manželská (?) dcera

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

manželská (?) dcera

Příspěvekod makke » ned říj 05, 2014 22:44

Dobrý den,

ráda bych se zeptala na názor, nemohla jsem najít narození Josefy Formánkové, která byla podle všech údajů dcerou Havla Formánka a Heleny Hodkové, rodiče se brali v 3.11.1839 a mezi dětmi narozenými v manželství nebyla, podle úmrtí mi navíc nesedělo ani datum narození... což se vysvětlilo, když jsem v matrice nalezla 28.2.1834 záznam o narození NEMANŽELSKÉ Josefy, dcery Heleny Hodkové. Zaráží mě skutečnost, že otec nebyl do zápisu zapsán, což bych při pozdější legitimizaci očekávala. Josefa měla v roce 1863 nemanželského syna a je uvedena jako dcera Havla Formánka, stejně tak když svobodná zemřela.Tak mi to vrtá hlavou.

Josefa Formánek Hodek.jpg
makke
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob pro 11, 2010 0:58
Bydliště: Březka
Oblast pátrání: Březka, Březí (ZR), Březské,Hluboké (TR), Kamenná, Košíkov, Krokočín
obecně panství Náměšť nad Oslavou

Re: manželská (?) dcera

Příspěvekod Branwen » ned říj 05, 2014 22:48

Vůbec nemusela být legitimizována - a pokud to není v matrice, pravděpodobně tedy nebyla (stvrzovalo se to podpisem otce přímo do matriky). Protože si ale pak Formánek její matku vzal, žila prostě v jeho domácnosti a farář, co pak zapisoval to další narození a úmrtí, na to prostě nemyslel a bral to tak, že je to automaticky jeho dcera.
Uživatelský avatar
Branwen
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob črc 26, 2014 16:06
Oblast pátrání: Telč, Třešť, Brtnice, Bohdalov, Žďár n. S.

Re: manželská (?) dcera

Příspěvekod Zora » ned říj 05, 2014 23:17

Setkala jsem se s tím, že v matrice legitimizace zapsána nebyla. Proces legitimizace se odehrával tak, že podepsané doklady byly uloženy do farního archívu a do matriky měl být učiněn zápis.
Podobně se celý proces dostal pouze do archivu, pokud aktéři již nebydleli v místě narození dcery, pak z fary, kde proběhla legitimizace, povinně posílali oznámení faře, kde se dítě narodilo. Fara narození pak měla učinit poznámku do matriky. V tomto případě již ani aktéři stvrdit legitimizaci nemohli. V 19. století doprovázel každý zápis do matriky i štos úředních dokladů, které se jednak ukládaly na faře, jednak se rozesílaly.
K např. k legitimizaci musel být přiložen rodný list dítěte, oddací list matky , a zřejmě i rodný list manžela, stejně tak se asi museli prokázat svědci. (to pouze usuzuji)

Pokud porodila svobodná matka, setkávám se s tím, že farář celkem důkladně zjišťoval její totožnost, nebo alespoň často dopisoval poznámku o tom, že se jedná o osobu jemu či ve vsi známou. Předcházelo se tím situaci, kdy by dítě zůstalo obci na krku. Pokud Josef porodila, musela předkládat nějaké doklady či jinak prokázat svou totožnost.
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29168
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: manželská (?) dcera

Příspěvekod Brasl » pon říj 06, 2014 9:08

makke píše:Josefa měla v roce 1863 nemanželského syna a je uvedena jako dcera Havla Formánka, stejně tak když svobodná zemřela.Tak mi to vrtá hlavou.

Ono to může být prosté, kněz jako podklad použil oddací lis/zápis, a nehledal už rodný. Zřejmě je znal, a faráři se měnili, mohl je oddávat, ale nekřtil ji, tak si nepamatoval.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků