Domovské právo

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Domovské právo

Příspěvekod Jutta » stř říj 22, 2014 12:37

Z matriky domovských příslušníků (1901) a ze sčítacích operátů (1900) jsem se dozvěděla, že můj praděd Anton Mayer, jeho manželka a děti měli domovské právo (příslušnost) Kanice, okres Brno. Snažím se zjistit, jak k tomu přišli. Praděd se narodil 1844 ve Wittovitz, okres Vyškov. Pak vím, že byl i s rodiči v Líšni, kde umřela jeho matka (1854). Pak stopa mizí. Sňatek se mi nalézt nedaří, jen vím, že byl 1869. Jeho děti se pak narodily ve Vídni, další v Přerově, kde pak rodina bydlela (odtud také zmíněné dokumenty). V matrice Kanic se mi nepodařilo najít nic, možná tam ani nic pro mě není. Nemáte nějaký nápad, kde a co hledat, aby se vyjasnil vztah Antona ke Kanicím?
Naposledy upravil Jutta dne stř říj 22, 2014 14:52, celkově upraveno 1
Jutta
 
Příspěvky: 67
Registrován: úte črc 22, 2014 21:42

Re: Domovské právo

Příspěvekod Slim » stř říj 22, 2014 13:19

katolické nebo židovské víry?
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: Domovské právo

Příspěvekod Jutta » stř říj 22, 2014 14:22

Katolické
Jutta
 
Příspěvky: 67
Registrován: úte črc 22, 2014 21:42

Re: Domovské právo

Příspěvekod Zora » stř říj 22, 2014 14:36

Sňatek Předka byl asi 1869, zřejmě překlep
Odkaz na sčítání? alespoň screeen obrazovky
V roce 1900 mohl mít stále ještě předek domovské právo podědené po svém otci. O změnu domovského práva v nové obci bylo třeba požádat - nebylo to automatické - a žadatel musel splňovat několik podmínek - délku předchozího pobytu v obci, bezúhonnost ....obec nemusela jeho žádost akceptovat.
Byla povolání, která byla spjata s automatickým udělením domovského práva, např. tuším četníci.

můj předek, (narozený 1849, sňatek v r. 1872 ) měl při sčítání 1900 uvedeno domovské právo v obci, kde se narodil,(to dostal automaticky po svém otci) a kde nežil od svých cca 15 let. Byl to mlynář a neustále se stěhoval :-))) Jeho manželka se narodila jinde, ta pozbyla domovské právo po svém otci sňatkem a nabyla domovské právo po svém manželovi, stejně jako společné děti. Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Domovské právo

Příspěvekod Jutta » stř říj 22, 2014 14:51

http://img24.cz/images/63650088045906342474.jpg

Otec se narodil v Moravském Karlově, ženil se ve Vitovicích, pak ta Líšeň. Kde zemřel, nevím. I proto mě zajímají ty Kanice, možná by to mohla být stopa k zaplnění díry u Antona staršího či mladšího. Můj praděda byl konduktér na dráze, jeho otec revírník...
Jutta
 
Příspěvky: 67
Registrován: úte črc 22, 2014 21:42

Re: Domovské právo

Příspěvekod Zora » stř říj 22, 2014 15:28

Obě povolání stěhovavá. to je smůla.
Vítovice by mohly být i ty, které jsou dnes součástí Rousínova, panství patřilo Kounicům.
(matriky Rousínov (Nová Rousínov), možná taky Rousínovec, Kroužek).

Nemohlo dojít k záměně Kanitz - Kaunitz ? Pak by se mohlo jednat o obec dnes s názvem Dolní Kounice, dříve Kaunitz. (Nevidím dobře na sčítání :-)))

Kounice (Dolní) patřily také rodu Kauniců.(lesník mohl působit postupně i na jiných místech panství, zvlášť v souvislosti s postupem)
Jsou to naprosto jen úvahy , bez odkazů na matriky neumím nic vyluštit. Zkuste se třeba podívat do matrik Dolní Kounice na příjmení Mayer - jsou tam indexy. Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Domovské právo

Příspěvekod Jutta » stř říj 22, 2014 17:13

Dívala jsem se na kanice i Dolní Kounice a nenašla nic...

Vítovice jsou ty, co píšete, tam jsem v matrikách uspěla.

Ale místy mi ti dva stěhovaví Antonové mizí.
Jutta
 
Příspěvky: 67
Registrován: úte črc 22, 2014 21:42

Re: Domovské právo

Příspěvekod Zora » stř říj 22, 2014 18:10

http://www.stinava.cz/file.php?nid=8164&oid=1524398
zmínka o revírníkovi A. Mayerovi, Stínava patřila Lichtenštejnům, stejně jako Vaše Hády
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Domovské právo

Příspěvekod Jutta » stř říj 22, 2014 21:00

Zprvu jsem se nechala unést, že jsem díky Vám našla zápis o úmrtí mého revírníka Antona r. 1859: http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=116
Ale myslím, že nesedí jméno matky. Nejsem nijak zdatný čtenář, Mariannu (Annu) Jung tam však nevidím, nýbrž Barboru geboren nic. Navíc by to nesedělo s darem obrazu r. 1866. Možná se tedy můj Anton Stínavou zase jen mihl a pak zemřel jinde. Zatracení myslivci!
Jutta
 
Příspěvky: 67
Registrován: úte črc 22, 2014 21:42

Re: Domovské právo

Příspěvekod Zora » stř říj 22, 2014 22:30

Zkuste to dát do sekce čtení - já rozhodně nejsem ten, kdo přečte správně :-))) (Záměna Anna - Barbora nemusí nutně znamenat, že se jedná o špatný zápis, často se zaměňuji první a následné manželky otce, zvlášť u zápisů dalších generací). Stejně tak se může jednat o příbuzného hledané rodiny.
Zkoušela jste hledat na Krameriovi, často tam bývají přehledy zaměstnanců jednotlivých panství , snad by se tam něco mohlo také najít.
Z.

edit, jak se tak koukám, tak v nedalekém Ruprechtově byli také Mayerovi.
zkuste se podívat:
his-geo.wz.cz/Grycovi/Ruprechtov.xlsx
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Domovské právo

Příspěvekod Jutta » pát říj 24, 2014 14:42

Přečteno jest: Anton ze Stínavy, syn Antona z Krnova.

Prohlížela jsem matriku Stínavy, Ruprechtova, Krnova... Všude Mayerů (i Antonů) milion, tudy pro mě cesta zatím nevede. Je to bohužel příliš časté příjmení.
Na Krameriovi jsem cosi zkusila, ale asi nemám dost trpělivosti, ani vynalézavosti.

Přesto díky, třeba mě náhoda v budoucnu přivede na stopu.
Jutta
 
Příspěvky: 67
Registrován: úte črc 22, 2014 21:42

Re: Domovské právo

Příspěvekod jano » ned říj 26, 2014 11:47

Až do 60. let 20. století byl součástí katastru Kanic i areál hotelu Velká Klajdovka s přilehlou hájenkou.
jano
 
Příspěvky: 177
Registrován: pon zář 15, 2014 16:45


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků