Jak psát dopis potencionálním příbuzným...

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Jak psát dopis potencionálním příbuzným...

Příspěvekod stally » stř lis 08, 2006 12:45

Na stránkách Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního jsem zadávala do vyhledávání o budovách adresy, které mám v rodokmenu. Když jsem zadala místo narození mého předka z roku 1828, ukázalo se, že majitelem domu je člověk se stejným příjmením jako měl ten můj předek. Mohl by to být tedy "příbuzný" (to příjmení není tak úplně běžné a obec má asi 300 obyvatel) a mohl by mi poskytnout nějaké informace. Takže jsem se rozhodla mu napsat dopis (na telefonování cizím osobám jsem dost stydlivá:-)). Nikdy předtím jsem nikomu v podobné záležitosti nepsala. Věřím, že mnoho z vás má s podobnými situacemi zkušenost. Mohl by mi, prosím, někdo poradit jak na to? Nevím, jak začít, jak toho člověka zaujmout...nevím nic:-(
stally
 
Příspěvky: 9
Registrován: pon srp 14, 2006 10:56
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Rozina » stř lis 08, 2006 15:02

Nebát se je oslovit. Vyhledat v telefonním seznamu zda mají pevnou linku a zavolat jim. Hlavně prokázat, že s nimi máte něco společného, neboť lidi se nyní bojí různých podvodníků a přinést jim nějakou pozornost. Pokud svolí k návštěvě, tak je nutné mít sebou foťák. A i když budou tvrdit, že žádné fotky, nebo staré listiny nemají (rodné, úmrtní listy ap.), nenechte se odbýt, určitě se něco najde. Mě se to letos stalo na Těšínsku, že jsem objevila třeba fotografii svého pradědečka, kterého ani můj otec zřejmě vůbec neznal, a to tvrdili, že nic nemají. Bohužel se pokazil foťák a budu tam muset příští rok znovu. Objevila jsem 2 žijící tatínkovi sestřenice a 1 bratrance, vůbec mého otce neznali (nar. r. 1909), v rodinách kde bylo hodně dětí byly velké věkové rozdíly.
Uživatelský avatar
Rozina
 
Příspěvky: 485
Registrován: pon črc 31, 2006 11:17
Bydliště: Opočno

Příspěvekod VLVOJTA » stř lis 08, 2006 20:46

Je třeba potencionálního příbuzného, přesvědčit že nejste "obchodník s deštěm". Mít s sebou rodokmen (tu konkrétní větev), příp. staré rodné listy dokazující, že s tím domem máte vazby nebo ofocený záznam z matriky, kde se vyskytuje to č.p.
Jinak po zkušenostech se svými příbuznými si nemalujte vzdušné zámky, nejspíš nic starého mít nebudou (vše vyhozeno během poslední přestavby domu) a povědomí o předcích tak do třetí generace.
Uživatelský avatar
VLVOJTA
 
Příspěvky: 151
Registrován: pon srp 07, 2006 18:10
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod Tomsa » čtv lis 09, 2006 19:54

Nehazel bych flintu do zita kdyz nevim co tam beha za zajice. Ne vsechny rody byvaly tak nehezci k minulosti svych VLASTNÍCH predku (jako kdyby vyhodili naveky stare/pra rodice ven z domu).
Bohuzel i u takových rodu se ruznymi nastalymi zmatky vice ci mene umyslnymi spousta velmi cennych listin postracela.
Najdou se vsak i poklady, jen ne vzdy si na ne hned upomenou, nebo je muze mit jejich sestrenice nebo sestrenice jejich babicky - s tim se casto setkavam, casto se takoveto veci predavaly/schranovaly po zenach.
Napr. u nas babicka mela foto sve babicky a jeji sestrenice foto jejich dedecka. Babi to uz za ta leta zapomenula. A ja ani nevedel, ze nejake sestrenice existuji.
Pokud bych nenalehal aby oprasila kontakt, a dotazala se co a jak si pamatuji o rode, tak bych foto prapradedecka neziskal.
Hodi se mit pripraveny nejaky seznam dotazu/veci, co konkretne po nich chcete - bez konkretniho upozorneni na danou vec si mnohdy nevzpomenou i kdyz by to meli vedle v supliku! (napr. fota toho a toho a take toho a onoho, oddavky tamtoho a tehle, ...).
Vetsina lidi ma podobne veci zalozene pospolu, pokud je namotivujete se do nich parkrat podivat vyplynou dalsi o kterych ani nemusite vedet.
Je treba brat, ze "normalniho" nerodopisce takove zaprasene veci spise odrazuji, nechteji se v nich moc hrabat nebo dokonce hledat.
Pokud budete psat ci volat (nejlepe oboji s tim, ze se pri volani odkazete na dopis - strucny informacni s par dotazy, ktere pri volani castecne zkonkretizujte). Pokud vam potvrdi, ze neco takoveho maji domluvte si urcite schuzku s tim, ze se na to spolecne podivate, co z toho by vam pomohlo - NEZAPOMENTE v dnesni dobe nezbytny foťák, fotit lepe vice nez mene ( nekdy to muze byt posledni moznost! :cry: ).
Uživatelský avatar
Tomsa
 
Příspěvky: 42
Registrován: pon črc 31, 2006 17:10
Bydliště: CZ, Nučice

Příspěvekod Gabriel » ned říj 14, 2007 14:10

no asi se teďka eticky odvařím, ale výborné jsou Mp3 přehrávače s módem pro nahrávání...Já mám v hlavě seno a co si nezapíšu, to zapomenu...A mnohdy bych ani nestihl vše, co řeknou příbuzní zapsat. No a kdybych jim řekl, že náš rozhovor budu nahrávat, tak by možná nemluvili tak zajímavě. Svoji Mp3ku nosím furt u sebe a když na to přijde, tak jenom vypnu hudbu a zapnu nahrávání...je to úžasné. Nahrává i venku a těch informací, o autentické nahrávce hlasu ani nemluvě... doufám, že účel světí prostředky, takže ve svém nahrávání budu i nadále pokračovat a všem doporučuju to samý...
Uživatelský avatar
Gabriel
 
Příspěvky: 241
Registrován: čtv zář 27, 2007 16:33
Bydliště: Bílovice nad Svitavou

Příspěvekod Vladimír Kafka » úte říj 16, 2007 16:55

Dopis potenciálnímu příbuznému jsem nepsal. Mám ale zkušenosti, když cestuji "po stopách předků", fotím stavení, kde žili (pokud ještě stojí) atd.
Při těchto výpravách občas na vzdálené příbuzné narazím. Reakce jsou v celé škále, od nevšední vstřícnosti až po krajní nedůvěru (obavy, že jsem "typař", který si obhlíží terén apod.)
Rozhodně se mi ale vyplatilo vozit s sebou grafický výstup rodokmenu ("pavouka"), který na místě umožnil najít určité příbuzenské souvislosti.
Notebook by byl ještě možná lepší.
kavka
Uživatelský avatar
Vladimír Kafka
 
Příspěvky: 143
Registrován: pon srp 27, 2007 11:47
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Oblast pátrání: Semilsko (Rybnice, Sytová, Loukov, Proseč...)

Dopisy

Příspěvekod jtks » stř lis 07, 2007 0:11

Já dopisy občas píšu, zatím spíše zapomenutým příbuzným, ale už jsem psala i potenciálním příbuzným a měla jsem větší úspěch než s těmi známými.

Vždy se jim představím s dodatkem, která ta příbuzná vlastně jsem (např vnučka vašeho bratrance XY). Pak napíšu, že se pokouším sestavit rodokmen a požádám je o doplnění osob příp. další informace, kopie fotografií a dokladů. Napíšu jim veškeré kontakty na mě, včetně webových stránek, kde si můžou vše prohlédnout a poprosím, zda by mohli informace o mě a mé rodopisné práci rozšířit ve své rodině. Taky se zeptám, zda můžu informace o nich prezentovat na netu.
A to nejdůležitější: Přiložím k dopisu grafy, které se toho dotyčného týkají a výpis z rodové kroniky (pokud ji pro daný rod mám alespoň v konceptu).

Zatím jsem vždycky (až na jednoho dost nemocného strýčka) dostala nějakou odpověď . V jednom případě jsem chtěla jen informace o své prababičce od její sestry a získala jsem celý rodokmen jejího rodu, zpracovaný až do r. 1748
jtks
 
Příspěvky: 128
Registrován: pon lis 05, 2007 21:38
Bydliště: Mořice


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků