Petr Rauch

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Petr Rauch

Příspěvekod lukyrauch » sob lis 15, 2014 17:30

Zdravím! Už jsem do několika diskuzí psal, že mám problém s dohledáním narození předka Petra Raucha, který byl šafář a tudíž se hodně stěhoval. Dneska se mi podařilo něco najít...

Chtěl bych se zeptat na Váš názor. O Petrovi jsem věděl akorát, že to byl přibližně ročník 1763 a že se pohyboval v okolí Klatov. A dnes se mi náhodou podařilo najít narození jakéhosi Petra Raucha 1.2.1768 v obci Štěpánovice (patří dnes ke Klatovům). Bohužel jména rodičů "mého Petra Raucha" se mi i přes obrovskou snahu nepodařilo najít (prohledal jsem spousty pozemkových knih, soupisů poddaných, matričních knih,...).

Řekl bych, že se jedná o "jednoho Petra Raucha"- podle mě je pravděpodobnost, že by se v okruhu nějakých 15 km narodili v jedné dekádě 2 příslušníci jména "Petr Rauch" velmi velmi malinká...

Co myslíte, mohu dál v rodu pokračovat a počítat tohoto Petra za svého předka?

Děkuji za Vaše názory a postřehy.
lukyrauch
 
Příspěvky: 245
Registrován: úte srp 13, 2013 19:53

Re: Petr Rauch

Příspěvekod kulan » sob lis 15, 2014 18:11

Tak to Vám asi nikdo s jistotou neřekne. Já jsem řešil několik šafařských/ovčáckých rodů. V jednom případě měli hodně neobvyklé jméno a tam se dalo s velkou mírou jistoty usuzovat na to, že jde o jeden rod. V druhém případě měl zase rod velice obvyklé a na panství rozšířené jméno a všichni byli ovčáci. Tam jsem musel zmapovat všechny nositele toho jména na panství v průběhu ca 100 let a nakonec se mi to podařilo poskládat jenom díky tomu, že při jedné svatbě měli snoubenci téhož příjmení dispenz.

Pokud nejsou soupisy poddaných, tak vám asi nic dalšího jednoznačně nepomůže; snad ještě nějaké listiny z panských dvorů ve fondu velkostatku, těch ale asi z 18. století moc nedochovalo. Jedině snad, pokud se dochovaly soupisy duší ve fondu farnosti z nějakého vhodného roku. Otázka bývá, v jaké farnosti hledat. Něco může napovědět povolání otce. Řešil bych rozšíření příjmení na panství. Pokud jde o shora zmíněný případ první, budete mít větší pravděpodobnost.
Zkuste ještě třeba hledat jméno Rauch jako kmotra při křtech jiných šafářů/ovčáků. Tam by mohlo být uvedeno, odkud v té době ke křtu přišel.

Zápis o jeho svatbě neuvádí otce? Asi ne, jestli spadl do josefinské díry.
kulan
 
Příspěvky: 186
Registrován: pát dub 30, 2010 16:44
Oblast pátrání: Lnářsko, Posázaví, okolí Loun, Česká Kamenice, Nymbursko

Re: Petr Rauch

Příspěvekod lukyrauch » sob lis 15, 2014 18:35

Bohužel, svatbu měl až po šedesátce, takže se o jménech rodičů vůbec nemluví. To právě byl ten problém... Já vím, že dnes se v celé ČR nachází přibližně 300 nositelů příjmení Rauch (prakticky všichni jsou moji příbuzní), takže bych řekl že v roce 1768 jich spíš bylo míň... Napíšu i co vím o Petrovi dál. V roce 1793 se mu narodil v Ježovech syn (Ježovy jsou 7 km od Štěpánovic), pak se přestěhoval v roce 1815 přibližně do Merklína... Vážně si myslím, že je velká pravděpodobnost, že jde o jednoho a toho samého...

Každopádně Vám děkuji za příspěvek, pokusím se podívat na po nějakých těch soupisech duších a uvidím... Měl byste ještě nějaký nápad jak prozkoumat rozšíření příjmení v té době?
lukyrauch
 
Příspěvky: 245
Registrován: úte srp 13, 2013 19:53

Re: Petr Rauch

Příspěvekod kulan » sob lis 15, 2014 18:56

nebyla to jeho druhá svatba? šedesátiletý novomanžel je krajně neobyklý.
něco málo jsem našel v obecních kronikách. v jednom případě v nich byl uveden soupis šafářů na místním panském dvoře. zkusil bych jinak podle indexů matrik ve farnostech, které připadají v úvahu, zhodnotit rozšíření příjmení.
další tip by mohl být zkusit paralelní vývod, pokud máte nějakého nositele toho příjmení, o němž si myslíte, že by mohl být příbuzný. třeba vás k rodině přivede jinou cestou.
kulan
 
Příspěvky: 186
Registrován: pát dub 30, 2010 16:44
Oblast pátrání: Lnářsko, Posázaví, okolí Loun, Česká Kamenice, Nymbursko


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků