DÍK JANOVI VYŘEŠENO, SMEKÁM :-) tovaryšem? konec 19. st.

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

DÍK JANOVI VYŘEŠENO, SMEKÁM :-) tovaryšem? konec 19. st.

Příspěvekod Zora » pát říj 17, 2014 12:18

narazila jsem na předka Ludwifa, který má k 1. 1. 1900 na sčítacím listě uvedeno
datum narození 7. srpna 1882, povolání zámečnický tovaryš, uvedena i firma.

na lístku je uvedeno 6 osob, u všech souhlasí rok narození podle matriky, ani i jedné ale nesouhlasí přesné datum - den, měsíc.

Bohužel jsem dohledala už 11 dětí, ale Ludwiga najít nemohu.

Místo narození je uvedeno jako Brno - Husovice, což je veliký problém, Husovice spadaly pod faru v Zábrdovicích a tam bylo vedeno asi deset (cca) matričních knih pro období narození Ludwiga.(občas se záznamy objevují i v jiných mat. knihách této farnosti)

Všechny jsem prošla, některé opakovaně, prošla jsem i neúplné rejstříky, nenalezla jsem.
Otec rodiny pracoval jako mlynář, často se stěhoval, ale většinou v okolí Cacovického mlýna.
Prohledala jsem v podstatě i rejstříky a matriky dalších brněnských far - bez výsledku.
Napadla mně ještě možnost, že je uveden špatně i rok narození Ludwiga.
Přemýšlím nad tím, v kolika letech se mohl tedy stát tovaryšem. Ke dnu sčítání 1.1. 1900 by mu totiž nebylo ještě 18.
Moc mezer mezi narozenými dětmi nemám, snad by se tedy dalo hledat tady.
Děkuji za každou radu. Zora

Odkaz - nelze zadat , pouze všeobecně
http://digiarchiv.brno.cz/
hledat Smažil Ludwig, objeví se pouze jedna nabídka a pak otevřít sčítací operát pro dům (č. 15) rodina Smažilů je uvedena na prvním lístku.
Naposledy upravil Zora dne pát říj 17, 2014 15:32, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: V kolika letech zámečnickým tovaryšem? konec 19. st.

Příspěvekod hozacwa » pát říj 17, 2014 14:07

můj pradědeček Antonín Bojanovský (*1871) obdržel výuční list cechu řeznického v Dol.Kounicích 1.ledna 1888, tedy ještě před svým 18. rokem. doloženo originálem výučního listu, že od ledna 1885 do ledna 1888 provozoval řeznické řemeslo u Johann Spitze v Dolních Kounicích (Kanitz).
klidně by tedy tvůj Ludwig mohl být tovaryšem ještě před svým 18. rokem.
H.
hozacwa
 
Příspěvky: 238
Registrován: úte dub 09, 2013 16:28

Re: V kolika letech zámečnickým tovaryšem? konec 19. st.

Příspěvekod Zora » pát říj 17, 2014 14:09

tos mě tedy moc nepotěšil :-))), i když na druhou stranu, nemusím znovu projíždět tolik matrik. :-( Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: V kolika letech zámečnickým tovaryšem? konec 19. st.

Příspěvekod jano » pát říj 17, 2014 14:29

jano
 
Příspěvky: 177
Registrován: pon zář 15, 2014 16:45

Re: V kolika letech zámečnickým tovaryšem? konec 19. st.

Příspěvekod Zora » pát říj 17, 2014 15:05

Tohle snad není ani možné, já prohledala naprosto všechno, , co je u řeky, Obřany zůstaly na večer. Nesmírně Vám děkuji a pokud bych mohla nějak pomoci , oplatit, nebo cokoliv, třeba vyžehlit :-))), uvařit, okopat zahradu, zašít či něco spočítat (v oblasti genealogie se ani nenabízím, jste jednička), dejte vědět. :-)
Pokud bych znala aspoň vaše příjmení, zmíním Vás v našem Zpravodaji - v lednu vyjde rodokmen této rodiny.
Jediná stopa do přítomnosti a Vy jste ji našel - já se snažila asi 14 dnů, vůbec jsem předtím nevěděla, že tenhle hoch existuje (moje prababička zemřela rok poté, co porodila dědu a tady je drobná naděje, že se snad dopídím možných příbuzných a informací.
Klobouk dolů a můj obdiv. Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků