zaniklé číslo popisné

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

zaniklé číslo popisné

Příspěvekod AlesC » stř říj 15, 2014 9:57

Prosím o radu, jak zjistit, kde přesně se nacházel dům, který již neexistuje a jehož číslo popisné zaniklo. Konkrétně se mi jedná o č.p. 354 v Ostravě-Vítkovicích, kde rodina žila v roce 1900. Zajímalo by mě to však i obecně, existuje nějaká online stránka, kde se to dá zjistit? Samozřejmě čekám, je jedním z řešení je zajít na příslušný místní úřad a doptat se tam. Jde to však i jinak?
AlesC
 
Příspěvky: 168
Registrován: pát dub 25, 2014 12:32
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Frenštát p. R., Frýdlant n. O., Haná (okolí Prostějova, Vyškova a Přerova), okres Bochnia v Polsku

Re: zaniklé číslo popisné

Příspěvekod Claricia » čtv říj 23, 2014 17:38

Zkusila bych dotaz mailem na katastr, možná by poradili. Kdyby to bylo ve starší době, šlo by to přes stabilní katastr, ale obávám se, že v případě Vítkovic, rychle rostoucích v druhé polovině 19. století, tam toto číslo popisné ještě nebude.
Blanka Lednická (Claricia)
claricia@nase-koreny.cz
Střípky z matrik
Firemní stránky (přepisy, překlady, rešerše, kurzy)
Firemní stránky na Facebooku
Uživatelský avatar
Claricia
 
Příspěvky: 637
Registrován: stř črc 11, 2007 6:43
Bydliště: Vysočina
Oblast pátrání: Telčsko, Třešťsko, Písecko, Vizovicko, Rakovnicko, Kolínsko, Velká Losenice a okolí, Kateřinky u Opavy a okolí, Velké Opatovice a okolí, Čestice na Strakonicku a okolí, Radnice (RO) a okolí

Re: zaniklé číslo popisné

Příspěvekod AlesC » pát říj 24, 2014 11:30

Děkuji za radu. A ano, jednalo se evidentně o dům postavený pro ubytování nových dělníků přicházejících v té době do Vítkovic, měl poměrně hodně bytových jednotek, což vím ze sčítacích operátů, kde mám uvedeno i jméno ulice. Bohužel, zatím jsem narazil jen na digitalizované mapy z té doby, kde čísla popisná nejsou uvedena. V ostravské on-line badatelně je pak velmi pěkná mapa z roku 1940, včetně čísel popisných, která ovšem není úplná a celá jižní část příslušné ulice (Místecká) v ní už není. Soudím, že dům stál právě někde tam a byl zbořen při výstavbě současné cesty vedoucí z Vítkovic do Frýdku-Místku. Asi nezbude, než se poptat přímo na úřadu ve Vítkovicích nebo na tom katastrálním úřadu.
AlesC
 
Příspěvky: 168
Registrován: pát dub 25, 2014 12:32
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Frenštát p. R., Frýdlant n. O., Haná (okolí Prostějova, Vyškova a Přerova), okres Bochnia v Polsku

Re: zaniklé číslo popisné

Příspěvekod Kašpar » pát říj 24, 2014 15:49

Na skice z r. 1833, dostupné přes MZA Brno, je toto číslo číslem travnaté plochy, taktéž ve Vítkovicích.
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: zaniklé číslo popisné

Příspěvekod AlesC » pát říj 24, 2014 21:48

Děkuji, ale to nebude ono. Místecká ulice je (a byla) jinde. Taky si myslím, že čísla popisná domů nepřebírala čísla pozemků ze stabilního katastru.
AlesC
 
Příspěvky: 168
Registrován: pát dub 25, 2014 12:32
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Frenštát p. R., Frýdlant n. O., Haná (okolí Prostějova, Vyškova a Přerova), okres Bochnia v Polsku

Re: zaniklé číslo popisné

Příspěvekod Zora » pát říj 24, 2014 22:33

http://www.hornicky-klub.info/view.php? ... 2012020004
Zkuste napsat autorům a požádat o určení místa, podle různých zmínek na netu jsou to zapálení fandové historie (nejen) Ostravy.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: zaniklé číslo popisné

Příspěvekod AlesC » ned říj 26, 2014 23:07

Ta stránka vypadá opravdu zajímavě, zejména pro mě, vítkovického rodáka. :) Děkuji za další radu, Zorko. Teď jsem pracovně v zahraničí, ale jen co se vrátím a budu mít trochu více času, tak zkusím obeslat již diskutované možnosti, katastr, místní úřad i autory oněch stránek.
AlesC
 
Příspěvky: 168
Registrován: pát dub 25, 2014 12:32
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Frenštát p. R., Frýdlant n. O., Haná (okolí Prostějova, Vyškova a Přerova), okres Bochnia v Polsku

Re: zaniklé číslo popisné

Příspěvekod AlesC » úte lis 25, 2014 14:44

Dnes jsem dostal dopis s materiály o hledaném domu z katastrálního úřadu, včetně oskenované mapy, na níž je pěkně vidět, kde přesně dům stál. Psal jsem jak na katastr, tak na místní úřad a též provozovatelům stránek o havířské minulosti Ostravy, odpovědi se mi dostalo (po necelém týdnu) jen z katastrálního úřadu v Ostravě, kde byli velmi vstřícní. Trvalo to pak sice ještě celé 2 týdny, než se vše odúřadovalo (kupodivu prý nelze poslat kopie vyžádaných dokumentů elektronicky), ale výsledek mám zdárně doma. :D Ještě jednou děkuji všem, co se tu snažili pomoci, ať již radou či jinak.
AlesC
 
Příspěvky: 168
Registrován: pát dub 25, 2014 12:32
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Frenštát p. R., Frýdlant n. O., Haná (okolí Prostějova, Vyškova a Přerova), okres Bochnia v Polsku


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 36 návštevníků