit. Nic jiného mě nenapadá. Z.


Dobře, zkusím ten vojenský archiv a ještě počkám s placením za služby, když není jistota, zda to je on. Díky. :)
Uživatelský avatar
MB327
 
Příspěvky: 191
Registrován: pon dub 21, 2014 22:20
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Praha - Modřany, Osek, Jamné, Velké Meziříčí, Příbram a okolí


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 33 návštevníků