Chybí údaj v matrice? - Vyřešeno

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Chybí údaj v matrice? - Vyřešeno

Příspěvekod Ladulinka » stř zář 10, 2014 16:40

Marně jsem hledala v matrice Skořice Marii Liškovou, podle informací z rod. listu naroz. 23.8.1861 v Kolvíně, Matka Anna Lišková a otce tam prý nemá uvedeného. Chtěla jsem najít informace o jejích rodičích, abych se dostala dál. Našla jsem tam sice dvoje Liškovi nar. v roce 1961, ale ani jedna matka (podle údajů o rodičích to budou sestry) nebyla Anna a obě děti tam mají zapsaného otce. Tak nevím jestli se třeba nemanželské dítě nekřtilo? Kde se dá zjistit, kolik měli manželé dětí, jaká byla jejich jména nebo kolikáté dítě je v matrice zapsané, abych věděla kolik měl předek sourozenců? Nevím jak si s tím poradit.
Naposledy upravil Ladulinka dne čtv zář 11, 2014 21:10, celkově upraveno 1
Ladulinka
 
Příspěvky: 24
Registrován: úte čer 24, 2014 15:08
Oblast pátrání: Zajícovi - Hlinsk (Ukrajina), Žandov, Kolvín a okolí, Chodouň, Hořovice (Kadeřábkovi, Zajícovi), Duhovi - Bikoš, Všeradice, okr. Beroun, Podcurkov (Ukrajina), Olomoucko, Šumpersko

Re: Chybí údaj v matrice?

Příspěvekod Branwen » stř zář 10, 2014 16:46

Je tady: http://www.portafontium.cz/iipimage/30068288/skorice-07_1020-n, třetí zápis. Nalezeno normálně podle indexu, takže ani nebyla nikde speciálně schovaná :)

Křtily se naprosto všechny děti, i nemanželské. Počet sourozenců se dá zjistit nejrychleji z různých soupisů poddaných, kde je vypsána celá rodina v době sčítání. Tam ale nejsou zemřelé děti. Jinak prostě ručně hledat v matrice.
Uživatelský avatar
Branwen
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob črc 26, 2014 16:06
Oblast pátrání: Telč, Třešť, Brtnice, Bohdalov, Žďár n. S.

Re: Chybí údaj v matrice?

Příspěvekod Ladulinka » stř zář 10, 2014 17:20

Moc děkuju, ten odkaz je super. Já jsem si myslela, že jdou popořadě po letech zápisy těch vypsaných obcí, které jsou pod Skořicí (že je to v jedné knize ze všech obcí jak se postupně děti rodily). Nenapadlo mě, že to je takhle zvlášť. Ještě se neumím v matrikách pohybovat a spoustu věcí jako začátečník nevím. Takže děkuju zkušeným jako jste Vy, že jste ochotní poradit. A ještě mám jednu prosbu. Můžete mi pomoct přelouskat ten zápis o rodičích? OTEC: ??? Jozef, syn (teď je tam asi křížek? to znamená že nežije?) Jakuba z Hubic?, sedláka z kolvína č.7 a manželky jeho Anny z ??? č.12. Za otce se přihlásil....zbytek taky nerozlouskám. MATKA: Lišková Anna, dcera Václava Lišky, sedláka z Kolvína č.2 a manželky jeho Marie roz. ??? z Kolvína č.1.
A jak se teď dostanu k datumu narození těch jejích rodičů? To je taky uvedené v těch soupisech poddaných?
Ladulinka
 
Příspěvky: 24
Registrován: úte čer 24, 2014 15:08
Oblast pátrání: Zajícovi - Hlinsk (Ukrajina), Žandov, Kolvín a okolí, Chodouň, Hořovice (Kadeřábkovi, Zajícovi), Duhovi - Bikoš, Všeradice, okr. Beroun, Podcurkov (Ukrajina), Olomoucko, Šumpersko

Re: Chybí údaj v matrice?

Příspěvekod Branwen » stř zář 10, 2014 17:34

Marie, narozená jako nemanželská

Místo narození: Kolvín č.d. 2 (u Zoufalů. Mirošov, Rokycany, Plzeň)

Otec: Hudec Jozef, syn + (= zemřelého) Jakuba Hudce, sedláka z Kolvína č. 7 a manželky jeho + Anny roz: Laukotovy z Trokavce č.12 | Za otce se přihlásil a před 2 svědky do matriky zapsán býti žádal (následují podpisy)

Matka: Lišková Anna, dcera Václava Lišky, sedláka z Kolvína č.d. 2 a manželky jeho Marie rozené Kasalovy z Kolvína č.d. 1.

V téhle době se k mnoha matrikám dá pohodlněji hledat v indexech (na portafontium na to mají značku *i, ooi a +i) - jsou to seznamy řazené chronologicky podle prvního písmene příjmení.
Protože byla Marie nemanželská, svatbu rodičů nedohledáte (možná se ale vzali někdy po jejím narození?), ale v téhle době je dostatek informací i tak. Takže narození rodičů budete v matrice / indexu hledat tak, že začnete cca 16 let před narozením dítěte a budete postupovat do minulosti. Až narazíte na zápis, kde údaje sedí s dříve zjištěnými údaji, je to ten správný :)

Pokud je dítě manželské, dá se postupovat tak, že dohledáte jeho sourozence, pokud chcete (rodili se cca vždy po dvou letech). Někdy v období dvou let před narozením nejstaršího najdete svatbu, pravděpodobně ve vsi, odkud pocházela matka. Nebo můžete hledat svatbu rovnou, prostě začnete datem narození dítěte a jedete do minulosti (ale pokud se dítě narodilo jako nejmladší, mohla být svatba klidně dvacet let před tím). Od svatby zase odečtete cca 16 let a hledáte narození snoubenců (v novější době se často u svatby uvádí věk, ten ale nemusí odpovídat, protože to většinou odhadovali).

Čím dál do minulosti, tím jsou matriční záznamy strožejší, chybí údaje o prarodičích, pak i rodné příjmení a místo narození matky, takže je při hledání nutné dávat pozor, abyste si omylem nezapsala někoho se stejným jménem, kdo ale do rodokmenu nepatří.
Uživatelský avatar
Branwen
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob črc 26, 2014 16:06
Oblast pátrání: Telč, Třešť, Brtnice, Bohdalov, Žďár n. S.

Re: Chybí údaj v matrice?

Příspěvekod Zora » stř zář 10, 2014 17:43

Sňatek musí existovat, bez sňatku by jako otec dcery své manželky nemohl být zapsán :-)))
Velmi pravděpodobně se ale nebude jednat o biologického otce.

Ještě bych doplnila, že nemanželské děti se v některých matrikách zapisovaly do samostatné části, většinou na konci matriční knihy nebo na konci každého roku.
U indexu bývají kromě odkazů na folia (stránky) dopsané o obce, kde se událost stala, konala, podle této obce se pak orientujte v konkretní matrice.
Musí souhlasit číslo listu a jméno obce v případě, že má matrika více částí podle obcí.
V 18. století můžete taky hledat v matriční knize podle čísla domu.

Pročítejte si starší příspěvky, především v sekci rady pro začátečníky, dozvíte se tam spoustu užitečných informací, které nutně potřebujete ke genealogickému bádání.
Držím palce, ať se daří :-))) Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29158
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Chybí údaj v matrice?

Příspěvekod Ladulinka » stř zář 10, 2014 17:55

Když jsem vyčerpala dostupné informace o předcích od rodiny a že jich nebylo málo a začínám hledat v matrikách, tak tím, že spoustu informací nevím, je to pro mě těžké. Snažím se, ale jak vidíte ono to tam je, ale já nenacházím. Přečtu si rady pro začátečníky a asi by byl dobrý i nějaký genealogický kurz pro začátečníky. Zatím jsem našla kurzy pana Štěpánka, kterého si lidé dost chválí.
Děkuju za překlad a informace. Máte můj obdiv.
Ladulinka
 
Příspěvky: 24
Registrován: úte čer 24, 2014 15:08
Oblast pátrání: Zajícovi - Hlinsk (Ukrajina), Žandov, Kolvín a okolí, Chodouň, Hořovice (Kadeřábkovi, Zajícovi), Duhovi - Bikoš, Všeradice, okr. Beroun, Podcurkov (Ukrajina), Olomoucko, Šumpersko

Re: Chybí údaj v matrice?

Příspěvekod Zora » stř zář 10, 2014 18:12

Tyhle potřebné znalosti nejlépe získáte tím, že budete zkoušet. Samozřejmě, kurzy mohou být zajímavé, ale rozhodně se dostane kupředu i bez nich. Čtěte si na fóru, kde kdo koho hledá, jaký měl problém a podobně. Vše se vlastně pořád opakuje. a z prvotní chyby se vlastně poučíte. Tady na fóru je spousta lidí, kteří Vám rádi poradí a mnohdy i maličko posunou.
Postupovat podle rad a bohužel i současně myslet na to, že i zapisující kněz byl jen člověk omylný :-)))

Generace jsou od sebe vzdáleny cca 20 let, s jistou rezervou tedy narození matky hledat před 16 a více lety do minulosti, u otce totéž, ale muži plodili většinou děti později než ženy.
stejně tak myslete na to, že dítě se mohlo narodit ženě v teoreticky už v 16 letech, ale také jako poslední z mnoha třeba i těsně před 50 roky věku.
Neustále kontrolovat, zda sedí prarodiče u narozeného dítěte s rodiči jednoho z manželů. Myslet na to, že jak otec, tak matka mohli po ovdovění uzavřít více sňatků.
Kurzy Vás naučí pouze tomu nejzákladnějšímu, ale hledat v konkretních matrikách se tam asi moc nenaučíte.
Každá oblast má totiž svá specifika, já se velmi dobře orientuji v matrikách v okolí Brna , ale v jihočeských jsem skoro ztracena. Nalezení konkretní osoby mně trvá mnohem déle.
Hlavně se nenechejte odradit počátečními neúspěchy, přijde kouzelné mávnutí proutkem a vše bude skoro jasné :-)))
Trošku máte smůlu v tom, že začínáte nemanželským dítětem, tam je to o poznání obtížnější, ale u matky znáte jméno jejího otce, neměl by to být zas tak velký problém.
Myslete na to, že otec svobodné matky se mohl narodit i jinde, jeho bydliště je zapsané ve vztahu k datu narození vnoučete, výjimečně k datu narození matky dítěte.
Ověřujte si, zda jste nalezla správné rodiče - nejen matrika narození, ale také oddací a úmrtní.
V 19. století - je možné používat čísla domů.
Je to taková detektivka na pokračování a i ti nejlepší detektivové jdou občas po špatné stopě, o to větší překvapení a radost se dostaví, když je vše řádně poskládáno.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29158
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Chybí údaj v matrice?

Příspěvekod Ladulinka » stř zář 10, 2014 18:20

Děkuju za informace a podporu. Snad budu taky jednou takový zkušeňák jako Vy.
Ladulinka
 
Příspěvky: 24
Registrován: úte čer 24, 2014 15:08
Oblast pátrání: Zajícovi - Hlinsk (Ukrajina), Žandov, Kolvín a okolí, Chodouň, Hořovice (Kadeřábkovi, Zajícovi), Duhovi - Bikoš, Všeradice, okr. Beroun, Podcurkov (Ukrajina), Olomoucko, Šumpersko

Re: Chybí údaj v matrice?

Příspěvekod Zora » stř zář 10, 2014 18:28

Kdo se snaží, tomu to vyjde :-))) Všichni jsme jednou začínali a tisíckrát byli přesvědčení, že s genealogií ihned skončíme . a přece se posunujeme stále dál. Hodně štěstí a nestyďte se ptát.

Co se týče souboru gedcom - stačí vědět, že jde o soubor, do kterého se uloží všechny Vaše zapsané informace . Tento soubor lze pak využít jednak jako zálohu - proto raději ukládat na jiném PC nebo flešce, jednak ho lze exportovat jinému uživateli nebo do jiného genealogického programu.
V genealogickém programu se pak přetvoří znovu do podoby, kterou požíváte pro práci s daty předků. Čili laicky řečeno, gecom soubory slouží k přesouvání dat o předcích :-)))
Gedcom soubory můžete vytvářet, ale také přijímat . (export, import)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29158
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Chybí údaj v matrice?

Příspěvekod Ladulinka » stř zář 10, 2014 20:34

Tak jak jsem dávala údaje z matriky o Marii Liškové do rodokmenu v MyHeritage, začaly se mi postupně objevovat shody, které vedou do Ameriky. Ještě nevím jak blízcí jsme příbuzní, ale nějaké předky společné máme. Skvělá práce lidičky, udělalo mi to velkou radost a díky za pomoc.
Ladulinka
 
Příspěvky: 24
Registrován: úte čer 24, 2014 15:08
Oblast pátrání: Zajícovi - Hlinsk (Ukrajina), Žandov, Kolvín a okolí, Chodouň, Hořovice (Kadeřábkovi, Zajícovi), Duhovi - Bikoš, Všeradice, okr. Beroun, Podcurkov (Ukrajina), Olomoucko, Šumpersko

Re: Chybí údaj v matrice?

Příspěvekod Zora » stř zář 10, 2014 20:39

můžete hledat ještě shody na geni.com, v základní verzi se ukáže určitě jméno a příjmení a pokud není rodokmen zablokovaný, pak i další data. Geni.com je celosvětový web s cílem "propojit" co nejvíce lidí. Pozor, jsou tam ale i členové, kteří "žerou" předky :-))) Než někomu poskytnete přístup na své stránky, nebo odsouhlasíte spojení rodokmenů, dobře uvážit.
Mého manžela, které nikdy nezveřejňuji, ale uvedla jsem ho v korespondenci s nalezeným příbuzným nyní spravuje onen příbuzný :-)))
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29158
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: hanovotna a 25 návštevníků