Volba manželky v 19. století

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Re: Volba manželky v 19. století

Příspěvekod venusev » stř lis 05, 2014 14:52

Tak tohle je jedna z neúžasnějších diskuzí. Načerpala jsem z těch několika příspěvků nečekanou spoustu zajímavých informací a vodítek.
Moc děkuju všem, kteří se tu rozepsali.
Venuše (i v křestním listu)
Uživatelský avatar
venusev
 
Příspěvky: 539
Registrován: čtv lis 26, 2009 21:24
Bydliště: CHOMUTOV
Oblast pátrání: Kladno, Slaný, Mělník
jižní Čechy - Strakonicko

Re: Volba manželky v 19. století

Příspěvekod rajanka.b » stř lis 05, 2014 19:31

I já moc děkuju, že jste mi objasnili, jak to před cca 150ti lety fungovalo. Hned jsou mi moji předkové zase o něco bližší :-))
rajanka.b
 
Příspěvky: 18
Registrován: pon dub 21, 2014 21:07

Re: Volba manželky v 19. století

Příspěvekod Zora » stř lis 05, 2014 20:50

Já bych ještě dodala, že v 1. republice vycházelo spousta knih, tzv. vesnické romány, V těch se dá vyčíst spousta informací, jak to tehdy i dříve vlastně bylo. Z části to dokladují i dnešní (staré) seriály, F. L. Věk, Nejmladší z rodu Hamrů, Kamenný řád..... Jak fungovala vesnická hierarchie , jaký vztah měli k sobě velcí sedláci, malí chalupníci, kdo byl ctěn, kdo zatracován. Jak se chovaly matky ke svým dcerám , jak se chránil grunt, majetek a jak i vesničan s malým kouskem země se řadil k sedlákům, ne k těm (skoro stejně ) chudobným nádeníkům, děvečkám....
Svobodné matky v dřívějších stoletích byly hanbou nejen rodiny ale i vesnice. Bohužel, ještě v mém mládí, to bylo něco , řekněme, podivného a odsouzeníhodného. Kdysi jsem se na tohle téma bavila s maminkou, cca 1965-1970. řekla, taky bychom to nějak vychovaly, kdyby se stalo, ale radost bychom z toho neměli žádnou, život by nám to zkazilo. Přitom naše rodina nebyla ani věřící, ani nelpěla na starých zvycích, rodiče měli i dobré vzdělání.
Samozřejmě, v předešlých stoletích přicházely svobodné dívky do jiného stavu :-))), to snad ani jinak nejde, ale pak musela přijít rychle na řadu svatba. Jinak to nešlo. a třeba na přelomu 17. a 18. století svobodné matky neměly lehký ´děl, oholená hlava (vdané ženy chodily s hlavou zahalenou, někdy byly nuceny stát před kostelem na určeném místě, a vesničané, jdoucí do kostela na ně doslova plivali. vyhrazené místo v kostele - vzadu, ale pod dohledem všech, kdo odcházeli po mši.
Stejný osud potkal jejich dítě, dodneška se pejorativně používá slovo harant, parchant, jenže tehdy to bylo označení pro nemanželské děti. Připomínalo se tím, že jejich matka se "spustila" a že jsou jiní. (dokonce platila určitá omezení pro další vzdělání nemanželských dětí a jejich uplatnění )
Třeba ve slovenštině dodnes existuje slovo hanlivé prespalka (ta která měla mimomanželský styk a porodila nemanželské dítě)
U nás v rodině se třeba ani nehovořilo o tom, že se pradědeček v roce 1899 "musel" ženit :-)))
Samozřejmě, místní zvyklosti a chování se lišilo podle oblastí.
Mnoho dívek se snažilo "zbavit" nechtěného outěžku, proto byly v 19. století postupně zřizovány zemské (a soukromé) porodnice, kde mohla žena dítě porodit - většinou anonymně, aby se zmenšil počet úmrtí po nešetrných zásazích andělíčkářek.
Mohla jsem napsat něco trošku nepřesně, nebo neúplně, za to se event. omlouvám. Ale zachování majetku a úplná rodina - to bylo na vesnici na prvním místě.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29190
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Předchozí

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 návštevníků