Predavani gruntu

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Predavani gruntu

Příspěvekod phejl » čtv črc 15, 2010 13:32

Zdravim,
stale se snazim zorientovat v problematice gruntu. Rad bych se zeptal jak bezne/mozne bylo predavani gruntu synovi pred svatbou. Zda se ze tu mam predani gruntu 1838, prvni svatbu 1841. Take me mate ze v oddacim zaznamu je otec stale jeste uveden jako chalupnik, ale mozna se na to tak presne nedbalo.

Mimochodem nevite jak to bylo s predavanim na nejstarsiho/nejmladsiho syna. U me se v 19. stoleti co jsem videl predavalo vyhradne na nejstarsiho.

Predem diky,
P.
phejl
 
Příspěvky: 124
Registrován: pát črc 31, 2009 7:18

Příspěvekod Gabriel » čtv črc 15, 2010 14:48

už tady jednou bylo, že předávat grunt se mohl i nejmaldšímu, případně (z mé zkušenosti) na něm mohla dožívat neprovdaná dcera (dcery), jelikož v době dospělosti nejstaršího syna se mohl klidně čerstvě rodičům narodit další mladší... A co se týče toho dbaní na oslovení, já mám v polovině 19. stol. předka, který byl nejdříve podruhem, potom panským hajným, u dalších dětí ale o povolání přišel (veden jako podruh), ale v úmrtním záznamu je veden jako knížecí hajný..asi "o mrtvých jen dobré"... Takže může být klidně možné, že na to opravdu zas tak moc nehleděli...
Uživatelský avatar
Gabriel
 
Příspěvky: 241
Registrován: čtv zář 27, 2007 16:33
Bydliště: Bílovice nad Svitavou


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků