příjmení podruhů

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

příjmení podruhů

Příspěvekod Karel Jedlička » čtv zář 18, 2014 22:00

v matrikách hlavně z konce 17.století z jižních Čech se setkávám často s tím, že příjmení jsou ustálená jen u hospodářů. Čeleď, pacholci, podruzi jsou jmenování jen křestními jmény a často je uváděno jako v tomto příkladě:

http://digi.ceskearchivy.cz/cs/3761/189/2399/1540/115/0
http://digi.ceskearchivy.cz/cs/3761/190/1023/898/96/0
(Václav, podruh Královic ; Maruška, podruhyně Synkovic ; Kateřina, bába a podruhyně Dačkovic atd.)

- postupně tento zvyk během 18. století mizí a každý má v matrice zapsané křestní jméno i příjmení.

Otázka zní, jestli máte podobnou zkušenost s tím, jaké příjmení se podruhům dávalo? Dostávali příjmení podle hospodářů, u kterých sloužili? Tedy onen Václav, podruh Královic, se v další generaci stal "Václavem Králem"? Podruhů bylo na vesnicích odhadem polovina obyvatel, druhá půlka byli majitelé nemovitostí - sedláci, chalupníci, domkáři a jejich rodiny. Nepovažuji za pravděpodobné, že by se jim všem teprve v 18. století "vymýšlela" nová příjmení.
Karel Jedlička
 
Příspěvky: 293
Registrován: sob črc 05, 2014 22:10
Oblast pátrání: Dobrovice, Divišov, Kouřim, Vysoké Mýto, Rychnov nad Kněžnou, Tábor, Touškov, Písek, Jindřichův Hradec, Litovel, Šumperk

Re: příjmení podruhů

Příspěvekod Brasl » čtv zář 18, 2014 22:42

Odpověď byste měl asi najít v tomhle pojednání:
http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=3839
Pokračování:
http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=3847


Mimo téma, ale z uvedených odkazů, citace jednoho příjmení:
V době neustálenosti příjmení někdy ani jednotlivec neměl příjmení po celý život stále stejné. Když se Jakub Váchů stal měšťanem, přejmenovali ho sousedé příjmením Boží dopuštění a on toho jména potom beze všeho užíval.
Tak mě napadlo, zda by se naši politici neměli po zvolení také přejmenovat podle daného vzoru
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: příjmení podruhů

Příspěvekod Brasl » pát zář 19, 2014 11:41

Karel Jedlička píše:Nepovažuji za pravděpodobné, že by se jim všem teprve v 18. století "vymýšlela" nová příjmení.

Technicky by to zvládli. c.k. mocnářství mělo dostatečný aparát. Židé si za slušné příjmení museli zaplatit. O ostatních, zejména těch podruzích se říká, že záleželo na tom, jak se líbil tomu kdo příjmení přiděloval.
Osobně by mne zajímalo, kdo to dělal, a jak se to evidovalo. Tipuji, že tam kde z toho něco "koukalo" finančně, tak si to nechala státní správa (Židé). Kde nic, jenom práce, tak že to přehráli na samosprávu, starosty.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: příjmení podruhů

Příspěvekod Zora » pát zář 19, 2014 12:13

Jižní Čechy - nemám zkušenost.
ale setkala jsem se na Vysočině s tím, že většinou podruzi příjmení v době, o které píšete, měli. Problém spočíval spíše v matrikáři, který si zapamatoval u těch nejprostších osob jen jejich křestní jméno a odkud byli, proto se občas v zápisech objevuje jen křestní jméno a určení - podruh od "Jana Nováka". (Farář měl na starosti územně rozlehlou farnost, podle jména znal sedláky, ale ne až tak svobodné pacholky, podruhy a děvečky.)
Dá se to vysledovat zvláště tam, kde měl ženatý podruh nebo svobodná děvečka více dětí, u některého dítěte je celé příjmení rodiče, u dalšího příjmení chybí. Je otázkou, zda sami rodiče své příjmení znali, když vlastně nebyli - zvláště na začátku zmiňovaného období - zvyklí ho používat. Při práci byli oslovování jen jménem.
V průběhu 18. století do uzákonění povinnosti příjmení (1786) postupně - jak píšete- se jména bez příjmení přestávají používat. Ono to také souvisí s tím, že postupně se jednotlivec začal setkávat s tím, že příjmení musel sdělovat, sedlák, který musel svou čeleď hlásit, měl potřebu vyjít vstříc úřadům, příjmení se stalo "úředně" hodně frekventovaným.
pro přesnost stránky pana Sassmanna
http://alois-sassmann.wz.cz/zakonprijm.htm

Kdy vlastně císař Josef II.

zavedl přesná a ustálená příjmení?
Aneb Oprava obecně tradovaných omylů



V mnoha jazykových příručkách – a i solidních genealogických pracích - se můžeme dočíst, že příjmení jako závazné hlavní jméno se u nás datuje od 1. 11. 1780, kdy císař Josef II. vydal k tomu příslušný patent."
Čteme např. v knize Rudolfa Melichara a kol.: Sborník k základům genealogie, str. 62: “Příjmení byla uzákoněna teprve v 18. století patentem Josefa II. dne 1. 11. 1780, kdy měl každý mít jedno stálé příjmení.”
I Dr. Josef Beneš píše: "Úsilí osvíceného státu o přesné, ustálené a praktické příjmení vrcholí u nás vydáním patentu Josefa II. ze dne 1.11. 1780, jímž se ustaluje příjmení. " Pod čarou má však poznámku s tímto heslem: "V pražských sbírkách a seznamech josefinských patentů jsem tento patent nenalezl." Patent pod tímto datem nenalezl zatím nikdo!!

Vysvětlení nám podává vídeňský odborník na josefinské patenty, Dr. Walter Zeyringer: "Jedná se o císařský patent z 1. 11. 1786 JSG (=Sbírky zákonů) č. 591, jímž se poprvé pro celé území tehdejší Rakouské říše stanovila zákonná pravidla pro odvozování rodinných jmen (Familennamen). Tedy příjmení manželky od jejího manžela (III, paragraf 49) a dětí od otce (IV, paragraf 20), a tím se zabraňovalo svévolnému a chaotickému pozměňování jmen."

Tuto informaci potvrzuje i Pavel Eisner. Ten ve své knize Čeština poklepem i poslechem uvádí, že za zrod našich příjmení pokládá rok 1786.

/Nejdokonaleji byl však propracován patent týkající se jmen židovského obyvatelstva přijatý 23. 7. 1787 s platností od 15.1. 1788. Jím se nařizovalo všem Židům v tehdejším mocnářství nejen přijetí stálých příjmení, ale navíc i rodných jmen (Vorname), a to německých. Příslušný seznam obsahoval 1500 jmen v židovské a křesťanské (německé) výslovnosti. Odvozování příjmení židovských dětí od otce a manželky od manžela bylo totožné s patentem z předchozího roku. Pokud Žid nepřijal tento patent a měl stále své hebrejské jméno bez příjmení, měl být potrestán (od peněžité pokuty až po vysídlení ze všech dědičných zemí monarchie). I tehdy vládla korupce a bohatí Židé si zaplatili krásná a voňavá příjmení, např, Rosenfeld (="růžové pole"), zatímco chudí kteří neměli na úplatek byli počastováni třeba nevoňavým příjmením Kanalgeruch (="zápach kanálu").
Je stále potřeba se i v genealogii vzdělávat, kontrolovat, neopisovat opsané, ale ověřovat.

Alois Sassmann
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: příjmení podruhů

Příspěvekod janamic » pát zář 19, 2014 17:29

Zora píše:Jižní Čechy - nemám zkušenost.
ale setkala jsem se na Vysočině s tím, že většinou podruzi příjmení v době, o které píšete, měli. Problém spočíval spíše v matrikáři, který si zapamatoval u těch nejprostších osob jen jejich křestní jméno a odkud byli, proto se občas v zápisech objevuje jen křestní jméno a určení - podruh od "Jana Nováka". (Farář měl na starosti územně rozlehlou farnost, podle jména znal sedláky, ale ne až tak svobodné pacholky, podruhy a děvečky.)
Dá se to vysledovat zvláště tam, kde měl ženatý podruh nebo svobodná děvečka více dětí, u některého dítěte je celé příjmení rodiče, u dalšího příjmení chybí. Je otázkou, zda sami rodiče své příjmení znali, když vlastně nebyli - zvláště na začátku zmiňovaného období - zvyklí ho používat. Při práci byli oslovování jen jménem.
V průběhu 18. století do uzákonění povinnosti příjmení (1786) postupně - jak píšete- se jména bez příjmení přestávají používat.


Plně souhlasím se Zorou, také si myslím, že příjmení již podruzi měli. Mám stejné či podobné zkušenosti právě z Prácheňska. Zde máme v některých lokalitách skvělou možnost doplňovat a kompletovat údaje z matrik pomocí údajů v soupisech poddaných. Jeden z příkladů z našeho rodu: Jakub Haužka první zápis o něm je sňatek, dále narození dětí, vše řádně zapsané v matrice s příjmením. V roce 1712 v soupisech uváděn jako podruh na gruntu Žákovském, v roce 1713 škrtnut s křížkem. Úmrtí Jakuba Haužky v matrice není, ale je tam zapsáno úmrtí Jakub pacholek žáků. věk souhlasí.
Také si nemyslim, že by děvečky, pohůnkové, pacholci, podruzi dostávali příjmení sedláků, pravděpodobně by se to sedlákům moc nelíbilo :-)
Miana
janamic
 
Příspěvky: 1788
Registrován: sob čer 29, 2013 13:28
Oblast pátrání: Podbrdský kraj, Prácheňský kraj, Jižní Čechy, Křivoklátsko, Praha západ, Praha východ, Střední Polabí

Re: příjmení podruhů

Příspěvekod Branwen » pát zář 19, 2014 20:31

janamic píše:Také si nemyslim, že by děvečky, pohůnkové, pacholci, podruzi dostávali příjmení sedláků, pravděpodobně by se to sedlákům moc nelíbilo :-)


Už jsem se setkala s tím, že při narození prvního dítěte je otec psán jako třeba "Jan, podruh Nováků" a u druhého jako "Jan Novák". Ale je pravda, že jsem to nezkoumala dál do historie - třeba nádeničil u bratra sedláka, takže se jako "Novák" vlastně taky narodil...
Uživatelský avatar
Branwen
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob črc 26, 2014 16:06
Oblast pátrání: Telč, Třešť, Brtnice, Bohdalov, Žďár n. S.

Re: příjmení podruhů

Příspěvekod Brasl » pát zář 19, 2014 21:51

Zora píše:Vysvětlení nám podává vídeňský odborník na josefinské patenty, Dr. Walter Zeyringer: "Jedná se o císařský patent z 1. 11. 1786 JSG (=Sbírky zákonů) č. 591, jímž se poprvé pro celé území tehdejší Rakouské říše stanovila zákonná pravidla pro odvozování rodinných jmen (Familennamen). Tedy příjmení manželky od jejího manžela (III, paragraf 49) a dětí od otce (IV, paragraf 20), a tím se zabraňovalo svévolnému a chaotickému pozměňování jmen."


Josef II. občansko právní kodifkace (591/1786 J.G.S.
http://alex.onb.ac.at/cgi-content/alex? ... 030003&zoo

Do češtiny přeložil tento zákoník Josef Zlobický a vyšel pod názvem "Wsseobecná Práwa Městská. Dlj prwnj" v roce 1787.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: příjmení podruhů

Příspěvekod Karel Jedlička » pát zář 19, 2014 22:30

Děkuji za tipy. Co se týče soupisů poddaných, ty se na daném panství (Orlík nad Vltavou) dochovaly až z let 1725-1780, tedy ze zhruba o 1-2 generace pozdější doby.
V indexech matrik je významné množství příjmení pod písmenem P uvedených jako "Podruh Stránskejch, Podruh Slámovic atd." To postupně během století vymizelo, takže zmíněné císařské patenty už spíše kodifikovaly stav, který se vytvořil přirozeným vývojem.

Nepozoroval jsem v matrikách žádnou záplavu "nových" příjmení nově pojmenovaných podruhů, v menších vsích o cca 5-10 staveních se stále objevovala stejná rodová příjmení. Z toho usuzuju, že si přejímali jména gruntů - ono to v jižních Čechách bylo obvyklé i u hospodářů, prakticky každý z mých předků byl jmenován dvojím příjmením - po rodu a po chalupě, a to po mnoho generací. Např. "Komín neb Šácha", "Šácha řečený Komín", "Komín vulgo Šácha" se užívalo celých 5 generací více než 150 let, aniž by se přitom ten rod za tu dobu přestěhoval. Nejstarší předci ze 17. století jsou psáni jen Komín a naopak, teprve moje praprababička narozená roku 1859 už je celý život jmenovaná jen Šáchová.

Je tedy logické, že i podruzi, čeledíni psaní dříve jako "Jan podruh u Skálů" se asi pojmenovali postupně Jan Skála. Jaká taky jiná příjmení by se jim uměle vymýšlela?
Našel jsem tam i podruhy bez uvedení hospodářů, ale např. "Kryštof pacholek ze dvora", "podruh z hospody", tam to určení bude složitější.

Nadhodil jsem to téma hlavně z důvodu, jestli se někdo nezabýval třeba ve vlastním rodokmenu tou otázkou důkladněji a nemá to podpořené fakty. Já jsem měl všude mezi předky hospodáře, žádného podruha. Ze strany babičky z Mladoboleslavska bylo podruhů dost, ale tam se dvojí příjmení nikde neužívala a už od nejstarších matrik jsou všichni jednotně vedeni s jedním jménem a neměnným příjmením jako dnes, čili ten popsaný stav je regionální záležitostí jižních Čech.
Karel Jedlička
 
Příspěvky: 293
Registrován: sob črc 05, 2014 22:10
Oblast pátrání: Dobrovice, Divišov, Kouřim, Vysoké Mýto, Rychnov nad Kněžnou, Tábor, Touškov, Písek, Jindřichův Hradec, Litovel, Šumperk

Re: příjmení podruhů

Příspěvekod Zora » sob zář 20, 2014 6:59

http://casobeh.blogspot.cz/2010_10_01_archive.html
drobný článek k možným záludnostem příjmení po chalupě.

Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: příjmení podruhů

Příspěvekod janamic » sob zář 20, 2014 19:24

Miana
janamic
 
Příspěvky: 1788
Registrován: sob čer 29, 2013 13:28
Oblast pátrání: Podbrdský kraj, Prácheňský kraj, Jižní Čechy, Křivoklátsko, Praha západ, Praha východ, Střední Polabí


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků