záznam o narození jedné osoby v různých matrikách

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

záznam o narození jedné osoby v různých matrikách

Příspěvekod LiborA » čtv zář 04, 2014 15:03

Zdravím, narazil jsem na jednu zajímavost. Našel jsem v r. 1780 narození Anny Kateřiny dcery Františka Ansorgeho a jeho ženy Veroniky. Záznam jsem našel v matrice farního úřadu Police nad Metují s místem narození Ledhuje a stejný záznam také v matrice farního úřadu Červený Kostelec akorát s místem narození Lhota. Jinak jsou záznamy shodné. Setkali jste se už někdy s takovouto duplicitou?
LiborA
 
Příspěvky: 145
Registrován: pát říj 11, 2013 5:13
Bydliště: Chomutov
Oblast pátrání: Náchodsko, Broumovsko, Semilsko

Re: záznam o narození jedné osoby v různých matrikách

Příspěvekod hozacwa » čtv zář 04, 2014 19:49

v určitých obdobích se zápisy objevují duplicitně, pokud se zrovna překrývaly obce při změnách (zařazení do) farností; mám obdobné zkušenosti např. v matrikách farnosti Dolní Kounice i jinde; názvy míst se zejména ve starších dobách drobně lišily dle schopností a kreativity farářů, kteří zápisy prováděli; daleko víc mně vadily přehozená jména zejména dcer a matek.
hozacwa
 
Příspěvky: 238
Registrován: úte dub 09, 2013 16:28

Re: záznam o narození jedné osoby v různých matrikách

Příspěvekod Zora » čtv zář 04, 2014 20:04

napřed byste měl s určitostí vyloučit, že se nejedná o jiný manželský pár stejných jmen. Měli jsme tu nedávno podobný případ, nakonec se neprokázalo, že jde o stejné dítě. .... stejně tak by bylo dobré přesně porovnat, kdo křest provedl a pod kterou faru zápisy spadají a zda mají tyto dvě fary něco společného...podřízenost, nebo zastupoval kněz... je velmi málo pravděpodobné, že v době, kterou uvádíte, by se přepočítali o jedno dítě. Matriky sloužily i pro účely evidence obyvatel ...
Ale samozřejmě, možnost zdvojeného zápisu není vyloučená. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: záznam o narození jedné osoby v různých matrikách

Příspěvekod LiborA » pát zář 05, 2014 14:20

Záznamy jsou shodné kromě jména obce, tj. shodují jména dítěte, matky, otce, a kmotrů. Matka pochází z Ledhuje, takže možná rodila u rodičů (bylo to první dítě), ačkoliv už možná bydlela s mužem v jiné vesnici. Ve Lhotě, kde je ten druhý záznam se jim narodilo i druhé dítě a pak se stěhovali do Horního Kostelce, kde už zakotvili natrvalo.
LiborA
 
Příspěvky: 145
Registrován: pát říj 11, 2013 5:13
Bydliště: Chomutov
Oblast pátrání: Náchodsko, Broumovsko, Semilsko

Re: záznam o narození jedné osoby v různých matrikách

Příspěvekod Zora » pát zář 05, 2014 16:05

vysvětlení je rozumné, taky mám takový případ, manželé bydleli v obci, ale pak, zřejmě za prací šli jinam, tam se jim narodilo dítě a bylo tam pokřtěno.
v "domácí " matrice je ovšem záznam o dítěti, uvedeno stejné jméno a stejný otec, vše jakoby "tužkou" a nedopsáno, chybí matka, kmotři... datum je o čtvrt roku později, než se dítě skutečně narodilo. Proč, to taky netuším. snad kněz věděl, že paní je v očekávání a s hrůzou zjistil, že dítě nemá zapsané. Tak na něj předepsal chlíveček....:-)))Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: záznam o narození jedné osoby v různých matrikách

Příspěvekod Sagitarius » pon zář 08, 2014 19:07

Já mám jeden případ, kdy je jedno dítě zapsané ve třech matrikách zároveň. :-) (Liberecko)
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 717
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků