Těšínsko - polská část

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Těšínsko - polská část

Příspěvekod MiroslavD » pon říj 06, 2014 9:17

Zdravím, rád bych otevřel téma zkušeností s dostupností matrik v polské části Těšínska. Toto knížectví bylo dříve celé součástí českých zemí a po první světové válce zůstalo rozděleno mezi ČR a Polsko. Spousta rodin má přirozeně předky na dnešní polské straně. Jak je patrné i z dotazů na tomto fóru, spousta lidí se snaží zde najít své předky.
Chci se zeptat, zda má někdo více zkušenosti s přístupností matrik. Některé obce náležely pod farnost v Těšíně a jsou uchovány v SOA v Opavě a je možno k nim něco dohledat (2. pol. 19. stol.). Po vícerých (polsky psaných) mailech na tamní matriky u mě stále bez odpovědi. Ví tedy někdo jak na ně? Poradí někdo nebo osobně pomůže?
MiroslavD
 
Příspěvky: 6
Registrován: čtv črc 25, 2013 9:39

Re: Těšínsko - polská část

Příspěvekod Slim » pon říj 06, 2014 10:25

Jedná se nejenom o dostupnost matrik v polské části Těšínska, ale i některých matrik až na jihu slezska u Ostravy. Kupříkladu matriky Ostravy-Kunčic, Vratimova a okolních obcí pro léta 1785-1834 jsou snad někde v polsku, stejně jako matriky pro roky 1835-1893, které jsou k dispozici pouze v opisech generálního vikariátu v Těšíně. Originály jsou snad v archívu biskupství ve Vratislavi. Jinak polské matriky jsou často umístěny ještě na farách a v archívu jsou pouze opisy. A fary moc elektronicky nekomunikují, takže často nezbývá nic jiného než telefon, nebo se na danou faru rozjet.
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: Těšínsko - polská část

Příspěvekod lerak » úte říj 07, 2014 8:35

Matriky z druhé poloviny 19. století jsou uloženy v Zemském archivu v Opavě a jsou digitalizované. Starší matriky jsou na farách v Polsku kam je Zemský archiv v Opavě odevzdal. Například na faře dřevěného kostela sv. Michala archanděla ve Vielkie Kończyce jsou uloženy matiky Hažlachu a dalších obcí. Úřední hodiny jsou út-pá: 9-12 h. Na písemné E-maily neodpovídají. Já jsem tam byl v sobotu, přesto po delším zdráhání mi paní, která zřejmě k tomu nemá pověření mi některé knihy ukázala.
lerak
 
Příspěvky: 481
Registrován: čtv led 19, 2012 10:09

Re: Těšínsko - polská část

Příspěvekod calmar » úte říj 07, 2014 17:30

Matriky z polské části Těšínska, která patří nyní do bielsko-žywiecké diecéze, jsou snad v nějaké formě digitalizované, ale neveřejně. Zde diskuse na polském fóru: http://genealodzy.pl/PNphpBB2-printview ... rt-0.phtml
Jistá naděje na zveřejnění snad podle té diskuse existuje, ale zatím to nevypadá.
calmar
 
Příspěvky: 165
Registrován: stř zář 15, 2010 14:11
Bydliště: Opava
Oblast pátrání: Pomezí středních, severních a východních Čech
Bučovicko
Západní Těšínsko
Hranicko-Kelečsko-Valašsko
Hodonínsko
Opavsko

Re: Těšínsko - polská část

Příspěvekod lerak » pát říj 17, 2014 8:08

Jeden odkaz, myslím, tady na fóru je. Dvě matriky evangelické církve jsou tady : http://www.sbc.org.pl/publication/36325
lerak
 
Příspěvky: 481
Registrován: čtv led 19, 2012 10:09


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 20 návštevníků