Myslivecké hodnosti vyřešeno

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Myslivecké hodnosti vyřešeno

Příspěvekod Zora » stř lis 05, 2014 19:14

Setkávám se v matrikách s různými "šaržemi", ale vlastně netuším, kdo byl koho nadřízený. Vím zhruba, jak to funguje dnes, ale nevím, jak to bylo dříve - cca 18. s 19. století.
Nenarazil někdo z Vás na fundovaný odkaz nebo nepohybujete se v "branži" ?
Děkuji, Zora
Naposledy upravil Zora dne sob lis 08, 2014 7:59, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29145
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Myslivecké hodnosti

Příspěvekod Paca » pát lis 07, 2014 13:58

A mužu se zeptat jaké šarže se tam vyskytují? :)
Uživatelský avatar
Paca
 
Příspěvky: 189
Registrován: čtv říj 21, 2010 18:07
Bydliště: Kutná Hora
Oblast pátrání: Kolínsko,Jičínsko,Třeboňsko

Re: Myslivecké hodnosti

Příspěvekod Zora » pát lis 07, 2014 14:36

Můžete :-))), některé vyhledám.


Edit
Hledám adekvátní český výraz pro: Waldbereiter
Laicky si to přeložím, ale potřebovala bych vědět, kam tato funkce v hierarchii patří. zda měl na starosti polesí, les, nebo dohlížel na více polesí. A protože nevím, jak se česky tyto funkce, povolání řadí do řady, tak potřebuji radu :-)))
Podle toho by se mně snáz určoval okruh , oblast, kde hledat předky muže s povoláním Waldbereiter. Hledat pomocí panství zatím nevychází.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29145
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Myslivecké hodnosti

Příspěvekod Zora » pát lis 07, 2014 15:35

VÝVOJ LESNICKÉHO ŠKOLSTVÍ V SOUVISLOSTI S POTŘEBAMI LESNICKÉ PRAXE
http://www.vulhm.cz//sites/File/ZLV/fulltext/245.pdf
Tady je to velice srozumitelně.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29145
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Myslivecké hodnosti

Příspěvekod Rozina » pát lis 07, 2014 15:43

Přečti si toto: Je to od bývalého ředitel Lesů České republiky v Hradci Králové

http://www.vulhm.cz//sites/File/ZLV/fulltext/245.pdf
Uživatelský avatar
Rozina
 
Příspěvky: 485
Registrován: pon črc 31, 2006 11:17
Bydliště: Opočno

Re: Myslivecké hodnosti

Příspěvekod Zora » pát lis 07, 2014 16:00

Asi se Vám vloudila chyba, je to totéž, co jsem tam vložila já. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29145
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Myslivecké hodnosti

Příspěvekod Rozina » pát lis 07, 2014 16:14

Tak to se nám podařilo asi současně, protože když jsem to četla, tak to tam nebylo.
Uživatelský avatar
Rozina
 
Příspěvky: 485
Registrován: pon črc 31, 2006 11:17
Bydliště: Opočno

Re: Myslivecké hodnosti

Příspěvekod sanssouci » pát lis 07, 2014 17:32

Malá pomoc:
http://www.namslau-schlesien.de/standes ... ngen_2.pdf

U "google books" se najde spousta, je to ale všechno v němčině.
Přímý překlad slova jsem nenašel.
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: Myslivecké hodnosti

Příspěvekod Radix » pát lis 07, 2014 17:44

Opletal Josef ...byl v roce 1904 jmenován lesním radou a v roce 1907 lesohospodářským inspekčním úředníkem, dospěl tedy k nejvyšší hodnosti, které mohl lesník v rakouské státní lesní službě dosáhnout.
http://www.mezistromy.cz/cz/les/galerie ... etal-josef
Radix
 
Příspěvky: 3188
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: Myslivecké hodnosti

Příspěvekod Paca » pát lis 07, 2014 21:01

Tady je nějaká definice,ale je to v němčině což ja neumim.Nevim jestly to můžu dát sem a nebo do čtení starých textů? :)
Přílohy
slovo.jpg
Uživatelský avatar
Paca
 
Příspěvky: 189
Registrován: čtv říj 21, 2010 18:07
Bydliště: Kutná Hora
Oblast pátrání: Kolínsko,Jičínsko,Třeboňsko

Re: Myslivecké hodnosti

Příspěvekod Zora » pát lis 07, 2014 21:08

Děkuji, s tištěnou frakturou nemám problém , na tu vidím. Problém je už vyřešen, viz odkazy výše, našel se "seznam" spolu s vysvětlivkami o provázanosti.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29145
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Myslivecké hodnosti

Příspěvekod Brasl » pát lis 07, 2014 22:29

Česko-německý slovníček lesnických pojmů:
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... 17&author=
Konkrétní odkaz: Waldbereiter pod polesný http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... id=4714381

Ta čeština je tam oproti dnešku trochu jiná, a některé něm. výrazy se užívaly zkrácené, nebo počeštěné (fořt).
Oproti jednomu odkazů tady na vlákně, jen jsem nahlédl, tak lesní elév se nazýval adjunkt (z lat. adjunctus).

Ono se do toho také občas míchá myslivecké právo, i když je každé něco jiného.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Myslivecké hodnosti

Příspěvekod Rozina » sob lis 08, 2014 7:25

Adjunkt se používá znovu. Když jsem začínala, tak jsme byli lesní technici.
Uživatelský avatar
Rozina
 
Příspěvky: 485
Registrován: pon črc 31, 2006 11:17
Bydliště: Opočno

Re: Myslivecké hodnosti

Příspěvekod Zora » sob lis 08, 2014 7:59

Díky Rozino, za pomoc, nejdůležitější je ten odkaz na práci bývalého ředitele v H. K.
Tam jsou uvedeny souvislosti, které jsem hledala, jednotlivé výrazy znám, ale neuměla jsem si je poskládat do vzestupné řady. Adjunkt je samozřejmý i ze současnosti, jak píšete, stejně třeba jako lesní rada, vrchní lesní rada nebo ředitel.
Zajímavé na téhle problematice je, že jsem se domnívala, že majitelé panství měli velice promyšlenou činnost v lesích a přesně stanovenou hierarchii těch, kdo o les a zvěř pečují. PO tom, co jsem prostudovala wiki, vypadá to spíš tak, že organizace práce s lesem a se zvěří byla dána pouze a jenom zkušenostmi majitelů a stejně tak své zaměstnance zařazovali (podle svých potřeb a znalostí) . Nebylo to nějak územně sjednoceno a především, k mému velkému údivu - dost často se objevují povzdechy, že byl velký nedostatek odborníků nebo zaměstnanců se zkušenostmi. Snad až od roku 1850 byl do této problematiky vnesen jakýsi řád. Na druhé straně, místní Haukwitzové pořádali na svém panství hony, kde počet kusů ulovené zvěře přesahuje moje chápání, šlo o stovky kusů, takže na druhoui stranu, myslivci museli být sakra znalí, aby tohle vše dokázali zorganizovat - kam poslat panstvo střílet , jak nahánět zvěř a v neposlední řadě také odvozy zvěře....
PS - v úterý jdu na hon, tak budu asi pomocníkem pomocníka honce - bez hodnosti :-)))
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29145
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Myslivecké hodnosti vyřešeno

Příspěvekod Rozina » sob lis 08, 2014 8:21

Na panství v Častolovicích byli také Haukwitzowé. Je tu po nich pojmenován i rybník v k.ú. Petrovice. Já už na hony nechodím. Když jsem odešla do důchodu tak jsem flintu prodala. Měla jsem nabídku již před více než 20ti lety pracovat u Colloredo Mansfeldů, ale ta restituce se táhla tak dlouho (a ještě není vše vyřešeno) až jsem odešla do důchodu.
Uživatelský avatar
Rozina
 
Příspěvky: 485
Registrován: pon črc 31, 2006 11:17
Bydliště: Opočno

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 33 návštevníků