Děda z 1. světové, Verlusteliste, VÚA - vyřešeno

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Děda z 1. světové, Verlusteliste, VÚA - vyřešeno

Příspěvekod TomL » ned říj 05, 2014 15:49

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně dohledávání přeživších vojáků z 1. světové války. U mého dědy vím:

- jméno
- datum narození 2.2.95
- nástup na vojnu 6.2. 1916
- obec, z které nastupoval (Durnbach 5 km východně od Chebu, dnes Potočí)
- frontu na které bojoval (Itálie, Piava)
- zranění- průstřel lýtka

Trochu jsem zapátral tady i jinde na internetu a našel jsem:

- datum nástupu sedí, ročník 95 v té době opravdu rukoval
- nejpravděpodobnější jednotka je 73. Infanterieregiment ("chebský"). To by mohlo být, tento regiment se přesouval mezi 1915 a 16 z ruské na italskou frontu
- projel jsem celý seznam ztrát (Verlusteliste, byla to dřina), ale dědu jsem nenašel.

Dotazů mám hned pár, tedy:

- proč asi nebyl ve Verlusten?
- existujou ještě nějaké další internetové zdroje, které bych mohl použít?
- je už vhodná doba na zažádání o údaje z Vojenského ústředního archívu? Četl jsem tu, že tam měli nějakou reorganizaci..

Děkuji!
Naposledy upravil TomL dne čtv říj 09, 2014 21:03, celkově upraveno 1
TomL
 
Příspěvky: 80
Registrován: úte kvě 13, 2014 17:33

Re: Děda z 1. světové, Verlusteliste, VÚA

Příspěvekod Branwen » ned říj 05, 2014 22:34

Možná v Seznamech ztrát je, jen je zapsán někde jinde - samozřejmě nevím, jak pečlivě jste to procházel, ale důstojníci byli zapisováni zvlášť, takže teoreticky může být tam. Pak taky záleží na příjmení - ty přepisy jsou velice různorodé, takže třeba může být zapsán pod jiným písmenem (záměna typu b -> p, v -> w).

Určitě je ale možné, že tam skutečně není. Já jsem tam našla prapradědu, kterého v jižních Tyrolích pravděpodobně zasypala lavina, ale prapradědu, který byl zajatý na Krymu, jsem zatím nedohledala. Těžko říct, jak důsledně se záznamy vedly, zpráva o zranění se pravděpodobně mohla kdekoliv po cestě ztratit, někdo někde přeskočil řádek... Možná taky to zranění nepovažovali za nijak vážné a lehčí zranění nezapisovali?

Na internetu by mělo jít dohledat, kam ve struktuře vojska jeho pluk patřil, kdo mu velel atp., podle toho by se třeba dalo zjistit, kterých bitev se účastili. O některých plucích se dají najít celé webové stránky, ale to byste asi musel mít velké štěstí. Přímo o osudech jednotlivých vojáků, jako nějaká jiná databáze, pokud vím, neexistuje aktuálně nic.

VHA je zavalen žádostmi snad od doby, kdy běželo Tajemství rodu, a dlouho ještě asi bude. Přestěhovaní na Ruzyň už by ale měli být, takže žádost si asi klidně podat můžete, jen budete dlouho čekat na odpověď...
Uživatelský avatar
Branwen
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob črc 26, 2014 16:06
Oblast pátrání: Telč, Třešť, Brtnice, Bohdalov, Žďár n. S.

Re: Děda z 1. světové, Verlusteliste, VÚA

Příspěvekod Homelessbar » pon říj 06, 2014 12:00

To bude asi nejspíš tím, že Váš prapraděda nemohl být zajatý na Krymu, protože se tam za I. světové války nikdy nevedly boje. Pokud však byl v legiích, tak je možnost, že tam byl zajat Rusy, ale o tom by samozřejmě nebyl žádný záznam.
Uživatelský avatar
Homelessbar
 
Příspěvky: 186
Registrován: ned lis 24, 2013 22:02
Oblast pátrání: Morava

Re: Děda z 1. světové, Verlusteliste, VÚA

Příspěvekod Branwen » pon říj 06, 2014 16:58

Dobře, netvrdím, že byl zajat přímo na Krymu, ale vím, že pak v zajetí pracoval u nějakého sedláka u Sevastopole. Až z jaké dálky tam zajatce vlekli, těžko říct. To ale samozřejmě neodůvodňuje jeho možnou nepřítomnost v Seznamech ztrát. (Ale zatím jsem jen asi dvakrát prošla indexy a možná jsem ho jen někde přehlédla kvůli jeho dost běžnému - a různými způsoby zapisovanému - jménu...)
Uživatelský avatar
Branwen
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob črc 26, 2014 16:06
Oblast pátrání: Telč, Třešť, Brtnice, Bohdalov, Žďár n. S.

Re: Děda z 1. světové, Verlusteliste, VÚA

Příspěvekod TomL » pon říj 06, 2014 17:24

Co vím já, tak rovnou z Haliče je vezli, kam bylo potřeba a tam pracovali na místech Rusů, co už před tím odešli do války.
Tak v tom případě by v těch Verlustech měl být. Já jsem projel také všechny indexy a všude nalistoval stránku s příjmeními podobnými tomu dědovu..
TomL
 
Příspěvky: 80
Registrován: úte kvě 13, 2014 17:33

Re: Děda z 1. světové, Verlusteliste, VÚA

Příspěvekod Brasl » pon říj 06, 2014 20:06

TomL píše:- obec, z které nastupoval (Durnbach 5 km východně od Chebu, dnes Potočí)

Pokud si dám do map na seznamu vyhledat Potočí, tak mě vyjede Potočiště. http://www.mapy.cz/zakladni?x=12.404274 ... 4%8D%C3%AD

A na stránkách obce se dozvím:
Potočiště (dříve Dirnbach - Dorenbach)
http://www.obec-odrava.cz/informace-o-obci/historie/

Navíc nastupoval nikoli v místě bydliště, ale v domovské obci (ke které měl domovskou příslušnost), odkud je starosta je odváděl k odvodu do příslušného správního střediska, zpravidla sídla politického okresu. Podle toho se také nechá hledat. Zem, okres, bydliště.

Branwen píše:možná jsem ho jen někde přehlédla kvůli jeho dost běžnému - a různými způsoby zapisovanému - jménu...)

Variabilita zápisu jména, plus nepřesnosti v dalších údajích Vám budou ztěžovat nebo i znemožňovat nejen hledání v seznamech ztrát, ale i komunikaci jinde.
TomL píše:- zranění- průstřel lýtka

Nejprv hledáte raněného, a potom z toho vyjde že hledáte zajatého.

Prostě těch nepřesností je nějak moc na jeden dotaz. :shock:
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Děda z 1. světové, Verlusteliste, VÚA

Příspěvekod Branwen » pon říj 06, 2014 20:40

Brasl - mícháte dohromady příspěvky od dvou různých lidí ;) Já nejsem zakladatel, jen jsem psala svou zkušenost s nenalazením předka v Seznamech ztrát.
Uživatelský avatar
Branwen
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob črc 26, 2014 16:06
Oblast pátrání: Telč, Třešť, Brtnice, Bohdalov, Žďár n. S.

Re: Děda z 1. světové, Verlusteliste, VÚA

Příspěvekod Zora » pon říj 06, 2014 21:23

Pro Branwen - nedávno tu někdo psal, že seznamy nejsou definitivní, že se ještě doplňují, ale já jsem tomu zas tolik nevěnovala pozornost, dědeček, bojující v ruských legiích, se stal v první republice později podplukovníkem a vojenským právníkem, takže informace mám. Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29157
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Děda z 1. světové, Verlusteliste, VÚA

Příspěvekod TomL » pon říj 06, 2014 21:36

To Potočí jsem spletl, po válce to nazvali Potočiště. Původní název byl přesně Dürnbach.

Co se týče nástupu na vojnu, neznám podrobnosti. Vím jen, že děda v Dürnbachu rodinu neměl, přišel sem z Polska přes Německo (tam byl 1910-14). Pracoval v Dürnbachu u sedláka a zde byl povolán do R-U armády. Jak to tehdy bylo se změnou občanství, nevím.

Zajímalo by mě, jestli z výše uvedeného se dá odvodit 73. regiment- tedy pokud nebudu mít štěstí ve vojenském archívu.
TomL
 
Příspěvky: 80
Registrován: úte kvě 13, 2014 17:33

Re: Děda z 1. světové, Verlusteliste, VÚA

Příspěvekod Brasl » pon říj 06, 2014 22:48

Branwen píše:Brasl - mícháte dohromady příspěvky od dvou různých lidí ;) Já nejsem zakladatel, jen jsem psala svou zkušenost s nenalazením předka v Seznamech ztrát.

V tom případě se omlouvám. nějak mě při psaní odpovědi to splynulo. :x

Podstata ovšem zůstává, bez přesného znění se v Krameriu nedá nic najít, neb si to zkomolí sám.
Příklad:
Verlustliste ausgegeben am : Na zadání Durnbach, 1 výsledek = ...Unter Durnbach...
Na zadání: Dürnbach, 5 stran, z toho vybírám:
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/Searc ... periodical
Lohovsky Vladislav, Lstlnfst., IR. Nr. 73, 10. Komp., Böhmen, Eger,' Dürnbach, 1895; т env.
Při hledání na stránce je to: Lehovsky Vladislav, Lstlnfst., IR. Nr. 73, 10. Komp., Böhmen, Eger,' Dürnbach, 1895; verw.
Prostě, OCR je nespolehlivé.
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/PShow ... id=9842371

Zadání které je dáno, bez jména a příjmení to splňuje. :wink:
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Děda z 1. světové, Verlusteliste, VÚA

Příspěvekod TomL » úte říj 07, 2014 7:32

O důležitosti správné transkripce údajů už mě nikdo nebude muset přesvědčovat. Ve Verlustech jsem minulý týden strávil několik hodin a důvodem mého neúspěchu bylo právě zkomolení jména už na třetím písmenu. Znovu a znovu jsem dědu hledal o kus jinde :-)

On se totiž ve skutečnosti jmenoval Lechowski a původní podoba jeho křestního jména byla Wladyslaw. Pravda, sám to se svými osobními údaji pytlíkoval všelijak, podoba jména i příjmení se různě měnila a dokonce, jak jsem nedávno zjistil přímo v matrice, se narodil o rok dříve, už v roce 1894. Po celý svůj život přitom uváděl 1895- kdo ví, zda úmyslně. Nejspíš si tím ale ušetřil rok ve válce.

Brasl: Jsem Vám velice zavázán. Díky Vám už se nebudu bát negativního výsledku z vojenského archívu, společně se skvělou stránkou http://m-kummer.de/wk1.html mám prakticky vystaráno.

Děkuji i ostatním.
TomL
 
Příspěvky: 80
Registrován: úte kvě 13, 2014 17:33

Re: Děda z 1. světové, Verlusteliste, VÚA

Příspěvekod Brasl » úte říj 07, 2014 8:13

TomL píše:Brasl: Jsem Vám velice zavázán. Díky Vám už se nebudu bát negativního výsledku z vojenského archívu, společně se skvělou stránkou http://m-kummer.de/wk1.html mám prakticky vystaráno.

Není zač. :D
Z psaného soudím, že "střelba na slepo" trefila do černého (oni tam jsou z té obce z ročníku 1895 ještě dva, a Zuber(Znber) Georg vypadá spíše polsky) . :shock:
Já jsem ve ztrátách strávil už stovky hodin. Bratra prababičky jsem tam příležitostně kdysi hledal a nenalézal tři měsíce, pak jsem zjistil, že je tam hned 5x (dvakrát s jedním zraněním, třikrát smrt).
Oni se "ztráty" nechají použít i jinak. Místo "Kde jsme", tak jako záznam rozšíření daného příjmení v c.k. mocnářství.
Hezký den. :D
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Děda z 1. světové, Verlusteliste, VÚA

Příspěvekod TomL » úte říj 07, 2014 17:56

Je to tak, konečně jsem si mohl po návratu z práce zápis prohlédnout a ta kombinace údajů je jedinečná- nemůže to být nikdo jiný. Je to paráda, třetí batalion (pod který spadala 10. kompanie) byl např. v r. 1916 odvelen na jiné místo a tak měl i trochu jinou bojovou historii, než zbytek regimentu.

Předchozí číslo Verluste je jen o dva dny starší, t.j. 17.10.16, snad tedy mohu předpokládat, že ke zranění došlo v první půlce října. I když- ty tři smrti a dvě zranění Vašeho příbuzného svědčí o tom, že cesty ke zveřejnění v seznamu ztrát mohly někdy být zatraceně klikaté :?

Ještě jednou díky za pomoc!
TomL
 
Příspěvky: 80
Registrován: úte kvě 13, 2014 17:33


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 25 návštevníků