Po celý život nesprávný ročník narození

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Po celý život nesprávný ročník narození

Příspěvekod TomL » pát lis 14, 2014 18:57

Dobrý den, prosím o komentář k následujícímu příběhu, který mi vrtá hlavou: Děda z ruské části Polska, nedaleko tehdejších hranic s Německou říší, se v patnácti letech vydal přes Německo do Ameriky. Tam však nedorazil a zůstal v Drážďanech, kde pracoval mezi lety 1910 a 1914. V roce 1914 se přes hranice s R-U přesunul na Sokolovsko. Tam na podzim 1915 narukoval do války.

V roce 1915 skutečně odváděli ročník 1895, který děda uváděl jako ročník narození po celý život. Ve skutečnosti se však podle matriky narodil bez dvou dnů o rok dříve, v roce 1894. Kdyby uvedl toto datum, válčil by o rok déle.

Co myslíte? Bylo v té době možné při přesunech ze země do země "ztratit" rok narození? Cestovní pasy už přece dávno byly..
TomL
 
Příspěvky: 80
Registrován: úte kvě 13, 2014 17:33

Re: Po celý život nesprávný ročník narození

Příspěvekod Zora » pát lis 14, 2014 19:20

Napadá mě paralela s hercem Menšíkem * 9.10.1929 Ivančice – † 29.5.1988 Brno. Celý život uváděl rok narození 1924 a stejně tak křestní jméno, narodil se jako Vladislav :-)))

Např. zde:
http://www.ahaonline.cz/clanek/zhave-dr ... chodu.html

Jak vidíte, není to nic zas tak neobvyklého. U vašeho dědečka mohlo také dojít (třeba) k záměně data narození a data křtu - pokud jde o přelom roku a dva dny rozdílu.
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Po celý život nesprávný ročník narození

Příspěvekod Pichnat4 » pát lis 14, 2014 20:27

U mého předka legionáře je v jeho dokumentech uváděno někdy datum z matriky, jindy o 4 roky dřívější.
Pichnat4
 
Příspěvky: 636
Registrován: čtv zář 13, 2007 17:36
Oblast pátrání: Rakovnicko, Lounsko, Žatecko, Berounsko, Rokycansko

Re: Po celý život nesprávný ročník narození

Příspěvekod TomL » pát lis 14, 2014 20:48

Tady je ten rozdíl 1 rok. Tak buďto nevěděl, jak je starý- což zní divně, ale v podmínkách Ruskem okupované polské vesnice před 1. sv. válkou představitelně- rodiče např. byli negramotní a mohli se tak snáze splést. Pak by nejspíš do R-U přišel s papíry, v kterých už bylo chybné datum narození.

Anebo, a tam mě mate ta výhoda pozdějšího narukování na vojnu, se pomocí omlazení pokusil vyhnout válce. Napadlo mě, jestli by tu někdo nevěděl, jak běžné v té době bylo překračování hranic načerno. Kdyby třeba přišel bez dokladů, mohl by sedlák, u kterého tu pracoval, mít zájem na jeho pozdějším narukování a pomoci mu pobyt tady zlegalizovat se záměrně uvedeným pozdějším datem narození.

Díky za reakce, ten Menšík sedí. Děda se taky celý život s údaji nemazal, ani se svým křestním jménem. Jednou se podepsal Vladislav, jindy Ladislav..
TomL
 
Příspěvky: 80
Registrován: úte kvě 13, 2014 17:33

Re: Po celý život nesprávný ročník narození

Příspěvekod pentagun » sob lis 15, 2014 9:40

Můj prapraděda legionář se podle matriky narodil 6.7.1880 v Horních Mokropsech, podle pomníku padlých v Karlíce 6.7.1879 ve Vonoklasech a podle karty legionáře 6.6.1878 :-)
TY Tomáš
Uživatelský avatar
pentagun
 
Příspěvky: 350
Registrován: úte dub 01, 2014 8:04
Bydliště: Mořinka
Oblast pátrání: okres: Benešov, Beroun, Hořovice, Chrudim, Karlovy Vary, Most, Písek, Plzeň-jih, Praha, Praha-západ, Příbram, Rokycany, Ústí nad Orlicí, Vídeň

Re: Po celý život nesprávný ročník narození

Příspěvekod Zora » sob lis 15, 2014 10:03

Mimo téma -kde máš jistotu, že se opravdu jedná o stejnou osobu?
U běžných příjmení se opravdu stávalo, že šlo o více osob. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Po celý život nesprávný ročník narození

Příspěvekod Radix » sob lis 15, 2014 15:19

Zora píše:Napadá mě paralela s hercem Menšíkem * 9.10.1929 Ivančice – † 29.5.1988 Brno. Celý život uváděl rok narození 1924 a stejně tak křestní jméno, narodil se jako Vladislav :-)))

Např. zde:
http://www.ahaonline.cz/clanek/zhave-dr ... chodu.html

Jak vidíte, není to nic zas tak neobvyklého. U vašeho dědečka mohlo také dojít (třeba) k záměně data narození a data křtu - pokud jde o přelom roku a dva dny rozdílu.
Zora


Nebo herec Václav Glazar:
http://www.csfd.cz/tvurce/20033-vaclav-glazar/

Ve skutečnosti se narodil v r. 1952.
Radix
 
Příspěvky: 3188
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: Po celý život nesprávný ročník narození

Příspěvekod hozacwa » stř lis 19, 2014 23:33

není dáno co je psáno !!! byrokratický šimlík funguje za každého režimu;
jsem ročník 1955; v r.1975 jsem obdržel blahopřání tehdejšího mého "rodného" MěNV k 45. výročí mého narození;
po mém dotazu, kde k tomu přišli, mně bylo sděleno, že na centrální evidenci obyvatel v Praze; následně jsem asi 2 roky poté obdržel oficiální přípis, opětovně s uvedením data narození o 20 let dříve; tak jsem se odebral na tehdejší centrální evidenci obyvatel ČSSR v Praze, s platným rodným listem;
odpovědí na můj dotaz bylo: a co vám na tom soudruhu vadí ? mohl jste jít dříve do důchodu :-)))))))))) a s nevýslovným výrazem obtěžujícího hmyzu provedla pracovnice opravu v evidenci.
H.
hozacwa
 
Příspěvky: 238
Registrován: úte dub 09, 2013 16:28

Re: Po celý život nesprávný ročník narození

Příspěvekod Zora » stř lis 19, 2014 23:43

dotaz u L"znalé" matrikářky :
Mám rodný list vydaná v zahraničí a prý potřebuji český, co mám dělat?
No, to nevím, a to se asi nemůžeš vdát...no, možná, kdybys sehnala svědky, kteří by to potvrdili, tak snad by s tím šlo něco dělat...

Zlatá paní stará matrikářka, na stejný dotaz jen otevřela skřín, pravila - nedívej se na ten zmatek, ale ono je to tady vlevo dole, sáhla, vytáhla pokyny, ještě mně vyhledala autobus do Brna a se slovy - a koukej si to vyřídit hned mě "vyhodila" i s jednoduchým pokynem - dáš jim ten zahraniční a oni ti vydají ten český. Ok, na zvláštní matrice byl pán, vzal si rodný list, poslal mě na pět minut se projít. Po pěti minutách jsem strachy -kam vlastně teď patřím bez dokladu - přišla opět za tím pánem, rodný list byl nachystán a ještě mně potřásl rukou. Pán mně snad prominul, že kytku dostala jen naše stará paní matrikářka.
Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 23 návštevníků