Matriky domovských příslušníků

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Matriky domovských příslušníků

Příspěvekod venusev » pát lis 14, 2014 17:36

Dobrý den,

mám začátečnickou otázku :-) Mohl by mi někdo poradit jak taková matrika vypadá a co se v ní dá najít?

Moc děkuji,
Venuše (i v křestním listu)
Uživatelský avatar
venusev
 
Příspěvky: 539
Registrován: čtv lis 26, 2009 21:24
Bydliště: CHOMUTOV
Oblast pátrání: Kladno, Slaný, Mělník
jižní Čechy - Strakonicko

Re: Matriky domovských příslušníků

Příspěvekod Zora » pát lis 14, 2014 17:48

Jde o údaje, které souvisejí s tzv. domovským právem.
Měly by zde být zapsány osoby, které toto dom. právo měly, požádaly o něj, nebo jim bylo uděleno z pracovních důvodů - seznamy jmen, seznamy rodiny a údaje o příslušnících.
Vzhledem k tomu, že toto právo automaticky obdržely manželka a děti nositele, byly vedeny i údaje o "rodinných příslušnících". Při zrušení domovského práva - opět důvody, jak a proč k tomu došlo.
Jsou to informace, řečeno zjednodušeně, které vidíte třeba na pražských policejních přihláškách.
Zajímavé je to, že dítě narozené v např. v roce 1847 získalo dom. právo po otci v obci XY. V dospělosti se dítě oženilo, založilo rodinu zcela jinde a pokud nezískal tento živitel rodiny novou domovskou příslušnost, i jeho dítě mělo např. v r. 1900 stále uvedeno jako domovskou obec tu, získanou otcem po dědečkovi.
Domovská obec měla ke svým domovským příslušníkům povinnosti :-))), např. takový postrk , zaopatření v nemoci a pod. (vypisuji to stručně).Zora
To vše by se mělo dát v knize najít.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matriky domovských příslušníků

Příspěvekod venusev » pát lis 14, 2014 19:46

Moc děkuju Zoro. Pokouším se najít bližší informace o svých předcích v Obříství a Cítově, tak jsem zvědavá, co mě čeká.
Venuše (i v křestním listu)
Uživatelský avatar
venusev
 
Příspěvky: 539
Registrován: čtv lis 26, 2009 21:24
Bydliště: CHOMUTOV
Oblast pátrání: Kladno, Slaný, Mělník
jižní Čechy - Strakonicko

Re: Matriky domovských příslušníků

Příspěvekod Věra Mátlová » pát lis 14, 2014 19:58

Jen upřesním - institut domovského práva (příslušnosti) byl v platnosti poměrně krátce, jen 100 let, od zavedení státní samosprávy v roce 1849 do roku 1948, teoreticky se tedy může týkat lidí narozených ca od roku 1770 - tak abyste nebyla zklamaná, že tam nenajdete někoho ze starší doby.
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: Matriky domovských příslušníků

Příspěvekod artepa » pát lis 14, 2014 20:13

Se chystáte do SOkA v Mělníku?
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Re: Matriky domovských příslušníků

Příspěvekod venusev » pát lis 14, 2014 20:40

Podle archivu jsou tyhle matriky v SOKA Mělník, takze pokud mě tam pustí, rada bych se tam podivala :-)

Jedna se mi o předky narozene mezi lety 1835-1900.
Venuše (i v křestním listu)
Uživatelský avatar
venusev
 
Příspěvky: 539
Registrován: čtv lis 26, 2009 21:24
Bydliště: CHOMUTOV
Oblast pátrání: Kladno, Slaný, Mělník
jižní Čechy - Strakonicko


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 41 návštevníků