Mega-rautka, micro-rautka VYŘEŠENO

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Mega-rautka, micro-rautka VYŘEŠENO

Příspěvekod petrkral » čtv říj 23, 2014 13:03

Pozdravuji,
při hledání předků v matrikách jsem narazil na poznámky pana faráře, vícekráte umístěné u zápisu o svatbě, jednou u kmotra. Tvar byl - ale být to tak nemusí, čtu obtížně - mega-rautka, micro-rautka. Za dlouho dobu působení pana faráře (byl to tak konec 17. a začátek 18. stol. a Letovice) těch poznámek byl do deseti, vícekráte mega. Protože jsem nevzdělán, tak celkem přirozeně magnetizován a toužíc po lidskosti a vtipu, zkratkovitě uvažuji, že si poznamenal, kde bylo břichu dobře a kde to bylo ouvej. Zkoušel jsem výraz hledat v tomhletom internetu, ale nenašel nebo neumím.
Poradí někdo? Pomůže vygumovat otazník v hlavě?
Děkuji. Petr Král
Naposledy upravil petrkral dne pon říj 27, 2014 6:55, celkově upraveno 1
petrkral
 
Příspěvky: 4
Registrován: čtv říj 23, 2014 12:48

Re: Mega-rautka, micro-rautka

Příspěvekod powery » čtv říj 23, 2014 13:08

Odkazy na zápisy mega a mikrorautky? ;)
Uživatelský avatar
powery
 
Příspěvky: 231
Registrován: úte led 04, 2011 8:31
Oblast pátrání: Pelhřimov, Louka, Ostojkovice, Lažínky, Lhotice, Mladoňovice, Stračovská Lhota, Jackov, Podolí - Jemnice, Moravské Budějovice, Slavíkovice, Ilnice (Il'nycja), Počátky, Kdousov, Vranín

Re: Mega-rautka, micro-rautka

Příspěvekod alt » čtv říj 23, 2014 15:29

Velá a Malá Roudka:
http://mapy.cz/zakladni?x=16.6497483&y= ... d&id=12022

Matriky jsou bez problémů na Actapublica k mání...
alt
 
Příspěvky: 106
Registrován: čtv čer 14, 2012 17:08

Re: Mega-rautka, micro-rautka

Příspěvekod petrkral » čtv říj 23, 2014 21:26

Odkazy najdu a dodám, příjmení, které hledám a vytahuji (screenshoty) z matrik tuto poznámku nemají, takže to schované nemám a vidím, že je to škoda, když už člověk zavadí o zajímavost. Například si také pamatuji zápis, kde pan farář po dlouhých letech rodu, který se jmenoval Němec ve tvaru Niemecz, při příležitosti narození potomka zapsal Deutsch, ale pán se asi nedal nebo si to pan farář rozmyslel nebo někdo později opravil (písmem to ale vypadá jako vzniklé současně) a škrtnul dvakrát. připsal křížek a ke křížku pod zápisem napsal Niemecz.
Velká a Malá Roudka v blízkém okolí vypadá jako jasná trefa. Však také jsou v seznamu obcí přináležících k farnosti, v německém tvaru. Já jsem ty svoje našel v Letovicích a později ve Lhotce (dnes Lhotě), tak mne to netrklo (sám pocházím odjinud, já narozen v Kladně, maminka v Gerníku v Banátu, od deseti let žil otec jinde a jinak a nestýkali jsme se, v dospělosti jsem z něj nic o rodu nedostal, nevěděl nebo ani nechtěl, měl důvody, byl osvojen a narozen s jiným příjmením, které jsem měl u praotce v rodném listě a právě tato stopa vede do Letovic, sice jsem tam se tam byl podívat - na hřbitově, Roudkama jsme nejeli a tak se mi to nemohlo spojit). Já jsem tedy "pohádkář", takže asi budu muset opustit fantazie o faráři, co se plahočí do kopců rád a nebo méně rád a vede si o tom poznámky... No, pro praktitky z oboru asi blbost na první dobrou... Díky za posun a pokud ten otazník zůstane žít, tak se s tím ozvu. Odkazy naleznu a přidám.
petrkral
 
Příspěvky: 4
Registrován: čtv říj 23, 2014 12:48

Re: Mega-rautka, micro-rautka

Příspěvekod powery » pát říj 24, 2014 7:29

Ty odkazy už asi nejsou potřeba, šlo mi o správné přečtení. Určitě půjde o ty obce.
Uživatelský avatar
powery
 
Příspěvky: 231
Registrován: úte led 04, 2011 8:31
Oblast pátrání: Pelhřimov, Louka, Ostojkovice, Lažínky, Lhotice, Mladoňovice, Stračovská Lhota, Jackov, Podolí - Jemnice, Moravské Budějovice, Slavíkovice, Ilnice (Il'nycja), Počátky, Kdousov, Vranín

Re: Mega-rautka, micro-rautka

Příspěvekod petrkral » pát říj 24, 2014 9:19

Ano, jsou to ty obce Velká Roudka a Malá Roudka, prolétl jsem nějaké matriky a Micro-Rautkâ a Mega-Rautkâ je jedna forma, Minori Raudkÿ a Majori Raudkÿ další forma, objevuje se také jen Raudka, Superiori Raudkÿ a i ryze české Mala Raudka, to vše mezi lety 1699 až 1728. Takže uzavřeno, děkuji za pomoc.
petrkral
 
Příspěvky: 4
Registrován: čtv říj 23, 2014 12:48


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků