změna příjmení?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

změna příjmení?

Příspěvekod tewby » ned říj 26, 2014 10:47

Dobrý den, řeším pro mě neznámou věc. V rodokmenu jsem se dohledal narození mých předků z Krasonic č.12, kteří se narodili jako Vlkovi. Na jednom obrázku je dítě, jehož rodiče jsou Jiří Vlk a Růžena Vlková. U Jiřího je ale ještě kromě Vlka zapsaný text, který nepřečtu, ale předpokládám, že se jedná o druhé příjmení.

Na druhém obrázku je narození dalšího dítěte z téhož domu. Rodiče jsou opět Jiří a Růžena, ale příjmení u Jiřího už není Vlk, ale je již jiné (to, které je napsané u všech narozených Vlků). U Růženy je stejné, ale nedokážu ho přečíst. Dohledal jsem narození více dětí Jiřího a Růženy Vlkových a u všech je ještě to druhé příjmení.

Podařilo se mi dohledat i úmrtí Jiřího a Růženy. Zemřeli v tom samém domě s čísle popisným 12 a zemřeli jako Vlkovi. žádné další příjmení tam není.

Řeknete mi někdo prosím, co je to za jméno u Jiřího Vlka a jeho ženy Růženy a proč je to takto zapsané? Pokud se chci dostat k narození Jiřího Vlka, mám hledat příjmení Vlk nebo to druhé?
Přílohy
Bez názvu2.jpg
Bez názvu.jpg
Uživatelský avatar
tewby
 
Příspěvky: 347
Registrován: stř črc 24, 2013 14:58
Bydliště: Praha

Re: změna příjmení?

Příspěvekod Claricia » ned říj 26, 2014 10:53

Jiří je Kosman(n), Rosina Sspitschkin, tedy Špičková.

Co se týká změny příjmení, chtělo by to najít sňatek, resp. dohledat, zda se nejedná o jméno po chalupě. I na Jihlavsku k tomu občas docházelo, znám to z vlastního rodokmenu. :-)
Blanka Lednická (Claricia)
claricia@nase-koreny.cz
Střípky z matrik
Firemní stránky (přepisy, překlady, rešerše, kurzy)
Firemní stránky na Facebooku
Uživatelský avatar
Claricia
 
Příspěvky: 637
Registrován: stř črc 11, 2007 6:43
Bydliště: Vysočina
Oblast pátrání: Telčsko, Třešťsko, Písecko, Vizovicko, Rakovnicko, Kolínsko, Velká Losenice a okolí, Kateřinky u Opavy a okolí, Velké Opatovice a okolí, Čestice na Strakonicku a okolí, Radnice (RO) a okolí

Re: změna příjmení?

Příspěvekod Janeska » stř lis 05, 2014 19:17

Dobrý den, u Jiřího je vedle příjmení uvedeno sedlák.Janeska
Janeska
 
Příspěvky: 16
Registrován: úte bře 12, 2013 18:35

Re: změna příjmení?

Příspěvekod Martin Jílek » stř lis 05, 2014 19:37

tewby píše:Pokud se chci dostat k narození Jiřího Vlka, mám hledat příjmení Vlk nebo to druhé?

Hledal bych obě. Kosmannů v ČR moc není, přesněji jen dva: http://www.nasejmena.cz/nj/cetnost.php? ... p=prijmeni
Je dost možné, že příjmení Vlk bude po chalupě. Ale chce to zapátrat...hodně štěstí.
Uživatelský avatar
Martin Jílek
 
Příspěvky: 1070
Registrován: sob srp 04, 2012 15:41
Oblast pátrání: Šumperk, Telč, Mrákotín, Studená a okolí

Re: změna příjmení?

Příspěvekod Zora » stř lis 05, 2014 21:17

U mých předků na Vysočině (Hrutov u Kněžic) mám také podobné zápisy, zdá se, že je "správné" příjmení uvedené u dětí, to druhé bylo po statku. Na statek přišel pravděpodobně Jakub Hons alespoň s jedním synem Bartolomějem. U zápisu dětí Bartoloměje se objevuje u rodičů navíc i příjmení Musil, ale stejně tak se v matrice ve stejném období objevuje zemřelý Musil, ve věku, který odpovídá tomu, že zde žil již před předpokládaným příchodem Honsů. Bohužel matriky před cca 1750 shořely, takže hledání nitek do minulosti je zde velmi obtížné. V knize o domech v Hrutově je uváděna posloupnost Musil- B. Hons a pak další Honsové. Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 30 návštevníků