Vývoj příjmení

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Vývoj příjmení

Příspěvekod chmrapy » stř lis 19, 2014 20:01

Dobrý den,
chtěl bych se jen zeptat, jaká je Vaše zkušenost s přijmeními u Vašich předků. Konkrétně hovořím o svém předku, který se od cca 1720 uvádí jako Schamberger. Před tím je ale uváděn různě - Schamperger, Schampergl (mimo jiné, takto se u nás na vsi běžně i říká nositelům tohoto jména do dnes). A teď můj dotaz. Nejsem schopen najít předky cca mezi lety 1635 - 78, tedy v období první dostupné matriky. Vzhledem k tomu, že se jednalo o hospodské ve vsi Kout, domnívám se, že by měli být uvedeni i v Berní rule, kde nejsou. Co je ale zvláštní, to je to, že ve vsi ve stejné době žil hospodský Zambarek(možná i Zambarka), stejně tak uváděný i jako Zamburek. Jmenoval se stejně Volfgang (takto psáno), měl za ženu Annu a stejnomenné syny, které nacházím cca o 20 let později jako Schampergry, syny Volfganga.
A teď vlastně o co mi jde. Je možné, aby Šampergr (foneticky psáno) bylo poněmčené Zamburek (zřejmě Žambůrek, podle příjmení v okolí)? Domnívám se, že by se mohlo jednat o poněmčení, možná i přezdívku (Schamberg je Venušin pahorek, můj předek pak i zemřel na uherskou nemoc). Navíc oba hospodští na malé vsi, oba stejného jména (které nebylo zas tak časté), oba mají za ženu Annu, oba mají stejné syny, oba mají příbuzné ve vedlejší vesnici, oba mají svědky ze vsi Přívozec, která je asi 15 km vzdálená. Navíc Zamburek po roce 1700 mizí a Schamberger zůstává, nenalezl jsem jsem jeho úmrtí. Jasně, mohl se odstěhovat a ten druhý přistěhovat, ale další vazby na hospodské v okolí jsou poměrně dost pevné (potomci si brali dcery jiných hospodských). Dále i kněz si plete dost jména, nalezl jsem i záměnu Kölnhammer - Kölnhofer (to jsem si ale prokázal podle rodičů, svědků apod.).
Co myslíte, stavím na vodě?
Díky za Vaše názory.
Blahník
chmrapy
 
Příspěvky: 11
Registrován: pon led 06, 2014 18:46

Re: Vývoj příjmení

Příspěvekod lerak » stř lis 19, 2014 20:34

Prohlížel jste gruntovní knihy? Tam by mohla být návaznost.
lerak
 
Příspěvky: 481
Registrován: čtv led 19, 2012 10:09

Re: Vývoj příjmení

Příspěvekod Zora » stř lis 19, 2014 20:44

Rozhodně nestavíte na vodě, mám podobné příjmení, Schildberger a asi dvacet různých zápisů. Oni jednak zapisovali, co slyšeli, jednak se často poněmčovalo, počeštovalo. Z původně italského příjmení Zozuli, jsou dne v některých větvích Čočul, Čočuli, Čečul ale také Zezula, Zezulák.
Záměna Šamberger, Šamberg - Žambůrek je určitě možná.
Žambůrek by mohl být syn od Žamberga, Žambergera
Stává se mně v matrikách že mladší předek dostává zdrobělé příjmení po otci, ve stáří se vrací často k tomu původnímu.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vývoj příjmení

Příspěvekod Branwen » stř lis 19, 2014 21:18

Určitě je to tentýž člověk, ta náhoda by byla moc velká. Jméno Zamburek se objevuje i v matrice, nebo jen v Berní rule? V té je totiž dost jmen zkomoleno...
Uživatelský avatar
Branwen
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob črc 26, 2014 16:06
Oblast pátrání: Telč, Třešť, Brtnice, Bohdalov, Žďár n. S.

Re: Vývoj příjmení

Příspěvekod chmrapy » čtv lis 20, 2014 17:44

Dobrý den,
děkuji všem za jejich příspěvky. Gruntovní knihy jsem ještě "neprojížděl", zatím jen Berní rulu, jsem na začátku rodokmenu, začal jsem loni v prosinci a teď zase pokračuji, protože je venku vše hotové. Jinak se ještě musím zase podívat do ruly apod., ale to až budu mít čas, sice pracuji ve městě, kde je archív, ale času málo.
Každopádně děkuji za ohlasy a potvrzení toho, že by to tak mohlo být.
Blahník
chmrapy
 
Příspěvky: 11
Registrován: pon led 06, 2014 18:46


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků